היהודיה שברחה בשואה מהונגריה - והקימה משפחה בג'סר א-זרקא

אנשי הכפר הגיעו ללוות למנוחות את מרים ג'רבאן, שמתה בגיל 91, אולם מעטים ידעו על עברה רווי התלאות. לאחר שעלתה לישראל עם בתה, היא הכירה פועל מג'סר א-זרקא - ופתחה דף חדש בכפר שבו איש אינו יודע עליה דבר

23/01/2018
צילום: יואב איתיאל, עריכה: שניר דבוש

תושבי ג'סר א-זרקא, חברים ומקורבים ליוו לפני שבועות אחדים למנוחות את תושבת הכפר, שמתה בגיל 91 ולאחר מאבק במחלה. אלא שרק מעטים ידעו כי מרים ג'רבאן הייתה ניצולת שואה, שנולדה בהונגריה בשם מרים מגדלנה באור. לא היא ולא קרוביה הדגישו את החלק הזה בסיפור חייה וגם הרשויות למדו על כך רק בשנותיה האחרונות של ג'רבאן.

ג'רבאן עברה את שנות מלחמת העולם השנייה ברומניה, ומיעטה לדבר על שאירע לה. גורלו של בעלה באותה תקופה אינו ידוע. בשנת 1951 עלתה לישראל יחד עם בתם בת השנתיים, הוריה ואחד מאחיה. היא התגוררה בפתח תקווה, עבדה בבית קפה כמלצרית והכירה את יוסף, פועל מג'סר א-זרקא. השניים התאהבו ועברו לגור בדירה משותפת בעיר. ואולם, ג'רבאן סיפרה לו כי היא אינה יכולה עוד להביא ילדים, בשל התלאות שחוותה בזמן המלחמה.

עוד בוואלה! NEWS:
תיעוד: החשודים ברצח מאור מלול בקוסמוי - בידי השוטרים בתאילנד
בגלל הריאיון אצל אופירה וברקוביץ': מני נפתלי נגד אלדד יניב
נתניהו לפנס: אם יהיו רק שינויים קלים בהסכם הגרעין - נמליץ לפרוש

עוד בוואלה!

הכל מתחיל בעיניים: הסוד האמיתי של לאה שנירר ומיה דגן למראה צעיר

בשיתוף קליניק
מרים ג'רבאן בשנותיה האחרונות בביתה בג'סר א-זרקא(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב איתיאל)
"הייתה מאכילה את הילדים מפיה". ג'רבאן בביתה בג'סר א-זרקה בשנותיה האחרונות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב איתיאל)

יוסף נישא לאישה אחרת בג'סר א-זרקא וחילק את זמנו בין שתי הערים. כעבור כמה שנים עברה ג'רבאן לגור עמו ובתה עברה לגור עם סבה וסבתה. אשתו "הרשמית" של יוסף קיבלה את ג'רבאן אל חיק המשפחה והשתיים גידלו יחדיו את שמונת ילדיהם. שניים מהילדים מתו ברבות השנים וכך גם יוסף עצמו.

בני משפחתה של ג'רבאן ניסו לשדל אותה לחזור אליהם אך היא סירבה בטענה שברצונה להמשיך ולגדל את ילדיו של יוסף, בהם שניים בעלי צרכים מיוחדים. "היא הייתה אמא חבל על הזמן", אמר בשיחה עם וואלה! NEWS אחד הילדים, דיאב. "את הילדים היא הייתה מאכילה מפיה ממש. כשגדלנו הייתה חולקת עמנו את קצבת הזקנה שלה". לפני שנתיים חלה הידרדרות במצבה הבריאותי של ג'רבאן, אך בג'סר א-זרקא עדיין זוכרים אותה כמי שאהבה אירועים משפחתיים ולא הרבתה לצאת מהיישוב.

שיחזרה את הסיפורים מעברה, אבל לא מתקופת השואה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב איתיאל)

לדברי ילדיו של יוסף לפני כשש שנים פרסמה ג'רבאן מודעה בעברית בעיתונים שבה ביקשה לעדכן את מי שאולי מחפשים אותה כי היא גרה בג'סר א-זרקא. את הקשר עם בתה הביולוגית, כיום בת 68, חידשה רק לפני כשלוש שנים. הבת, מתגוררת בבאר שבע וביקשה לשמור על פרטיותה, ונכחה בהלווייתה של אמה. מרים-מגדלנה באור-ג'רבאן שלטה ברומנית, בהונגרית, בערבית, בעברית וידעה קצת יידיש. עד שחלתה הייתה בעלת זיכרון מצוין וילדיה זוכרים אותה כמי שאהבה לשחזר בסיפוריה את חוויות העבר, אך לא את אלה מימי השואה.

מרים ג'רבאן בשנותיה האחרונות בביתה בג'סר א-זרקא(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב איתיאל)
מרים ג'רבאן בשנותיה האחרונות בביתה בג'סר א-זרקא(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב איתיאל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully