הפלסטינים עייפים מ"ימי הזעם" - אך הסכנה מגל אלימות לא חלפה

כמה אלפים השתתפו בהפגנות נגד ההכרה בירושלים ברחבי יהודה ושומרון ועזה, אך רבים העדיפו לחזור לבתיהם ולא לקחת חלק בהפרות הסדר. למרות זאת, חמאס והרשות מתחרים על לב הציבור, ובמערכת הביטחון חוששים שההקצנה בהתבטאויות עלולה להניע מחבלים בודדים לבצע פיגועים

צילום: רויטרס

השפעת הכרתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל עדיין ניכרת בשטחים עם "יום זעם" נוסף שהתקיים ביום שישי. בצה"ל מקווים שהחל מהיום (ראשון) תצטמצם רמת האלימות ברחבי יהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה. גורמי ביטחון מעריכים כי עדיין יכולות להתפרסם בימים הקרובים הצהרות ברמאללה או בעזה על קריאה לימי זעם נוספים.

בשלב זה המערכות הפוליטיות של חמאס והרשות הפלסטיניות מתחרות זו בזו על לב הציבור ברחוב הפלסטיני ומנסות להפוך ליותר ויותר קיצוניות בהתבטאויות. החשש במערכת הביטחון הוא מהמשך ההסתה שעלולה להניע גל אלימות נוסף.

לקריאה נוספת:
יום זעם פלסטיני: שני הרוגים בעימותים עם צה"ל בגבול רצועת עזה
המ"פ שהותקף הסביר: התקרבתי לבית בנבי סלאח כדי למנוע יידוי אבנים
הרשות הפלסטינית נגד טראמפ: "לא נקבל שינוי בגבולות מזרח ירושלים"

עוד בוואלה!

חג בריא כל כך? 8 טיפים שיבטיחו לילדים שלכם חופשת חנוכה מאוזנת יותר

לכתבה המלאה
שכם, אתמול (צילום: רויטרס)
שכם, אתמול (צילום: רויטרס)

ביום שישי התקיימו הפרות סדר ביותר מ-50 מוקדים ברחבי יהודה ושומרון והשתתפו בהן כ-3,000 פלסטינים. צה"ל נאלץ להרחיק אותם מהכבישים ומהיישובים והשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. קרוב ל-40 פלסטינים נפגעו, לפחות שניים באורח בינוני. בגזרת שכם התפתחה הפרת סדר בין מתנחלים לפלסטינים שכללה יידוי אבנים הדדי. כוחות צה"ל הוקפצו אל המקום ופיזרו את המפגינים.

ברצועת עזה התקיימו הפרות סדר ביותר מעשרה מוקדים לאורך הגבול, שארגן חמאס. חלק מיידויי האבנים והניסיונות לפגוע בגדר המערכת נעשו מתוך מוצבי חמאס ועמדות התצפית לאורך הגבול. בכל הפרות הסדר ברצועה השתתפו כ-5,000 מפגינים. צה"ל פעל להרחיק את המפגינים שניסו לפגוע בגדר ולחצות לצד הישראלי. יותר מ-70 פלסטינים נפצעו מפעילות צה"ל ולפי טענת הפלסטינים שני מפגינים נהרגו, אחד בהפרות סדר מול מעבר ארז והשני מול נחל עוז.

חברון, אתמול (צילום: רויטרס, רויטרס)
בית לחם, אתמול (צילום: AP)

במערכת הביטחון הדגישו כי בניגוד להצהרות הקיצוניות של חמאס, לא הצליחו להוציא ראשי הארגון מספר גדול של מפגינים בגבול, בדומה למשתתפי התהלוכות בתוך הערים הפלסטיניות. גם ברחבי יהודה ושומרון העדיפו אזרחים פלסטינים רבים לחזור לבתיהם ולא להשתתף בהפרות הסדר. נתונים אלו מעידים על עייפות ברחוב הפלסטיני וגם על הרתעה של כוחות צה"ל ומנגנוני הביטחון. אך עדיין קיים חשש שהפרות הסדר שהתקיימו עד כה עלולות להניע מחבלים בודדים לבצע פיגועים.

הפלסטיני שנורה על ידי צה"ל בהפרות הסדר בגבול הרצועה (צילום: רויטרס)
הפרות סדר בשכם, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
הפרות סדר בשכם, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל מתעמתים עם פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
עימותים בבית לחם, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
עימותים בבית לחם, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
דגל ארצות הברית בעימותים בבית לחם, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
עימותים במחסום קלנדיה (צילום: צילום מסך, טוויטר)
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
הפרות סדר במזרח ירושלים (צילום: נועם מושקוביץ, נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully