נתניהו: נחרים את שרי הימין הקיצוני בממשלה החדשה באוסטריה

ראש הממשלה אמר כי ירושלים תמשיך בחרם על מפלגת החירות, שחברה לקואליציה החדשה בווינה, והקשר עם המשרדים שבראשותה יימשך רק בדרג המקצועי. אלפים הפגינו בווינה נגד הממשלה החדשה: "אל תתנו לנאצים לשלוט"

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: יוסי אלטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) כי ישראל תמשיך בחרם על מפלגת החירות באוסטריה. זאת אחרי השבעת הממשלה החדשה, שכוללת לראשונה זה יותר מעשור את מפלגת הימין הקיצוני. לדבריו, הוא מקיים קשר ישיר עם הקנצלר החדש ומנהיג המפלגה השמרנית, סבסטיאן קורץ.

נתניהו, המשמש גם שר החוץ, הנחה את מנכ"ל המשרד להכין עבודת מטה על האופן שבו תתנהל ירושלים מול הממשלה החדשה בווינה, היחידה במערב אירופה שבה חברה מפלגת ימין קיצוני.ישראל תקיים קשרי עבודה עם הדרג המקצועי במשרדי הממשלה שבראשם עומד שר ממפלגת החירות (FPO), כמו משרד החוץ. "מדינת ישראל מבקשת להדגיש את מחויבותה המוחלטת למאבק באנטישמיות ולהנצחת זיכרון השואה", נמסר בהודעה מטעם לשכתו של נתניהו.

למרות המדיניות הרשמית של משרד החוץ, מנהיג מפלגת החירות וסגן הקנצלר החדש, כריסטיאן היינץ שטראכה, ביקר בארץ כמה פעמים בשנים האחרונות ואף נפגש עם בכירים בליכוד. המפלגה הוקמה על ידי גורמים נאציים לשעבר בשנות ה-50, אך בשנים האחרונות בכירי התנערו מהאידיאלוגיה הזו.

לקריאה נוספת בנושא
היחידה במערב אירופה: הימין הקיצוני יהיה חלק מהממשלה באוסטריה

עוד באותו נושא

חממה לימין קיצוני: הפחד שהוביל את אוסטריה לבחור בן 31 לקנצלר

לכתבה המלאה
שומר על קשר ישיר מולו. נתניהו וקורץ בירושלים, בשנה שעברה (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, חיים צח)

בווינה, אלפי בני אדם הפגינו במרכז העיר נגד הממשלה החדשה בזמן השבעתה. "אל תתנו לנאצים לשלוט", קראו המפגינים נגד מפלגת החירות, שהתכנסו ליד ארמון הנשיאות. ואולם, ההפגנה היום הייתה קטנה בהרבה מזו שהתקיימה בפעם האחרונה שבה הייתה המפלגה בממשלה, בתחילת שנות ה-2000.

הורחקו מאה מטר מהארמון. המפגינים בווינה (צילום: רויטרס)

במחאה שפרצה אחרי כניסתה הראשונה לממשלה, עשרות אלפי מפגינים מנעו מחברי הקואליציה להגיע מלשכת הקנצלר אל ארמון הנשיאות בהופבורג הסמוכה, ואילצו אותם לעבור דרך מנהרה. הפעם, שובה של מפלגת החירות לממשלת אוסטריה התקבלה באדישות רבה יותר, גם בקרב האיחוד, שבפעם הקודמת הטיל סנקציות על וינה.

שתי המפלגות העמידו מצע דומה במהלך קמפיין הבחירות, והבטיחו להחמיר את מדיניות קליטת מבקשי המקלט, ברקע המשבר ביבשת שחיזק מפלגות לאומניות ופופוליסטיות. עם זאת, הקואליציה החדשה הבטיחה כי אוסטריה תישאר באיחוד האירופי ולא תקיים משאל עם על עזיבתו.

"נגיע עם הראשים מורמים גבוה", אמר שטראכה בריאיון שהעניק הבוקר לכלי תקשורת, ביחס לתקרית ההיא. הפעם, המשטרה סגרה אזור גדול בסמוך ללשכת הנשיא, והותירה את המפגינים במרחק של כמאה מטרים מהכיכר הסמוכה.

ההצלחה של הימין הקיצוני התקבלה באדישות יחסית. המפגינים בווינה (צילום: רויטרס)

קורץ, בן 31, יהיה מנהיג המדינה הצעיר ביותר בעולם אחרי שמפלגתו סיימה במקום הראשון בבחירות שהתקיימו לפני חודשיים. במסגרת ההסכם הקואליציני, מרבית השירותים הביטחוניים יהיו בשליטת מפלגת החירות, שסיימה במקום השלישי בבחירות עם יותר מרבע מהקולות. הסוציאל-דמוקרטים, שסיימו במקום השני, נותרו באופוזיציה.

"אני חושש מפנייה מוחלטת ימינה, הקשחת מדיניות הפנים והסתה נגד זרים", אמר וולפגנג פצ'לנר, בן 69, שהשתתף בהפגנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully