בצל המשבר בעזה: במערכת הביטחון נערכים לעלייה בחדירות לישראל

שמונה פלסטינים חצו את גדר המערכת משטח הרצועה מתחילת השנה, רובם ביקשו לחפש מקלט ועבודה - ואחד עמד לבצע פיגוע. בינתיים, הקמת המחסום המתקדם בגבול, מתעכבת עקב עבודת החלק התת-קרקעי למניעת מנהרות

01/02/2018
צילום: שי מכלוף, עריכה: ניר חן ושניר דבוש

גבול מצרים נאטם למעבר מסתננים מסיני עקב הקמת פרויקט "שעון חול" הכולל גדר ברזל שחלקה משוננת שמתנשאת לפחות לגובה של שלושה מטרים. מוקפת בגדר תיל, מערכת תצפיות קבועה, חלקה מתריעה על מגע והיא מלווה בפעילות סיורים וצירים שנבנו כדי להגיב לכל ניסיון מעבר. לעומת זאת, בגבול רצועת עזה נמשך גם בשנת 2018 פרץ החודרים הפלסטינים מרצועת עזה לשטח ישראל. רק אתמול (רביעי) חדר פלסטיני לשטח ישראל מול נתיב העשרה ונתפס זמן קצר לאחר מכן על ידי כוחות צה"ל בחטיבה הצפונית של אוגדת עזה.

מנתונים שנמסרו לוועדת החוץ והביטחון ואומתו על ידי דובר צה"ל לפי פניית וואלה! NEWS, עולה כי בשנת 2016 חצו את גדר המערכת בגבול רצועת עזה לשטח ישראל 65 פלסטינים. בשנת 2017 נרשמה ירידה קלה, כש-60 פלסטינים חצו את הגבול. עשרה מתוכם היו בעלי כוונה ואמצעי לבצע פיגוע. החל משנת 2018 נרשמה עלייה בממוצע של שמונה פלסטינים שהצליחו לחדור, ואחד הגיע לבצע פיגוע. גורם ביטחוני הסביר כי מרביתם מגיעים למצוא מקלט ועבודה אך חלקם מגיע עם כוונה ברורה לבצע פיגוע.

עוד בוואלה! NEWS:
גורם מדיני: "אישור החוק הפולני בסנאט מנוגד לרוח השיחה בין המנהיגים"
"סיכוי סביר לפגיעת צונאמי בישראל": מערכות התראה חדשות הותקנו בחיפה
"ציפור בשווי אלפי שקלים": מאסר לצייד החוחיות הסדרתי

עוד בוואלה!

גם הקורונה השפיעה: הבחירות הישראליות בתחרות מוצר השנה

בשיתוף מוצר השנה ישראל
"עניין של זמן עד שפלסטיני שחודר יבצע פיגוע כמו בעבר". גדר הגבול ברצועת עזה(צילום: שי מכלוף)

גם אם מגיע פלסטיני עם סכין, ובחקירתו מתברר שלא התכוון לבצע פיגוע, הוא משוחרר לרצועת עזה כדי להראות שלא בקלות עוצרים פלסטינים. אוגדת עזה מתאמצת לשפר את מערך התצפיות וההתראה וההרתעה על הגבול. באוגדה מפעילים יותר אמצעי תצפית, הרחבת מערכות "רואה יורה" שנשלטות מהחמ"לים ומבצעות ירי הרחקה ברגע שמתקרבים אל הגדר, הפעלת מזל"טים מסוג רוכב שמיים באזורים של נקודות תורפה לתצפיות ודריכות של סיורים לקפוץ לגבול. למרות המאמץ, נותר חשש גדול של המפקדים הזוטרים בחטיבה הצפונית והדרומית מהרגע שבו אחד מאותם פלסטינים ינסה לבצע פיגוע מורכב ויערים על הכוחות.

מקור בפיקוד דרום הסביר כי אורך גבול רצועת עזה הוא 65 ק"מ מכרם שלום ועד לים בסמוך לנתיב העשרה, ויש כוונה להקים לאורכו את פרויקט "שעון חול" משודרג כדי להתמודד עם ניסיונות החדירה מעל פני הקרקע. אך לדבריו, הקמת הגדר מעל פני הקרקע תלויה בבניית החומה התת קרקעית שבמערכת הביטחון חלוקים על קצב בנייתה. עד כה נבנו רק ארבעה ק"מ של חומה תת קרקעית לסיכול מנהרות קיימות וחפירות בעתיד מתוך חומה באורך של 65 ק"מ, ועד שלא תירשם התקדמות משמעותית מתחת לפני הקרקע, לא יהיה ניתן לקדם את בניית הגדר החדשה מעל פני הקרקע.

לפחות לפי הערכות במערכת הביטחון הפרויקט לבניית החומה התת קרקעית יסתיים בעוד שנתיים לכל הפחות. עד אז ימשיכו כוחות אוגדת עזה להתמודד עם ניסיונות חדירה לשטח ישראל שחלקם כולל פלסטינים חמושים שמוגדרים מחבלים.

כוח שריון באזור הגבול עם רצועת עזה(צילום: GettyImages, Spencer Platt)

מקור נוסף בפיקוד דרום אמר השבוע, "היינו מעדיפים שלא תהיה חצייה של גדר המערכת. זה כאב ראש גדול. מתייחסים לכל חדירה כזו כאל מחבלים. המטרה היא לסגור את האירוע על הגדר כמה שיותר מהר. לפי ההיסטוריה בגזרה כבר היו לנו בשנים האחרונות מקרים של חדירה לעומק השטח ולפחות במקרה אחד פיגוע. אם לא מנעת באמצעות ירי הרתעתי את החדירה, והפלסטינים נכנסים לשטח הישראלי באזור מיוער קשה לאתר אותם. כבר היו מקרים לאחרונה שללא עזרה של התצפיות או מזל"ט רוכב שמיים לא הצלחנו לאתר את החודרים. זה עניין של זמן עד שחודר פלסטיני יבצע פיגוע כמו בעבר".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) תושב הנגב המערבי אמר בשיחה עם וואלה NEWS, "צריך להרוויח זמן עד לסיום הפרויקט לבניית החומה. מצב שיאפשר התקדמות בבנייה מעל הקרקע. צריך שתהיה רמת דריכות גבוהה כל הזמן לכל מה שקורה בצד הפלסטיני ולצד הישראלי. זו בעיה כי רובם פלסטינים מסכנים שנמלטים מהצרות בעזה אבל יכול להגיע רגע שזה יהפוך לפיגוע. לזה צריך להתכונן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully