פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קאמבק: הממשלה אישרה חוק שישיב את ליצמן למשרד הבריאות

   ועדת השרים אישרה תיקון לחוק יסוד שיאפשר לסגן שר לכהן במעמד שר – אם ראש הממשלה עומד בראש אותו המשרד. ליצמן הודיע בעבר כי לא יסכים לשינוי במעמדו עד לאישור חוק המרכולים ושעות עבודה ומנוחה שעבר השבוע בכנסת, וחוק המרכולים שיאושר בתחילת השבוע

   קאמבק: הממשלה אישרה חוק שישיב את ליצמן למשרד הבריאות
   צילום: אבי כהן, עריכת וידאו: ניר חן

   ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החוק שסולל את חזרתו של ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) למשרד הבריאות. החוק מאפשר להאציל סמכויות סטטוטריות הנתונות לשר, לידי סגן שר שמונה במשרד שראש הממשלה מכהן בו כשר. מדובר בשינוי חוק יסוד שיאפשר לליצמן לכהן כסגן שר במעמד שר.

   משרד המשפטים ניסח את תזכיר החוק מיד עם ההתפטרות של ליצמן מתפקיד שר הבריאות בעקבות עבודות רכבת ישראל שבוצעו בשבת. היות ומדובר בשינוי חוק יסוד הוא דורש רוב של 61 חברי כנסת והוא יעלה קודם להצבעה בממשלה כדי שהכנסת תוכל לאשר אותו בקריאה ראשונה ביום שני הקרוב.

   בדברי ההסבר לתזכיר החוק נכתב כי "הממשלה מבקשת כעת לאפשר במשרד שראש הממשלה מכהן בו כשר, הפעלת סמכויות סטטוטוריות הנתונות לשר בידי סגן שר שמונה באותו משרד. לפיכך, מוצע לתקן את סעיף 33 לחוק היסוד, על דרך של הוספת סעיף כך שייקבע כי כאשר ראש הממשלה מכהן כשר הממונה על משרד, יהיה רשאי הוא לאצול את סמכותו, בהתאם להוראות סעיפים קטנים גם לסגן שר באותו משרד". כך יווצר מצב שבו ליצמן יקבל את ההחלטות במשרד, אך ראש הממשלה יישא באחראיות.

   עוד בוואלה! NEWS:
   תושבים דרשו להסיר פרסומות בערבית לסדרה פאודה: "מפחידות אותנו"
   בפעם החמישית: אלפים השתתפו בהפגנות נגד השחיתות בת"א
   שוברים ימינה: מרכז הליכוד מתכנס לאשר הצעה לסיפוח יהודה ושומרון

   יעקב ליצמן במליאת הכנסת, ירושלים, 26 בדצמבר 2017 (מערכת וואלה! NEWS , נועם מושקוביץ)
   ליצמן (צילום: נועם מושקוביץ)

   ליצמן הצהיר מיד לאחר התפטרותו כשר כי לא יסכים "לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת: המרכולים ושעות עבודה ומנוחה, כפי דרישת ראשי הסיעות החרדיות". חוק המרכולים צפוי לעבור סופית ביום שני הקרוב, ולאחר אישורו יובא לאישור חוק סגן שר. חוק שעות עבודה ומנוחה המכונה "מסורת ישראל" אושר ביום שני שעבר בכנסת.

   במשך שנים נמנעו ביהדות התורה להתמנות לשרים בממשלה. התפקיד נכפה על ליצמן אחרי פסיקת בג"ץ בעקבות עתירה של יש עתיד, לפיה לא ניתן יהיה למנות סגן שר במעמד של שר. הסיבה להימנעות מתפקיד שר היא הלכתית-פורמלית: שר נושא באחראיות לכל פעולותיה של הממשלה, וחלקן מנוגדות להלכה. כך, ליצמן התפטר מתפקידו בעקבות הוראת האדמו"ר מגור, רבי יעקב אריה אלתר על רקע עבודות רכבת ישראל בשבת בשנה האחרונה.

   (עדכון ראשון: 22:30)