התובע המיוחד אוסף רמזים - אך טרם מצא אקדח מעשן נגד טראמפ

האישומים נגד מנהל הקמפיין ויועצו לשעבר של הנשיא הם חמורים ועשויים לשמש מנוף לחץ, אך בבית הלבן יכולים לנשום לרווחה בשלב זה. לא רק שאין עדויות, לרפובליקנים השולטים בקונגרס אין כוונה לפעול נגד טראמפ וגם כמה סנאטורים ממרומרים לא מסכנים את כיסאו

צילום: רויטרס

ההודעה אתמול (שני) על הגשת כתבי אישום ראשונים בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית, שכללה גם את מנהל הקמפיין לשעבר של דונלד טראמפ, היא אינה הסוף, אפילו לא תחילת הסוף בפרשה הסבוכה שאותה בוחן התובע המיוחד רוברט מולר – אבל היא סוף ההתחלה.

השם המוכר ביותר הוא פול מנפורט, שהיה מנהל הקמפיין לבחירת טראמפ. העבירות המיוחסות לו ולשותפו לעסקים ריק גייטס אינן קשורות ישירות לקמפיין, מרביתן בוצעו קודם לכן ואינן קשורות ישירות לקשרים, אם היו, בין קמפיין טראמפ לבין רוסיה או גורמים רוסיים שביקשו להשפיע על מערכת הבחירות האמריקנית – עובדה שמיהרו הנשיא וצוותו להדגיש.

השם הנוסף, שפורסם בהמשך, משמעותי אולי יותר. ג'ורג' פפדופולוס, שהיה יועץ לענייני חוץ בקמפיין של טראמפ. ובעוד מנפורט וגייטס מכחישים את ההאשמות נגדם, בראשן האשמה חמורה מאוד – קשירת קשר נגד ארצות הברית – פפדופולוס הודה באשמה. הוא מסר תצהיר כוזב לבולשת הפדרלית, כשהכחיש מגעים עם פרופסור רוסי המקורב לקרמלין שבידיו "לכלוך רב על הילרי קלינטון".

עוד בנושא:
חקירת הבחירות: מנהל קמפיין טראמפ מואשם בקשירת קשר נגד ארה"ב
בטוויטר יצהירו: 36 אלף חשבונות מזויפים פעלו בזמן הבחירות בארה"ב

עוד בוואלה!

הפכנו לחלק מהמשחק: המהפכה העצומה של עולם הגיימינג החלה

לכתבה המלאה
אפילו לא תחילת הסוף. איור של מנפורט מהבית המשפט, אתמול (צילום: רויטרס)

בשלב זה הבית הלבן, יכול לומר לעצמו שהיה יכול להיות גרוע יותר. האש לא מלחכת את הבית. אין אישומים נגד שרים בכירים, שלא לדבר על בני משפחה – דונלד הבן או ג'ארד קושנר - על הצהרותיהם.

החקירה מתנהלת בלא הדלפות – פפדופולוס נעצר לפני כמעט חודש, הודה באשמה והיה חופשי – מה שמוסיף להנחה שאולי בתמורה לחסינות או הקלה בעונשו הוא התבקש לאסוף מידע ולהקליט חשודים אחרים. כעת, אנשים רבים בוושינגטון מאמצים את זיכרונם כדי לבדוק אם פגשו בו ומה בדיוק אמרו בפגישות.

לאן המידע מוביל?

כתבי האישום נגד מנפורט ושותפו חמורים מאוד, ואם יורשעו הם צפויים לעשרות שנות מאסר. ייתכן שזהו משחק ציני שנועד להביא לשיתוף פעולה שלהם כדי שיפלילו בכירים ויקבלו הקלה, כשברור שאם התובע המיוחד רוברט מולר מגיש כתבי אישום חמורים על עבירות של קשרים עם נשיא אוקראינה, שבוצעו לפני תחילת המרוץ, ועל אי-רישום כסוכן זר, הוא מפרש את תפקידו – חקירת הקשרים בין קמפיין טראמפ לבין רוסיה – בצורה הרחבה ביותר - הוא חוקר לאן שהמידע לוקח אותו.

השאלה הגדולה ביותר היא לאן המידע מוביל. ייתכן שההודעה הדרמטית אתמול, במיוחד הגשת כתבי אישום על סעיפים היכולים להוביל ל-30 שנות מאסר בכלא פדרלי, נועדה לאותת לנחקרים הבאים על הצפוי להם.

הכסא נראה יציב, כרגע. טראמפ (צילום: רויטרס)

והשבוע רק מתחיל – החלק הלא פחות מעניין יהיה העדות של בכירי ענקיות ההייטק על ההשפעה הרוסית בקמפיין באמצעות הרשתות החברתיות בעיקר. כמה חשבונות מזויפים, כמה בוטים פעלו ובאילו מדינות מפתח בימים הקריטיים של סוף הקמפיין. טוויטר ופייסבוק עומדים לחשוף את המידע.

למרות כל ההשוואות לווטרגייט, והזעם בתקשורת ובקרב הדמוקרטים - כמו שזה נראה כרגע, כיסאו של טראמפ נראה יציב. מעבר לעדויות, שבשלב זה אינן קושרות את הנשיא לשיתוף הפעולה בין מטה טראמפ לרוסיה – אם היה – ישנה הפוליטיקה. למעט כמה סנאטורים קשישים, שכולם למעשה לא יהיו בסנאט בעוד מעט יותר משנה, אין במפלגה הרפובליקנית מרד נגד הנשיא. יש רוב מוחלט לרפובליקנים בבית הנבחרים, יש להם רוב בסנאט ובמצב זה אין שום היתכנות להליך הדחה.

באקלים הפוליטי בוושינגטון, העובדות כמעט אינן משנות

זהו גם בעידן שונה לחלוטין מהתקופות הקודמות של הפוליטיקה האמריקנית והעולמית. טראמפ משתמש מיומן ברשתות החברתיות ומלהיב על בסיס יומי את בסיס תומכיו האיתן, המשוכנע לחלוטין שהכול פוליטי, קונספירציה של הדמוקרטים ומערכות "המדינה העמוקה" כדי להדיח את הנשיא. ומחוץ לממשל, בערך, נמצאים גייסותיו הנאמנים של סטיב באנון, המוכנים לתקוף ולהשמיד כל יריב, מבית או מחוץ.

באקלים הפוליטי בוושינגטון, העובדות כמעט אינן משנות. המשוכנעים, בכל צד, היו משוכנעים וימשיכו להיות כך. שום אדם לא נראה עוד משנה את דעתו סביב מערכת הבחירות הטעונה ביותר שידעה ארצות הברית ביובל האחרון בעקבות ההודעה של מולר, מסיבת העיתונאים של הבית הלבן או ציוצי הנשיא. כל עוד אין אקדח מעשן בדמות הקלטה של טראמפ – ואולי אפילו אז – אין שום הליך הדחה באופק. החלום הדמוקרטי על עידן טראמפ המגיע לקצו במשפט בקונגרס מתבסס על משאלת לב, בלא היתכנות פוליטית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully