כוחות הביטחון הרסו מבנה לא חוקי במאחז נתיב האבות בגוש עציון

שוטרי משמר הגבול פינו את מבנה הנגריה במאחז הסמוך להתנחלות אלעזר, ולאחר מכן הרסו אותו בהתאם לפסיקת בג"ץ. כ-400 שוטרים השתתפו בפינוי, ומולם כמאה מתנחלים

אמרי לוי סדן
צילום: הילל מאיר TPS וצלמי וואלה!NEWS, עריכה: אביב אירגז ושניר דבוש

כוחות משמר הגבול פינו הבוקר (רביעי) את מבנה הנגריה במאחז נתיב האבות שבגוש עציון, ולאחר מכן הרסו אותו בהתאם להוראת בג"ץ. כ-400 שוטרים השתתפו בפינוי, ומולם כמאה מתנחלים.

במרץ הקרוב אמורים להיהרס 15 הבתים במאחז, לאחר שבג"ץ קבע כי הוקמו על קרקע פרטית של פלסטינים ולא על אדמות מדינה. בשלב ראשון נקבע כי מבנה הנגריה ייהרס, כיוון שאינו משמש למגורים. בחודש מאי הועברה מהמקום אנדרטה לזכר סגן-אלוף עמנואל מורנו, לוחם סיירת מטכ"ל שנהרג בלבנון.

ראש הממשלה נפגש בחודש אוגוסט האחרון עם נציגי משפחות מהמאחז ודן עמם בחלופות אפשריות למצב. "אנחנו מטפלים בזה ברציפות ומנסים למצוא פתרון אנושי והגיוני לבעיה אנושית. אני מקווה שנצליח להתקדם בנתיב הזה", אמר נתניהו בישיבת הממשלה.

עוד בוואלה! NEWS

השפים המובילים בישראל ילמדו אתכם לבשל - אצלכם בבית

בשיתוף Foody
לכתבה המלאה
פינוי המתנחלים המתבצרים במאחז נתיב האבות (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
מבנה הנגרייה בנתיב האבות, הבוקר (צילום: אמרי לוי סדן)
שוטרי מג"ב בנתיב האבות, הבוקר (צילום: מטה המאבק בנתיב האבות)

בחודש שעבר דחה בג"ץ את בקשתם של תושבי המאחז, שביקשו להסתפק בהריסה חלקית של שישה מהבתים שהוקמו בחלקם על קרקע פרטית של תושבים פלסטינים. הנשיאה לשעבר מרים נאור והשופטים אסתר חיות ועוזי פוגלמן קבעו כי יש להרוס את הבתים במלואם.

"בשונה ממקרים אחרים, שבהם הנסיבות הצדיקו הריסה חלקית ולכן הדבר צוין במפורש, במקרה הנוכחי לא נאמר שניתן להסתפק בכל ולא בכדי", כתבה נאור. "במקרה שלפנינו לא הבחנו בין מבנים לחלקי מבנים, וזאת בשל חריגתם לאדמות לא מוכרזות ובשל טעמים אחרים ובהם חשיבות השמירה על שלטון החוק וקיום התחייבויות המדינה לבית המשפט".

נאור מתחה ביקורת על תושבי המאחז שהגישו את העתירה כ"בקשת הבהרה" של פסק הדין, אולם בפועל, לדבריה, מדובר בבקשה לשנות פסק דין סופי. "פסק דין אינו 'סיפור בהמשכים'", כתבה הנשיאה. "בעניינו כפי שפורט בפסק הדין, ההליכים לגבי הבינוי הבלתי חוקי במאחז מתקיימים מזה שנים ארוכות ואין מחלוקת כי כל המבנים מושא פסק הדין נבנו שלא כדין. בנוסף לכך, חלק מהמבנים נבנו בשנים האחרונות, לאחר שהוצאו צווי הפסקת עבודה והריסה ולאחר שניתן פסק דין בעתירה קודמת שעסקה בבינוי בלתי חוקי במאחז".

(עדכון ראשון: 8:42)

תושבי מאחז נתיב האבות לפני הפינוי, הבוקר (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
פינוי נתיב האבות, הבוקר (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
עימותים במאחז נתיב האבות, הבוקר (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
עימותים במאחז נתיב האבות, הבוקר (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
הכנות לפינוי המאחז, הבוקר (צילום: אמרי לוי סדן)
הכנות לפינוי המאחז, הבוקר (צילום: הלל מאיר, תצפית TPS)
ההכנות לפינוי, הבוקר (צילום: מטה המאבק נתיב האבות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully