חשיפה: כך משרד האוצר מטרפד את "קיזוז משכורות מחבלים"

בחוות דעת פנימית של המחלקה המשפטית שהגיעה לוואלה! NEWS נכתב כי המשרד מתנגד להצעת החוק של השר ליברמן, ומטרתה לקזז את המשכורות שמשלמת הרשות למחבלים מהתקציב שמעבירה לה ישראל. כמו כן, מתנגד המשרד להצעה להעביר את הכספים שיקוזזו לקרן מיוחדת לפיצוי נפגעי טרור

עריכה: יוסי אלטר

משרד האוצר נגד חוק "קיזוז משכורות מחבלים" - כך עולה מחוות דעת פנימית של המחלקה המשפטית במשרד שהגיעה לוואלה! NEWS. "קיזוז משכורות מחבלים" הינה הצעה ממשלתית שיזם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ומטרתה לקזז את המשכורות שמשלמת הרשות הפלסטינית למחבלים מהתקציב שמעבירה לה ישראל. הצעת החוק אמורה הייתה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה בשבוע שעבר, היא הונחה לסדר היום, אך ההצבעה עליה נדחתה בשל שהותו של שר האוצר משה כחלון בחו"ל. השבוע, היא שוב הונחה לסדר היום של הוועדה שתתכנס ביום ראשון, אך ההתנגדות של משרד האוצר מטילה את קידומה בספק.

בחוות הדעת שנשלחה אמש (רביעי) לכל משרדי הממשלה המעורבים בגיבוש החוק, ושעליו חתומה עו"ד מהלשכה המשפטית של המשרד, נכתב כי המשרד מתנגד להצעה ובעיקר "לניכוי שאינו הפיך". המושג האחרון קשור לשתי מדרגות של קיזוז הכספים של המחבלים. המדרגה הראשונה קובעת קיזוז מוחלט של הכספים ואילו השנייה מאפשרת הקפאה של הכספים "עד להחלטה אחרת", כך שהחלטה זו יכולה להיות ניכוי סופי של הכספים שהוקפאו או החלטה על העברתם, כולם או חלקם, לידי הרשות הפלסטינית. באוצר הודיעו כי הם מתנגדים "לניכוי שאינו הפיך". לפי האוצר, "בעינינו הקפאה היא האופציה העדיפה. הדרג המקצועי במשרד האוצר לא תומך בניכוי. אנו מתנגדים לניכוי בלתי הפיך".

עוד באותו נושא

אלפי שקלים בחודש בכלא, עשרות אלפים בשחרור: מחירון המחבלים

לכתבה המלאה
"ההצעה תובא בראושן להצבעת השרים". ליברמן (צילום: נועם מושקוביץ)

כמו כן, כך על פי חוות הדעת, מתנגד האוצר ליוזמתו של השר ליברמן לפיה יועברו משכורות המחבלים שיקוזזו לקרן מיוחדת שתוקם לפיצוי נפגעי טרור. על כך כותבת היועצת המשפטית של המשרד כי "אנו מתנגדים לשימוש בכספים שינוכו לצורך ביצוע פרויקטים ומשימות לחיזוק המאבק בטרור והמאבק במימון טרור".

‏גורמים במשרדי הממשלה הביעו פליאה על עמדת האוצר. לטענתם, "נציגיו היו מעורבים בגיבוש הצעת החוק ושותפים פעילים בניסוחו". הם הוסיפו כי "משרד האוצר מתנהג כאילו מדובר בכסף שלו" ומתחו ביקורת על ההתנגדות שהכספים יועברו לטובת קרן לפיצוי קורבנות טרור. "זה הזוי. הם לא רוצים לאבד שליטה על הכסף גם במחיר טרפוד חוק שמטרתו מאבק בתמיכת הרשות הפלסטינית במחבלים ובבני משפחותיהם".

אסירים ביטחוניים בכלא נפחא

הצעת החוק הממשלתית של ליברמן נולדה בעקבות קידומה של הצעה דומה בכנסת שהגיש ח"כ אלעזר שטרן. ההצעה של שטרן אושרה בקריאה טרומית, אך הקואליציה התנתה את קידומה בכפוף להצעה ממשלתית חדשה שתוגש. השבוע קיימה ועדת חוץ והביטחון של הכנסת דיון על כך שבמהלכו מתחו חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה ביקורת על כך שההצעה אינה מקודמת בשל התנגדות של משרדי ממשלה לסעיפים בה.

משרד הביטחון חשף לאחרונה כי תשלומי הרשות הפלסטינית לאסירים פלסטינים, לאסירים משוחררים, למשפחות מחבלים ולפצועים מגיעים להיקף אדיר של כ?1.2 מיליארד שקל בשנה. מדובר במימון טרור ותמריץ. מהנתונים עולה כי מחבלים מקבלים סכומי כסף גדולים מידי חודש. כך למשל, מחבל תושב ישראל נשוי עם שלושה ילדים המרצה מאסר עולם מקבל בכל חודש 10,950 שקלים.

במענה לפניית וואלה! NEWS מסרו בלשכת שר הביטחון כי "הצעת החוק שיזם שר הביטחון אביגדור ליברמן תובא לאישור ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב ואנחנו משוכנעים שכל סיעות הקואליציה יתמכו בה פה אחד".

ממשרד האוצר סירבו להגיב לטענות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully