פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כמו ילדים בני ארבע: שימפנזים יכולים לשחק "אבן, נייר ומספריים"

   מחקר חדש מיפן מגלה ששימפנזים יכולים ללמוד לשחק ב"אבן, נייר ומספריים" בדיוק כמו ילדים בני ארבע. לפי החוקרים, ילדים לומדים מהר יותר אבל השימפנזים מצליחים להגיע לתוצאות זהות

   קופים (ShutterStock)
   לשימפנזים יכולות זהות כמו לילדים בני ארבע (צילום: shutterstock)

   מחקר שנערך באוניברסיטת "קיוטו" ביפן מצא ששימפנזים יכולים ללמוד את הכללים של משחק הילדים הפופולרי "אבן, נייר ומספריים". במחקר השתתפו שבעה שימפנזים ממינים שונים ומגילאים שונים. לצד השימפנזים, החוקרים לימדו את כללי המשחק גם קבוצה של 38 ילדים בגילאי ארבע עד שש. לפי החוקרים, בגילאים אלו ילדים לומדים לפתור ולהתמודד עם בעיות מעגליות, בדומה לכללי המשחק.

   השימפנזים למדו את האפשרויות השונות במשחק באמצעות מסך מחשב. בהתחלה הם למדו שנייר מנצח אבן, בהמשך שאבן מנצחת נייר ולבסוף למדו שמספריים מנצחים נייר. הביצועים של השימפנזים היו דומים לאלו של הילדים, אבל בזמן שהילדים שינו את בחירתם לאחר שהפסידו במשחק, לשימפנזים לקח יותר זמן להבין את הטעות. רק אחרי שהשימפנזים הפסידו במספר סיבובים, הם תיקנו את עצמם ושינו את בחירתם במטרה לנצח.

   עוד בוואלה! NEWS:
   תיעוד דרמטי מהנגב: זאבים רודפים אחרי עדר חמורי בר
   צפו: צבי ים נוהרים למים אחרי תחילת עונת הבקיעה בישראל
   חפיסה ביום: שימפנזה מעשנת הפכה לכוכבת גן החיות בפיונגיאנג

   אבן נייר או מספריים (צילום מסך)
   גם שימפנזים יכולים. אבן נייר ומספריים

   מנהלת המחקר, החוקרת ג'י גאו אמרה כי "היכולות של השימפנזים בהבנת היחסים בין שלוש האפשרויות היה זהה לקבוצת הילדים. אמנם אורך זמן הלימוד הכללי של השימפנזים היה ארוך יותר ביחס לילדים, אבל בסופו השימפנזים הפגינו יכולות זהות".