פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תרגיל פתע: "חיל האוויר האמריקני דימה מתקפה על צפון קוריאה"

   במפגן כוח בסמוך לחצי האי, טסו מפציצים אמריקניים לצד מטוסי קרב דרום קוריאניים ויפניים, ברקע המתיחות עם פיונגיאנג וביקורו של טראמפ באזור. במשטר הקומוניסטי טוענים כי היה זה תרגיל פתע

   תרגיל פתע: "חיל האוויר האמריקני דימה מתקפה על צפון קוריאה"
   צילום: רויטרס

   שני מפציצים אמריקניים ערכו תרגיל בקרבת חצי האי הקוריאני, כשהם מלווים במטוסי קרב דרום קוריאניים ויפניים – כך מסר הערב (חמישי) חיל האוויר האמריקני, שהדגיש כי התרגיל תוכנן מראש ולא היה בתגובה לשום התפתחות. המפציצים, מדגם B-1B, המריאו מגואם, הטריטוריה האמריקנית באוקיינוס השקט שספגה איומים מצד פיונגיאנג בחודשים האחרונים.

   לטענת התקשורת הממלכתית בקוריאה הצפונית, היה זה "תרגיל פתע", שדימה מתקפה על שורת מטרות אסטרטגיות במדינה הקומוניסטית המבודדת, המסרבת להשעות את תכנית הגרעין שלה ומצהירה כי בכוונתה לפתח טילים המסוגלים לפגוע בשטחה של ארצות הברית.

   ארה"ב ודרום קוריאה בתרגיל צבאי משותף 31.8.17 (רויטרס)
   "תוכנן מראש". תרגיל אווירי משותף של ארה"ב וקוריאה הדרומית, אוגוסט (צילום: רויטרס)

   הנשיא דונלד טראמפ הזהיר כי הוא "ישמיד" את קוריאה הצפונית, אם זו תמשיך בפרובוקציות שלה, ולפי היועץ לביטחון לאומי שלו, הוא יאמר במהלך מסעו הקרוב באסיה כי "הזמן אוזל" במרוץ לעצירת פיונגיאנג. הגנרל הרברט מקמאסטר אמר כי הנושא יהיה במרכז סדר היום של הנשיא, שיצא ביום שישי להוואי, ומשם ימשיך ליפן, לקוריאה הדרומית, לסין, לווייטנאם ולפיליפינים. יהיה זה הביקור הארוך ביותר של נשיא ארצות הברית באסיה זה יותר מ-25 שנה.

   המתיחות בין ארצות הברית לקוריאה הצפונית גאתה בחודשים האחרונים בעקבות שורת ניסויים בטילים בליסטיים וניסוי גרעינה שערך משטרו של קים ג'ונג און, חרף הסנקציות הבינלאומית המוטלות עליו. סוכנות הביון של קוריאה הדרומית העריכה כי השכנה מצפון נערכת לשיגור נוסף, אחרי הפסקה ממושכת מאז 15 בספטמבר – התקופה הארוכה ביותר בשנה הנוכחית.

   בתדרוך למחוקקים בסיאול, נאמר כי זוהתה פעילות חשודה במתקני מחקר טילים בבירה פיונגיאנג, שם בוצע הניסוי האחרון, עם שיגור של טיל שחלף בשמי יפן.

   נשיא ארה"ב טראמפ בבית הלבן, 23 באוקטובר 2017 (רויטרס)
   בדרך למזרח אסיה. טראמפ (צילום: רויטרס)