פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מלך ירדן בוועידת פסגה אסלאמית: "ייהוד ירושלים יוביל לאלימות"

   יותר מ-50 מנהיגים ושרים מרחבי העולם הערבי והמוסלמי התכנסו באיסטנבול, ותקפו את החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. אבו מאזן: "הוא מתייחס אליה כאל עיר אמריקנית". ארדואן: "פרס לפעילות הטרור של ישראל"

   מלך ירדן בוועידת פסגה אסלאמית: "ייהוד ירושלים יוביל לאלימות"
   צילום: רויטרס ו-CNN, עריכה: יאיר דניאל

   יותר מ-50 מנהיגים ושרים ממדינות ערביות ומוסלמיות התכנסו היום (רביעי) בוועדת פסגה באיסטנבול כדי לדון בהכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, ועבדאללה מלך ירדן הזהיר כי "יהוד ירושלים" עלול להוביל לאלימות ולקיצוניות באזור.

   יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לירושלים כאל "עיר אמריקנית" ואמר כי יפנה למועצת הביטחון של האו"ם כדי לדרוש חברות מלאה של הרשות במוסדות האו"ם. נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי ירושלים קיבלה פרס "על פעולות הטרור שלה".

   בהודעת הסיום של הפסגה, אמרו המנהיגים כי הם רואים בהחלטת ארצות הברית "נסיגה מתפקידה כמתווכת בתהליך השלום" וקוראים לקהילה הבינלאומית להכיר במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית.

   לקריאה נוספת בנושא
   פוטין לארדואן באנקרה: "הכרה בירושלים כבירה עלולה להגביר מהומות"
   נסראללה על המשלחת מבחריין שהגיעה לישראל: "לסקול אותה באבנים"

   אבו מאזן, ארדואן, המלך עבדאללה ומנהיגים נוספים בכנס איסלאמי באיסטנבול, טורקיה 13 בדצמבר 2017 (רויטרס)
   מאוחדים נגד החלטת טראמפ. מנהיגי הוועידה האסלאמית (צילום: רויטרס)

   בדבריו בפסגה, דחה המלך עבדאללה כל ניסיון לשנות את מעמד המקומות הקודשים בירושלים, והוסיף כי לא יושג שלום ללא פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "כל מעשי האלימות הם תוצאה של הכישלון במציאת פתרון לסוגיה הפלסטינית", אמר בכינוס החירום. עמאן אחראית למקומות הקדושים בירושלים, ולכן היא רגישה לכל שינוי במעמדה.

   ארדואן שב וכינה את ישראל "מדינת טרור כובשת". "ארצות הברית העניקה פרס לישראל על פעולות הטרור שלה", אמר ארדואן, שמוביל קו תקיף נגד המהלך. "ירושלים היא הקו האדום שלנו על כל העולם להכיר בה כבירת פלסטין". ארדואן גם קרא להאיץ את תהליך שילובם של הפלסטינים בקהילה הבינלאומית.

   לדברי נשיא טורקיה, "על ארצות הברית לחזור בה מהחלטתה הלא חוקית והפרובוקטיבית. לארצות הברית אולי יש נשק גרעיני, אבל זה לא אומר שהם חזקים. אתה חזק, כשאתה צודק".

   נשיא טורקיה, ארדואן, מלך ירדן עבדאללה ונשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן במהלך פגישה של ה- OIC באיסטנבול 13 בדצמבר 2017 (רויטרס)
   אבו מאזן ארדואן ועבדאללה (צילום: רויטרס)

   אבו מאזן אמר כי "כל העולם" עומד לצד הפלסטינים בסוגיה. "ירושלים תמיד תהיה בירת פלסטין, זאת חצייה של כל הקווים האדומים", אמר יו"ר הרשות. בעקבות ההכרה האמריקנית, החליטה הרשות לבטל את הפגישה המתוכננת להמשך החודש בין אבו מאזן לסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

   "טראמפ רוצה לתת את ירושלים כמתנה לישראל, כאילו שהוא תורם את אחת ממדינות ארצות הברית, כאילו שהוא האדם היחיד עם הסמכות להחליט", אמר אבו מאזן, שמנסה לגייס את מנהיגי האזור לטובת המאבק בהחלטה של טראמפ. "זהו הפשע החמור ביותר והפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

   נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי על המדינות המוסלמיות להגן על זכויות הפלסטינים, ולדבריו הצעד שנקט טראמפ הראה כי לארצות הברית אין שום כבוד לזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים להקים מדינה. "איראן מוכנה לשתף פעולה עם כל המדינות המוסלמיות ללא תנאים מוקדמים, כדי להגן על הזכויות הלגיטימיות של הפלסטינים".

   נשיא טורקיה, ארדואן, ונשיא איראן, רוחאני, במהלך פגישה של ה- OIC איסטנבול, טורקיה 13 בדצמבר 2017 (רויטרס)
   קורא לאחדות בקרב המדינות המוסלמיות. רוחאני וארדואן (צילום: רויטרס)

   למרות הביקורת הבינלאומית, מלבד ההתלהבות הרבה בישראל, ממשל טראמפ הדגיש כי הוא נותר מחויב לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, וכי ההכרה בירושלים "משקפת את המציאות". עוד הדגישו בוושינגטון כי ההחלטה לא תשפיע על מעמדה הסופי של ירושלים בכל הסדר עתידי.

   (עדכון ראשון: 11:04)