פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ברקע המשבר עם הבית הלבן: ראש ה-FBI הפיץ סרטון תמיכה בעובדיו

   ראש הבולשת הפדרלית כריסטופר ריי פנה לעובדי הארגון באמצעות קטע וידאו פנימי, ובו ביקש לחזק את ידיהם לנוכח התקופה המתוחה מול ממשל טראמפ. הסרטון הופץ ברקע פרסום הדוח המרמז לכך שחוקרי ה-FBI היו מוטים נגד הנשיא בחקירת קשריו עם רוסיה

   ברקע המשבר עם הבית הלבן: ראש ה-FBI הפיץ סרטון תמיכה בעובדיו
   צילום: רויטרס, CNN, עריכת וידאו: ניר חן

   ראש הבולשת הפדרלית (FBI) בארצות הברית, כריסטופר ריי, פנה לעובדי הארגון באמצעות סרטון וידאו פנימי שהופץ בו - כך עולה היום (שבת) מדיווחיהם של שני צופים בקטע. בסרטון, אמר ריי כי הוא יודע כי על הארגון עוברת תקופה קשה, וכי הימים האחרונים רק הפכו אותה לגרועה יותר. הוא חיזק את עובדי ה-FBI והדגיש כמה הוא מרוצה ומתמלא השראה מעבודתם.

   "העם האמריקני קורא את העיתונים וצופה בטלוויזיה, אבל עבודתכם היא כל מה שמשנה", אמר ריי בסרטון שהופץ בין העובדים. "מעשים נחשבים הרבה יותר ממילים".

   הפצת הסרטון הגיעה ברקע העימות הציבורי והחרפת המשבר בין ה-FBI לבית הלבן, זאת בעקבות פרסום הדוח של יו"ר ועדת המודיעין דוויין נונס למרות התנגדות ה-FBI ומשרד המשפטים האמריקני. הנשיא דונלד טראמפ החליט אמש לפרסם את המזכר, שנחשב מסווג, ובו נרמז כי חוקרי הבולשת היו מוטים נגד הנשיא במהלך חקירת הבחירות לנשיאות ב-2016.

   עוד בנושא
   למרות התנגדות ה-FBI: טראמפ אישר לפרסם את הדוח נגד הארגון
   על רקע פרסום דוח חסוי בנושא רוסיה: עימות חריף בין הבית הלבן ל-FBI
   ברקע הביקורת מטראמפ: סגן ראש ה-FBI אנדרו מקייב התפטר מתפקידו

   ראש ה-FBI המיועד כריסטופר ריי (AP)
   ביקש לחזק את העובדים למרות המשבר. ריי (צילום: AP)

   המזכר השנוי במחלוקת מכיל ארבעה עמודים ומידע שאותו כינה טראמפ "חרפה". מהפרטים שבו עולה כי ה-FBI הסתיר כי למקור ששימש את הבולשת כדי להצדיק האזנת סתר ליועץ לשעבר של טראמפ, היה קשר למפלגה הדמוקרטית. כמו כן, נטען בו כי גורמים בכירים במשרד המשפטים אישרו את המעקב השנוי במחלוקת לפי המידע שהעביר אותו מקור, המרגל הבריטי לשעבר כריסטופר סטיל.

   לפי הדוח, במסמך שחיבר סטיל על הקשרים לכאורה בין טראמפ ורוסיה, שמומן בחלקו על ידי הדמוקרטים, היה "חלק מהותי" בבקשות שהוגשו לבית משפט מיוחד כדי שניתן יהיה להאזין לאחד מיועציו לשעבר של הנשיא. המעקב החל באוקטובר 2016 והגורמים הבכירים שחתמו על בקשת ההאזנה שוב ושוב, לא ציינו את הקשרים של סטיל, שהואשם בכך שהיה "נחוש למנוע מטראמפ להיבחר לנשיא", עם הדמוקרטים.

   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מוסר הצהרה בבית הלבן, נובמבר 2017 (רויטרס)
   הסיר את סיווג המסמך למרות חוות הדעת נגד המהלך. טראמפ (צילום: רויטרס)

   פרסום המזכר התאפשר לאחר שטראמפ הסיר את סיווגו ולא צנזר בו מידע כלל, זאת כאמור למרות התנגדותם של חברי קונגרס דמוקרטים ורפובליקנים, כמו גם ה-FBI ומשרד המשפטים. התנגדותם עלתה מחשש לפגיעה בחקירתו של התובע המיוחד רוברט מולר, הבוחן את הקשר בין קמפיין טראמפ למוסקבה. הדמוקרטים אמרו כי המזכר מגמתי ומשמיט פרטים חשובים, וציינו כי מזכר שחיברו דמוקרטים בוועדת המודיעין בבית הנבחרים לא הותר לפרסום.