פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   החשד: התרומה לעמותה שימשה כשוחד למשנה לראש העיר

   מעצרו של יוסף רענן, שנעצר הבוקר על ידי המשטרה, הוארך בארבעה ימים בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בראשון לציון. במהלך הדיון נחשף כי המעצר בוצע לאחר עדותו של היזם דרור גלזר. רענן עמד בראש עמותה שקיבלה תרומה - כשוחד לארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל אביב

   החשד: התרומה לעמותה שימשה כשוחד למשנה לראש העיר
   צילום: רוני כנפו, עריכת וידאו: ניר חן

   במסגרת הסתעפות חקירת פרשת השחיתות בראשון לציון בה מעורב ח"כ דוד ביטן, בית משפט השלום בעיר האריך היום (שני) את מעצרו של יוסף רענן בארבעה ימים בחשד לשוחד. רענן נעצר הבוקר על ידי חוקרי המשטרה, ובדומה לחלק מהעצורים שהובאו אתמול לבית המשפט, במהלך הדיון נחשף כי מעצרו בא בעקבות עדותו של יזם הנדל"ן דרור גלזר בפרשה. ההערכות הן כי בימים הקרובים החוקרים יערכו עימות בין גלזר לחשודים הנוספים.

   רענן, בן 70, עמד בראש עמותה שקיבלה לפני כשנה תרומה של 10,000 שקלים מגלזר. לפי החשד במשטרה, אותה תרומה שימשה לכאורה כשוחד עבור המשנה לראש עיריית תל אביב, ארנון גלעדי. הכספים ככל הנראה לא הועברו לגלעדי, אך החשד הוא שעצם התרומה לעמותה, שעסקה בשכונות בתל אביב שהן בסיס כוחו הפוליטי, הייתה שוחד.

   דוד ביטן יוצא מהחקירה בלהב 433, 10 בדצמבר 2017 (מאצ'י הוף )
   ביטן בצאתו מחקירה ממשרדי להב 433 (צילום: מאצ'י הוף)

   גלעדי, שמיוצג על ידי עורכי הדין אריה שרעבי ודפנה וינברג, טוען שכלל לא ידע על התרומה בזמן אמת. אתמול, עם מעצרו, אמרו השניים כי גלעדי "סיפק גרסה מלאה לשוטרים עוד בחקירתו הראשונה ולכן אנו מופתעים מהבקשה להארכת מעצר. אין לנו ספק שבעוד מספר ימים תתבהר התמונה במלואה וגלעדי יחזור במהרה לשליחותו הציבורית". עו"ד דיקלה סירקיס, שמייצגת את רענן, אמרה בדיון היום כי חלקו בפרשה מצומצם וכי "מדובר במי שנמצא במעטפת של האירועים, ולא בליבת הפרשה".

   זו אינה הפעם הראשונה בה נקשר שמו של יוסף רענן, חבר מרכז ליכוד לשעבר, לפרשה פלילית. בשנת 2002 הוא מונה על ידי השר להגנת הסביבה דאז, צחי הנגבי, ליו"ר רשות נחל הירקון. שנתיים מאוחר יותר פרסם מבקר המדינה אליעזר גולדברג דוח חריף על המינויים הפוליטיים שביצע הנגבי במשרד - ובהם גם זה של רענן.

   ארנון גלעדי (יח"צ)
   התרומה שימשה לכאורה כשוחד. ארנון גלעדי (צילום: יח"צ)

   המבקר מצא כי לא ניתן היה למנות את רענן, שלא היה עובד מדינה, לתפקיד יו"ר הרשות. בשל כך על פי הנטען, הוא מונה באופן פיקטיבי לרכז פיקוח במשטרה הירוקה אך בפועל קיבל את תפקיד יו"ר רשות נחל הירקון.

   הנגבי, שמכהן כיום כשר לשיתוף פעולה אזורי, הועמד לדין בפרשה והורשע בעדות שקר. עם זאת, הוא זוכה מהאישומים בשוחד בחירות, מרמה והפרת אמונים וניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה. השופטים אמנם סברו כי המינויים הפוליטיים של הנגבי אכן היוו עבירה של הפרת אמונים, אך משום שבאותה תקופה הכללים היו מעורפלים והוא הראשון שהועמד לדין בשל כך - הוחלט לבטל את האישום. רק ב-2004 הוציא היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז כללים ברורים בנושא.