פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   רצף אזעקות שווא: "עלולה להיות בעיה במערכת צבע אדום בדרום"

   ועדת המשנה בכנסת תקיים דיון בשורת התראות השווא של מערכת ההתראה מפני רקטות בדרום בימים האחרונים. ח"כ חיים ילין: "עלולה להיות בעיה במערכת, אי אמון בה עלול לעלות בחיי אדם"

   רצף אזעקות שווא: "עלולה להיות בעיה במערכת צבע אדום בדרום"
   עריכה: שניר דבוש

   בעקבות שורת התראות השווא של מערכת "צבע אדום" באזור הדרום, צפוי להתקיים דיון בנושא בוועדת המשנה למוכנות העורף. חבר הוועדה חיים ילין (יש עתיד) אמר כי יבקש לשמוע מנציגי צה"ל כיצד הם מתכננים לפעול בנושא.

   "רצף אזעקות השווא שהיו לאחרונה מעיד כי עלולה להיות בעיה במערכת 'צבע אדום' בדרום", אמר ילין, "לתושבים בעוטף לא חשוב אם האזעקה היא אמת או שווא - הדופק עולה, ולא ישנים בלילות, ולמחרת מרכזי החוסן עמוסים בתושבים".

   מערכות ההתראה במרחב המועצה האזורית אשכול פעלו הלילה (שלישי) והתריעו על נפילת רקטות בשטח ישראל, אף שלא נשמעו פיצוצים קרובים במרחב - למעט רעש הקרבות הקבוע בעומק השטח המצרי בין צבא מצרים לכוחות דאעש במחוז סיני. לאחר בירור מעמיק שבוצע בצה"ל התברר כי מדובר בהתרעת שווא.

   עוד בוואלה! NEWS:
   טראמפ לאבו מאזן ולמלך ירדן: בכוונתי להעביר את השגרירות לירושלים
   בן שנתיים מת לאחר שככל הנראה נחנק ממזון בפעוטון בראשל"צ
   בלחץ החרדים: נתניהו מעכב את ההיתר למשחקי כדורגל בשבת

   שיגור הרקטות מסיני- תושב אחד היישובים בדרום תיעד את שיגור הרקטה של שלוחת דאעש בסיני לעבר שטח ישראל (מערכת וואלה! NEWS)
   שיגור רקטה מסיני אל עבר ישראל, באוקטובר

   לפני כשבוע התרחש אירוע דומה במועצה האזורית שער הנגב, כשהמערכות פעלו ולאחר מכן התברר כי מדובר בהתראת שווא, וכן במועצה האזורית רמת נגב. גורמי ביטחון התייחסו למקרים ואמרו שככל הנראה מה שמפעיל את מערכות האזעקה הם אירועי הלחימה בצד המצרי.

   "על משרד הביטחון וצה"ל לבדוק את המערכת ולהחזיר אותה לאמינות וכשירות", אמר ילין, "מערכת התראה לא אמינה, מייצרת אי אמון שעלול לעלות בחיי אדם. אבקש דיון בנושא בוועדת המשנה למוכנות העורף שבה אני חבר מטעם ועדת חוץ ובטחון כדי שנשמע מנציגי צה"ל כיצד מתכננים לפעול בנושא".

   מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחר השלמת בדיקת המערכות וסריקות בשטח בעקבות הפעלת מערכות ההתרעה בכרם שלום במהלך הלילה, נמצא כי לא בוצע ירי תלול מסלול לשטח ישראל. סיבת הפעלת המערכות נבדקת".

   ילדים תופסים מחסה בצינור בטון בזמן אזעקת צבע אדום ליד אשדוד. יולי 2014 (רויטרס)
   תושבים בשדרות תופסים מחסה בעת התראת "צבע אדום" (צילום ארכיון: רויטרס)