וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש ממשלת פולין: פושעים פולנים סייעו לנאצים כמו פושעים יהודים

17.2.2018 / 18:21

מתאוש מורביצקי ביצע את ההשוואה בין הסייענים הנאצים למשתפי פעולה יהודים בשואה, במהלך כנס הביטחון במינכן, בתשובה לשאלת עיתונאי ישראלי. "משפחות שלמות נרצחו כי עזרו ליהודים", טען. לפיד: "אנטישמיות מהסוג הישן והרע"

צילום: יואב איתיאל, וואלה!NEWS, עריכה: יאיר דניאל

(בווידאו: הפגנה מול שגרירות פולין בעקבות אישור החוק)

ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי השווה היום (שבת) בין פולנים שסייעו לנאצים לבין משתפי פעולה יהודיים בתקופת השואה בנאום בוועידת מינכן לביטחון. מרוביצקי השיב לשאלה של העיתונאי הישראלי רונן ברגמן, שישב בקהל, על החוק הפולני שאוסר לטעון שהעם הפולני היה מעורב בפשעי הנאצים.

במהלך הכנס, ברגמן סיפר על עברה של אמו ניצולת השואה. בשלב מסוים הפנה שאלה למורביצקי: "אם אספר את הסיפור שלה בפולין אהיה פושע?". מורביצקי השיב בשלילה והוסיף: "אין ספק שהיו פושעים פולנים (בזמן המלחמה) כמו שהיו פושעים יהודים, כמו שהיו פושעים אוקראינים".

לקריאה נוספת:
בכיר פולני לאזרחים החיים בחו"ל: דווחו על "פגיעה בשמנו הטוב"
יועץ של נשיא פולין: "היהודים היו פסיביים בשואה"
למרות הלחץ של ישראל: נשיא פולין אישר את "חוק השואה"

ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי בוועידת הביטחון במינכן - 17 בפברואר 2018. רויטרס
מתאוש מורביצקי/רויטרס

אחר כך המשיך מורביצקי להדגיש את חלקה של פולין בהצלת יהודים בשואה, חרף הביקורת שנמתחה באחרונה על החוק שאושר בארצו. "פולין הייתה המקום היחיד בעולם בו אזרחים, שכנים, משפחות וכפרים שלמים נרצחו רק בגלל שעזרו ליהודים", אמר.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מתח ביקורת חריפה על דבריו של מורביצקי ואמר כי "אמירתו של ראש ממשלת פולין היא אנטישמיות מהסוג הישן והרע. הפושעים אינם הקורבנות". לדבריו, "מדינת היהודים לא תתו להאשים את הנרצחים במותם". לפיד קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "להחזיר מיד את השגרירה לישראל".

יאיר לפיד בכנס של מפלגת 'יש עתיד': "החיילים החרדים גיבורים בעיניי". ראובן קסטרו
"להחזיר את השגרירה לישראל". לפיד/ראובן קסטרו

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי "‏ראש ממשלת פולין הוא מכחיש שואה וכך יש להתייחס אליו. דם מיליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם". הוא הוסיף כי "על הממשלה להיות פה למיליוני הנרצחים ולגנות את דבריו בחריפות. שתיקה כמוה כהסכמה לדברים. לא יקום ולא יהיה!".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מתחה ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בנושא ועל המגעים שקיימה עד כה מול ממשלת פולין. "בזמן שממשלת ישראל מגמגמת ומנסה 'להידבר' על החוק הפולני, ממשלת פולין לא עוצרת וממשיכה ברצף שמפלרטט עם הכחשת שואה ועיוות ההסטוריה של השואה", אמרה.

"שום אינטרס פוליטי לא יכול להצדיק את זה", הוסיפה זנדברג. "על ממשלת ישראל להפסיק את הטנגו המסוכן עם מפלגות ומנהיגים אנטישמים. במקום שישראל תוביל קו של אפס סבלנות לאנטישמיות, גזענות ועיוות זכר השואה, היא מתפתלת וקושרת קשרים עם גדולי האנטישמים".

ציפי לבני בראיון ליעקב אילון 2 בינואר 2018. ראובן קסטרו
"קשה היה להאמין להשוואה הבלתי נסבלת בין היהודים לפולנים". לבני/ראובן קסטרו

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), המשתתפת בכנס, אמרה כי "קשה היה להאמין לתשובת ראש ממשלת פולין ולהשוואה הבלתי נסבלת בין היהודים לפולנים, בין הקרבנות לבין אלה שהשתתפו באופן פעיל ברצח". לבני הוסיפה כי "מרגש היה לשמוע את רונן ברגמן תוקף את ראש מממשלת פולין על החוק הפולני שעבר כשהוא מספר את סיפורו המשפחתי".

ח"כ איציק שמולי אמר: "עולם הפוך; בשלב הבא בפרויקט העלוב של מורביצקי למחיקת פשעי העם הפולני תבוא כנראה גם האשמת היהודים בשואת עמם והצגת הנאצים כקורבן של הנסיבות. הוא ייאלץ לתבוע את ששת מיליון הנרצחים ואת קרוביהם ששרדו לפני שזה יקרה".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, אמר כי "כל השוואה בין יהודים לפולנים ביחס לשואה היא בגדר פשע. דם שלושת מיליון היהודים שנרצחו בפולין, בין היתר בתמיכתו האקטיבית של העם הפולני זועק מהאדמה. אם לראש ממשלת פולין כל כך חשוב להציג לעולם את האמת, שיתחיל בהכנת רשימה של כל הנכסים שנגנבו מהיהודים על ידי הפולנים במהלך השואה, תוך ניצול ואימוץ מלא של חוקי הגזע שנחקקו בנירנברג. בנכסים הגנובים הללו משתמשים וחיים עד היום מיליוני אזרחים פולנים, שלא מראים שום נכונות להשיבם".

(עדכון ראשון: 13:32)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully