הפתעה בחגיגות חג המולד בנצרת: תמונות מחבלים ותערוכת נכבה

תיירים יהודים וחוגגים נוצרים זעמו על הפוליטיזיציה של החג בעיר, בצל הודעת ראש העירייה על ביטול המופעים עקב הצהרת טראמפ. "העיר נכבשה מהנוצרים", אמר תושב הצפון. דובר העירייה: "אולי לא הבנתם את הערבית"

צלמים זמניים מורשים

אירועי חג המולד של נצרת ממשיכים להסעיר את הציבור. תחילה היו אלו הנוצרים שהלינו כי העירייה לא הדליקה את אורות עץ האשוח בכיכר המעין, ובהוראת ראש העירייה עלי סלאם פורקו בימות הבידור ובוטלו הופעות המוסיקה. כעת מלינים אזרחים יהודים המגיעים לטעום מחוויית החג כי אזור הכיכר המרכזית מעוטר באינספור כתובות גרפיטי גדולות בצבעי אדום-ירוק-שחור-לבן, עליהן ציורים של דגלי פלסטין ודמויות מהמאבק הפלסטיני לעצמאות, כולל תמונות מחבלים. ברחובות העיר נראתה תמונתו של "השהיד בסל אל-ערג'" שחוסל על ידי כוח ימ"מ חיסל ברמאללה. מחר צפוי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לסייר בנצרת לקראת אירועי חג המולד בעיר.

ראש העירייה סלאם זועם על הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ירושלים היא בירת ישראל. הוא אף כינס מסיבת עיתונאים בנושא ביום חמישי שעבר תוך שכינה את ההחלטה "אומללה ובלתי צודקת". הוא אמר כי "מתוך כבוד לירושלים הקדושה הנוגעת לכולנו מצאתי לנכון לבטל את כל החגיגות שמארגנת העירייה, שכן אנו חלק בלתי נפרד מהעם שטראמפ פגע בו בקודש קודשיו". בסיס עץ האשוח הגדול נעטף בכרזת סולידריות בערבית "ירושלים בלבנו", על יד נוצרים פרו-פלסטינים, בחלק מהכתובות על הקירות ניתן לראות את כיפת הזהב של מסגד כיפת הסלע. אבל לא רק נופי ירושלים והר הבית מככבים סביב. למשל, יש גם קיר ארוך ברחוב המוביל לשוק חג המולד הרשמי ובו מול הדוכנים יש תצוגה שנושאה הוא "הנכבה".

עוד בוואלה! NEWS:
בעולם הערבי הופתעו מאיפוק הקצין בנבי סלאח: "איך לא עשה כלום?"
גבאי נגד נתניהו: "לא המשטרה קיבלה מתנות ב-200 אלף דולר - אתה קיבלת"
בדרך להסדר טיעון: קסטיאל יודה ויורשע בניסיון אונס

עוד בוואלה!

הרבה מעבר לספורט: המיזם של שגיא מוקי

לכתבה המלאה
תמונת המחבל בסל אל-ערג' על קירות העיר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
כתובות פרו-פלסטיניות בעיר נצרת (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

"מה הקשר בין המחאה לחג?", שאל ערן, תושב קיבוץ בצפון שחשב לנצל את חופשת החנוכה כדי להכיר לילדים את חג המולד. "עד שהגענו לכיכר עם העץ איבדנו את מצב הרוח. עמדנו ליד הקיר הזה, הילדים מביטים עליו, ואני מוצא את עצמי מסביר מדוע מפה של מדינת ישראל מצויירת בלי רמת הגולן וכשהיא בצבעי הדגל הפלסטיני. שאלה דומה שאלו גם נוצרים בעיר ומחוצה לה. "העיר נכבשה מהנוצרים", אומר תושב מיישוב בצפון. "הנוצרים בנצרת מפחדים, ובצדק", אמר א', קצין צה"ל נוצרי המתגורר בנצרת עילית, "נראה לך שאני אגור בעיר? שם זה עזה".

ראש העירייה חזר בו מהחלטתו ביום שבת ויצא בהודעה רשמית כי "כמדי שנה העיר לבשה חג ואנו נרגשים לקבל את עשרות אלפי המבקרים שיגיעו ולתת להם חוויה חגיגית ומיוחדת במינה". הוא הודיע כי הוא "מזמין את כל תושבי מדינת ישראל היהודים, המוסלמים והנוצרים לבוא לעיר נצרת ולהשתתף בחגיגות חג המולד". הוא הוסיף: "נצרת היא עיר השלום והאחווה בין הדתות והעמים ואין כמו רוח החג והחוויה המשותפת להוכיח כך".

"תערוכת הנכבה" על קירות העיר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
כתובות פרו-פלסטיניות בעיר נצרת (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

תושבי נצרת: פוגע בזכות שלנו לחגוג

דובר העירייה ועוזר ראש העיר סאלם שרארה כעס כשנשאל על הנושא: "תסתכל על הצד החיובי בעיר, על החגיגות, על הפסטיבל, האנשים שבאים בהמוניהם. הכתובות על הקירות הם היוצאות מהכלל, תסתכל על הכלל". כשנשאל על דמויות מחבלים שמופיעים על קירות מרכז העיר המארחת והמעיבות על החגיגיות, הוא היתמם: "אולי אתה לא מבין ערבית טוב".

אבל תושבי נצרת, נוצרים ששפת אמם ערבית, התלוננו על הפוליטיזציה של מרכז העיר וסביבתה. "זה פוגע בזכות שלי לחגוג", אמר נ', אחד מהם, "לי ולמשפחה שלי השנה לא הייתה הזדמנות לחגוג". לדבריו, הוא היה בכיכר בשבת בבוקר, אבל לא שב לשם יותר. "אין לי מה לעשות שם", אמר.
"אנחנו במדינה דמוקרטית ויש חופש ביטוי", התעקש עוזר ראש העיר, "מי שרוצה לכתוב יכול לכתוב. אנחנו לא נעשה את העבודה של המשטרה ואם זה כל כך מסוכן המשטרה הייתה יכולה למחוק את הכתובות".

כתובות פרו-פלסטיניות בעיר נצרת (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "מדובר בטענות מופרכות ואנו דוחים אותן על הסף. משטרת ישראל חוקרת כל מקרה בו עולה חשד להסתה או לביצוע עבירה פלילית אחרת.
במקרה זה אף הועברה דרישה מטעם המשטרה לרשות המקומית לטיפול והסרת הכיתוב והשילוט המדובר.

"לצד האמור הנושא הועבר לבחינת הפרקליטות והחלטה האם לפתוח בחקירה כמקובל במקרים בהם מתעורר כל חשד להסתה. לא נותר לנו אלא להצר על הניסיון המופרך להטיל את האחריות על תליית כרזות במרחב הציבורי על משטרת ישראל".

כתובות פרו-פלסטיניות בעיר נצרת (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully