נשיא זימבבואה החדש הושבע לתפקידו: "נבנה מדינה חדשה ודמוקרטית"

סגנו של הנשיא המודח מוגאבה, אמרסון מננגוואה, הושבע רשמית לתפקיד הנשיא לאחר התפטרות הרודן ששלט במדינה יותר מ-35 שנים. בנאום כניסתו לתפקיד הבטיח "התחלה חדשה", וקרא לאומות העולם "לשקול מחדש את הסנקציות" שהוטלו על ארצו

סוכנויות הידיעות
24/11/2017
צילום: רויטרס

נשיא זימבבואה החדש אמרסון מננגגוואה הושבע אתמול (שישי) לתפקידו באופן רשמי, במקומו של הרודן רוברט מוגאבה שהתפטר השבוע מתפקידו לאחר השתלטות הצבא על המדינה. מננגגוואה, ששימש סגנו של מוגאבה, אמר כי הוא מרגיש "כבוד גדול" לשמש הנשיא, ואף הודה לרבים מאזרחי זימבבואה "מרחבי הקשת הפוליטית והגזעית, שעזרו ליום הזה להתממש". הוא אף חלק כבוד למנהיג המודח בנאום השבעתו, וכינה אותו "אב, מורה דרך, חבר לנשק ומנהיג".

מננגגוואה הדגיש כי המשימה הנוכחית שלו כנשיא היא "לבנות מחדש את המדינה", שחוותה טלטלה משמעותית בעקבות ההפיכה בה. "אני נדרש לשרת את ארצי כנשיא של כל האזרחים, ללא קשר לצבע, גזע, דת, שבט או זרם פוליטי", אמר. הוא אמר מוקדם יותר למוגאבה כי הוא ומשפחתו יהיו בטוחים בזימבבואה, זאת במהלך שיחה ראשונה בין השניים מאז שב הסגן לשעבר לבירה הרארה.

עוד בנושא
נשיא זימבבואה החדש למוגאבה המודח: "אתה ומשפחתך מוגנים"
יורשו של מוגאבה חזר מהגלות לזימבבואה: "דמוקרטיה חדשה"
זימבבואה: מוגאבה נכנע ללחץ והסכים לפרוש אחרי 37 שנה

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

מוגש מטעם שחל
"מבקשים מהעולם לשקול מחדש את הסנקציות עלינו". מננגגוואה בהשבעתו, אתמול(צילום: AP)

"אני עומד כאן היום כדי לומר שהמדינה שלנו מוכנה ומשוועת ליצור מחדש יחסים יציבים עם כל אומות העולם", אמר הנשיא הנכנס. "בעוד אנו בונים זימבבואה חדשה ודמוקרטית, אנו מבקשים מאלו שהענישו אותנו בעבר לחשוב מחדש על הסנקציות הפוליטיות והכלכליות נגדנו. הבה נשים את כל אי-ההבנות של העבר בצד, ונפנה מקום להתחלה חדשה".

גורמים המקורבים לשיחות שקיים מוגאבה עם הצבא מאז ההשתלטות של הגנרלים על המדינה בשבוע שעבר, אמרו כי מוגאבה יקבל חסינות ויוכל להישאר במדינה. השליט לשעבר בן ה-93 הסכים לפרוש ביום שלישי, אחרי שטוהר ממפלגת השלטון והיה נתון ללחץ כבד של הצבא לפרוש מהתפקיד. הטלטלה במדינה הדרום אפריקנית החלה לאחר שמוקדם יותר החודש הדיח מוגאבה, בהשפעת אשתו גרייס מוגאבה, את אמננגגווה. המהלך סלל את הדרך לרעייתו של הרודן לרשת אותו לאחר מותו, אולם האפשרות הזו קוממה עליה את הצבא, שעצר כמה מבעלי בריתה באגף הצעיר במפלגה מאז.

לפי גורם המקורב לממשלה, מוגאבה אמר במהלך המשא ומתן כי הוא רוצה למות בזימבבואה וכי אין לו כוונה לחיות בגלות. "זה היה מאוד אמוציונלי עבורו והוא התעקש בנושא", אמר הגורם. "זה היה חשוב עבורו לקבל ערבויות לכך שיוכל להישאר במדינה, על אף שזה לא ימנע ממנו לטוס לחו"ל כשהוא ירצה או יידרש לכך".

(עדכון ראשון: 19:15)

הפיכת הצבא מנעה את הפיכת רעיית מוגאבה ליורשתו. חיילים בהשבעת הנשיא החדש בהרארה, אתמול(צילום: AP)
הבטיח ליצור זימבבואה חדשה ודמוקרטית. ממננגגוואה בהשבעתו, אתמול(צילום: AP)
ההשבעה התקבלה בשמחה בקרב הקהל בהרארה. טקס ההשבעה בזימבבואה, אתמול(צילום: AP)
טקס ההשבעה בזימבבואה, אתמול(צילום: AP)
טקס ההשבעה בזימבבואה, אתמול(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully