הוריקן "אירמה": טראמפ הכריז על פלורידה כאזור אסון; 3 מיליון ללא חשמל

לפחות שלושה בני אדם נהרגו מאז הכה ההוריקן העוצמתי במדינה, כשהוא גורם לשיטפונות ענק ולקריסת עצים ומנופים. בכמה ערים תועדו מקרי ביזה, והתושבים הונחו להישאר במקלטים למרות היחלשות הסופה. הנשיא מתכנן לבקר באזור: "זו סופה מפלצתית"

צילום: רויטרס, עריכה: תום זואילי

הוריקן "אירמה" - עדכונים אחרונים

* לפחות שלושה בני אדם נהרגו בפלורידה
* יותר משלושה מיליון בתים ללא חשמל
* הנשיא טראמפ שמתכנן להגיע לביקור באזור הכריז על הסופה כאסון טבע גדול
* "אירמה" נחלשה לדרגה 2, אך עדיין מוגדרת עוצמתית; עין הסערה מדרום לעיר טמפה
* הוריקן "חוזה" הנמצא בים הקריבי נחלש לדרגה 3 ומוסיף לנוע לכיוון ארצות הברית
* הרשויות בפלורידה העבירו אספקת חירום לאיים הדרומיים ("הקיז")
* בכמה ערים בפלורידה תועדו מקרי ביזה של בתי תושבים שהתפנו

עוד בוואלה!

"לא רציתי לטפל בבעיות, אבל היום יש לי עבודה": העמותה שעושה שינוי

לכתבה המלאה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז הלילה (שני) על פלורידה אזור מוכה אסון, לאחר שהוריקן "אירמה" הותיר אחריו יותר משלושה מיליון בתים ובתי עסק ללא חשמל, שיטפונות ענק ונזק רב מאז הכה במדינה שבחוף המזרחי. הצעד מאפשר העברת סיוע מהממשל הפדרלי למדינה וכן מתן עזרה למשקי בית שנפגעו מהסופה. חברת החשמל המקומית העריכה כי עבודות תיקון רשת החשמל עלולות להימשך שבועות.

במהלך הלילה נחלשה "אירמה" לדרגה 2, אולם לפי המרכז הלאומי להוריקנים היא עדיין עוצמתית. היא נעה במהירות של 192 קמ"ש כשהכתה במרקו איילנד שלחופה המערבי של פלורידה. עין הסערה הגיעה בשעות הבוקר אל מדרום לעיר טמפה. לפחות שלושה בני אדם נהרגו מאז הכתה הסופה במדינה, אחרי שזרעה הרס רב באיים הקריביים - שם נהרגו לפחות 25 בני אדם.

הסופה שהביאה עמה גשמי זלעפות התקדמה לעבר החוף המערבי של מיאמי, אחרי שפגעה באיים הדרומים של פלורידה בשעות הבוקר אתמול. בעיר נייפלס נרשמו הצפות בגובה של כשני מטרים. העיר צפויה לספוג נזק רב מ"אירמה". בהמשך צפויה "אירמה" לנוע אל צפון פלורידה ודרום-מערב ג'ורג'יה ולהיחלש לכדי סופה טרופית. בים הקריבי נחלשה סופת ההוריקן "חוזה" לדרגה 3 אך היא ממשיכה לנוע לכיוון ארצות הברית.

עוד על "הוריקן אירמה"
מתכוננים לגרוע מכל: הוריקן "אירמה" פגע באיים הדרומיים של פלורידה
25 אלף איש קבעו "לירות באירמה" - השריף נאלץ להזהיר: "לא בטיחותי"

נזקים כבדים ברחבי פלורידה. מכונית שקועה מתחת למים ברחובות מיאמי (צילום: רויטרס)

הרשויות בפלורידה העבירו הלילה אספקת חירום לאיים הדרומיים, "הקיז", שנפגעו מהסופה, הצפויה להגיע בהמשך היום ליעדה. על אף שהסופה נחלשה העוצר שהוכרז בערים ברחבי המדינה נותר בתוקף והתושבים נקראו להישאר בבתיהם או במקומות מקלט. כך למשל, בעיר אסטרו נאספו כ-8,000 תושבים באולם הוקי ששימש כמקלט מהסופה.

בכמה ערים בפלורידה תועדו מקרים שבהם ניצלו פורצים את העזיבה ההמונית של תושבים וניסו לגנוב רכוש. חלק מן המקרים התגלו הודות לתושבים שהזעיקו שוטרים לאחר שצפו בגנבים במצלמות האבטחה. במקרה אחר, בעיר סיינט פטרסבורג, הגיע אדם לבית משפחתו כדי לוודא שכל מכשירי החשמל מנותקים וגילה שאירעה פריצה.

אנשי מרכז ההוריקנים הלאומי עוקבים אחר התקדמותה של "אירמה", הלילה (צילום: AP, אי-פי)
מתכנן לנסוע לפלורידה. טראמפ ומלניה עם שובם לוושינגטון (צילום: רויטרס)

אמש אמר טראמפ כי הוא מתכנן לבקר באזור מוכה האסון, ואמר עם שובו לוושינגטון מקמפ דייוויד כי "הוא מקווה שלא הרבה אנשים יישארו" בנתיב הסופה, שאותה הוא כינה "מפלצת ענקית". לדבריו, "ניסינו להזהיר את כולם. זהו נתיב רע מאוד להיות בו".

הנשיא שיבח את רשויות החירום ואת משמר החופים, ואמר כי תגובתם להוריקן מתנהלת "היטב". לפי הבית הלבן, טראמפ שוחח עם מושלי ג'ורג'יה, אלבמה, קרוליינה הדרומית וטנסי, שכולן עלולות להיפגע מהסופה.

מושל פלורידה אמר כי "זה היה שבוע מאתגר למדינה שלנו". לדבריו, "החובה שלי היא להגן על תושבי פלורידה. הסופה פה כעת והחיים של כולם חשובים. עשינו כל מה שאנחנו יכולים כדי להתכונן לסופה, אבל אף פעם אי אפשר להתכונן מספיק. קיבלנו סיוע ישיר מ-16 מדינות. נעבור את זה יחד".

מיליונים פונו מפלורידה. רוחות עזות וגשמים במיאמי ביץ' (צילום: רויטרס)
טראמפ וחברי הממשל מתפללים (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
תושבים בעיר נייפלס במקלט שנפתח לציבור, הלילה (צילום: AP, אי-פי)
עיתונאים ברחובות מיאמי המוצפת מסקרים את הסופה, הלילה (צילום: AP, אי-פי)

המושל סקוט אמר כי 2,000 אנשי המשמר הלאומי יתפרסו ברחבי המדינה וכעשרת אלפים לוחמים נוספים ממדינות שונות יגיעו לפלורידה בימים הקרובים כדי לסייע במאמצי החילוץ. במדינת ג'ורג'יה נערכים אף הם לנזקי הסופה, והמושל ניית'ן דיל הכריז על מצב חירום בכל המחוזות במדינה.

בין ההרוגים בפלורידה סגנית שריף ושוטר שנהרגו בתאונת דרכים במחוז הארדי, ממזרח לעיר סרסוטה. ההרוג השלישי היה נהג משאית שהתנגש בעץ באחד מאיי פלורידה בשל השיטפונות.

פלמינגואים בדרך למקלט המחסה

שיטפונות כבדים נרשמו במיאמי, שכבישיה הפכו לנהרות וחלקים נרחבים ממנה שקועים במים. בעקבות הרוחות העזות, קרסו שני מנופים ועצים ברחבי העיר, ושלטים ומבנים הזדעזעו בשל הסערה.

בטמפה, שבמוקד הסערה, הוכרז עוצר החל מהשעה 18:00. ראש העיר בוב באקהורן אמר כי המשטרה תעצור את מי שישהה ברחובות באותו זמן. "אם אתה לא חלק מהשכונה, אל תלך", הזהיר. "אנחנו נמצא אותך, ואתה לא תאהב זאת". לדבריו, "נמנענו מכך במשך 90 שנה, אך עתה הגיע זמננו".

עין הסערה של "אירמה" (צילום: צילום מסך, נאס"א)

"אירמה", שגרמה לאחד ממבצעי הפינוי הגדולים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית – כ-6.5 מיליון איש - צפויה לגרום לנזק בסך מיליארדי דולרים במדינה השלישית המאוכלסת ביותר בארצות הברית, מוקד תיירות מרכזי שכלכלתו מהווה 5% מכלל התמ"ג של ארצות הברית. לפי חברת החשמל של פלורידה, היא תצטרך לבנות מחדש חלקים מסוימים מהמערכת.

השיטפונות במיאמי

בשלב מסוים, "אירמה" הייתה אחת מסופות ההוריקן העוצמתיות ביותר שתועדו אי פעם באוקיינוס האטלנטי. היא מכה בארצות הברית בזמן שהיא מנסה להתאושש מנזקי הסופה האימתנית "הארווי", שפגעה בחודש שעבר בטקסס ובלואיזיאנה וגרמה למותם של עשרות תושבים ולנזקים אדירים.

(עדכון ראשון 22:38)

פרת ים במפרץ סרסוטה שבדרום פלורידה נסחפה לחוף לאחר פגיעת הסופה (צילום: AP, אי-פי)
זוג צועד ברחובות מיאמי המוצפים, הלילה (צילום: רויטרס, רויטרס)
מתקן אחסון סירות שקרס בעקבות הסופה בעיר הוליווד שבפלורידה, הלילה (צילום: AP, אי-פי)
עץ נפל בכביש במיאמי ביץ' (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
סירות במים סוערים בסמוך לחופי מיאמי ביץ' (צילום: רויטרס)
עצים שקרסו על הכביש במיאמי ביץ' (צילום: רויטרס)
קו הרקיע של טמפה (צילום: רויטרס)
תושבי טמפה באזור החוף (צילום: רויטרס)

שפל במפרץ טמפה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully