מתיחות בהר הבית

הקבינט החליט להסיר את המגנומטרים והמצלמות מהכניסות להר הבית

עוד הוחלט להתקין מערכת בידוק חכמה בעיר העתיקה, שעד שתושלם יוסרו גלאי המתכות והמצלמות שהותקנו במקום. שוטרים נוספים יתגברו את האזור. השרים בנט, שקד ואלקין הצביעו נגד. בזמן ישיבת הקבינט, שב צוות השגרירות בעמאן לישראל

צלמים זמניים מורשים

משבר הר הבית - עדכונים אחרונים

*הקבינט התכנס הלילה והחליט להסיר את המגנומטרים מהכניסות להר
*במקומם, יוצבו בעיר העתיקה מצלמות חכמות
*עד ליישום התכנית - המשטרה תגברה את הכוחות באזור
*צוות השגרירות הישראלית בירדן, בהם המאבטח, שב לארץ
*נתניהו הודה לטראמפ על סיועו בפתרון המשבר הדיפלומטי

עוד בוואלה! NEWS

אפשר להכין סתם חביתה... ואפשר להתפרע עם הפריטטה הזו

לכתבה המלאה

הקבינט המדיני ביטחוני החליט הלילה (שלישי) להסיר את המגנומטרים מהכניסות להר הבית ולהציב במקומם ברחבי העיר העתיקה מערכת בידוק חכם של מצלמות, כדי להבטיח את ביטחונם של המבקרים באתר. בנוסף לכך יוסרו המצלמות שהותקנו עד כה בכניסות להר, עד להשלמת התקנתה של מערכת הבידוק החכמה.

עד להכנת ויישום התוכנית, שעלותה המוערכת עומדת על כמאה מיליון שקלים, משטרת ישראל תתגבר את הכוחות המוצבים באזור. שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, וכן השר לענייני ירושלים זאב אלקין, הצביעו נגד ההחלטה בקבינט.

טרם הסרת המגנומטרים, שהחלה הלילה, מתפללים ידו אבנים והשליכו חפצים לעבר כוחות המשטרה שהוצבו במקום. שני שוטרים נפצעו באורח קל ופונו לטיפול רפואי. מפירי הסדר פוזרו תוך שימוש באמצעים. בסילוואן נעצר תושב בחשד להפרת סדר וידוי אבנים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הקבינט קיבל את המלצותיהם של כל גופי הביטחון להמיר את בידוק גלאי המתכות ב"בידוק חכם" ובאמצעים נוספים. התקציב לתכנית האבטחה החדשה במקום יועבר בפרק זמן של עד שישה חודשים, ואם יידרש ייערך עבורו קיצוץ רוחבי על פי תכנית שיגיש המשרד לביטחון פנים.

עוד בוואלה! NEWS:
עבדאללה שוחח עם נתניהו על המשבר: "להסיר את המגנומטרים"
הפתרון של המשטרה למגנומטרים: מצלמות חכמות ועיבוי כוחות בהר הבית
לפיד על הר הבית: "אי אפשר להתקפל, לא נקבל תכתיבים מאף אחד"

שוטרים במתחם הר הבית, הבוקר (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)
שוטרים בהר הבית, הבוקר (צילום: רוני כנפו)

תוך כדי ישיבת הקבינט בנושא הר הבית, שב צוות השגרירות הישראלית בעמאן לישראל לאחר התקרית שבה מאבטח ירה למוות בשני אזרחי המדינה. "אני מודה לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהנחה את יועצו ג'ארד קושנר ושלח את שליחו ג'ייסון גרינבלט לאזור, כדי לסייע במאמצינו להביא את צוות השגרירות הישראלית הביתה במהירות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מודה גם למלך עבדאללה על שיתוף הפעולה ההדוק שלנו".

כך, ככל הנראה, נסתם הגולל על המשבר הדיפלומטי עם ירדן שהחל עוד סביב הצבת המגנומטרים בהר הבית, והחריף לאחר התקרית האחרונה. במסגרת המאמצים הקדחתניים לסיום המשבר בשגרירות, הגיע אתמול ראש השב"כ נדב ארגמן לירדן ושוחח עם גורמים בממלכה. גם שליחו של נשיא ארצות הברית לאזור, ג'ייסון גרינבלט, נפגש עם נתניהו ונסע לירדן כדי לנסות ומצוא פתרון.

שוטרים בהר הבית, הבוקר (צילום: רוני כנפו)
הסרת המגנומטרים, הלילה (צילום: רויטרס)
כוחות משטרה מחוץ לשגרירות ישראל בעמאן, אתמול בלילה (צילום: רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה שוחחו אמש על המשבר בהר הבית ועל התקרית הביטחונית בשגרירות ישראל בעמאן, שגרמה למתיחות בין שתי המדינות. לפי הודעת בית המלוכה הירדני, עבדאללה קרא לנתניהו להסיר את המגנומטרים שהוצבו בכניסה להר הבית בעקבות פיגוע הירי לפני שבוע וחצי.

לפי ההודעה הירדנית, המלך הדגיש בשיחה את "הצורך בביטול כל הצעדים שישראל נקטה מאז פרוץ המשבר וגם את הצורך להגיע להסכם בין הצדדים כדי למנוע הסלמה דומה בעתיד".

בלשכתו של נתניהו הכחישו כי החזרתו של המאבטח הישראלי שירה למוות בשני ירדנים במתחם השגרירות הותנתה בהסרת המגנומטרים בכניסה למסגד אל-אקצא. עם זאת, לפי ההערכות, ההבנות שגובשו במהלך יום שני כללו היענות לדרישת ירדן להסרת המגנומטרים וכן הסכמה ירדנית לוותר על חקירה של המאבטח, ובמקום זה להסתפק בתשאול שלו בשגרירות ולאחר מכן לשחררו לישראל.

הסרת המגנומטרים, הלילה (צילום: רויטרס)
שוחחו על המשבר. נתניהו והמלך עבדאללה (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)

אתמול כבר הציבה המשטרה מצלמות אבטחה נוספות מעל השערים המגנטיים. במקביל, בנו פועלים גדרות ברזל קבועות בין שלושת השערים שנותרו פתוחים לכניסת מתפללים מוסלמים לאחר פיגוע הירי בהר, לפני כשבוע וחצי. המפכ"ל רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי פיקחו על העבודות.

בראשון לפנות בוקר הוצבו בשער השבטים מצלמות חכמות, בנוסף לגלאי המתכות שהוצבו בתחילת השבוע שעבר. שער השבטים הוא הכניסה המרכזית להר הבית, הסמוכה לשער האריות ואחת מבין שלוש הכניסות שנפתחו עד כה, לצד שער שלשלת ושער המג'לס. בינתיים, הופצו במזרח ירושלים כרוזים המבהירים כי הפלסטינים יסרבו לכל אמצעי אבטחה שתפעיל המשטרה, כמו גלאים ידניים, מצלמות ואמצעים נוספים.

(עדכון ראשון: 1:22)

הסרת המגנומטרים, הלילה (צילום: רויטרס)
הסרת המגנומטרים, הלילה (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully