"רוצים צדק, תתביישי": מחאה נגד מיי בלונדון בעקבות השריפה במגדל

האסון שבו נהרגו עשרות דיירים ומחדל התכנון שאפשר אותו הפכו במהרה לסמל להתנהלות הרשויות הבריטיות כלפי אזרחים עניים. בעוד הביקורת על ראשת הממשלה גוברת, מאות מפגינים ניסו להיכנס לבניין העירייה – ונחסמו על ידי שוטרים

רויטרס
צילום: רויטרס

מאות מפגינים צעדו אתמול (שישי) ברחובות קנסינגטון, הרובע הלונדוני שבו אירעה בתחילת השבוע שריפת הענק במגדל גרנפל, במחאה על הכשלים במיגון הבניין מפני אש ובקריאה לחקירה מקיפה בנוגע למקרה. המפגינים, שקראו בין היתר "אנחנו רוצים צדק", הגיעו גם לבניין המועצה המקומית, שם התעמתו עם כוחות גדולים של המשטרה הבריטית, שביקשו למנוע מהם להיכנס לבניין ולפנות אל חברי המועצה.

ראשת הממשלה תרזה מיי, שספגה ביקורת רבה מצד המוחים, הובהלה מוקפת באבטחה כבדה מפגישה עם דיירים שפונו מהבניין השרוף, לאחר שמאות המפגינים התפרצו למקום וקראו לעברה: "תתביישי!". המחאה פרצה בעקבות דיווחים רבים על כך שהבניין, שמיועד לדיור ציבורי וחיו בו כ-600 בני אדם, לא תוכנן כראוי, ובעקבות תגובתה של מיי לאסון, שנמנעה מלהיפגש עם הדיירים במשך כמה ימים.

עוד בוואלה! NEWS:
השריפה בלונדון: כ-75 מהדיירים עדיין נעדרים; המלכה ביקרה בזירה
חיפושים נואשים אחר נעדרים בשריפה בלונדון: "חשש למאה הרוגים"
"ילדים נזרקו מהמרפסות": 12 הרוגים בשריפה במגדל בלונדון

עוד באותו נושא

פיח וחורבן בדירות השרופות: תמונות מתוך הבניין שעלה באש בלונדון

לכתבה המלאה
דורשים חקירה שקופה. מפגינים בבניין העירייה, אתמול (צילום: רויטרס)
הבניין כוסה בחיפוי דליק. מפגינים בבניין העירייה, אתמול (צילום: רויטרס)

בריאיון לרשת BBC, טענה היום מיי כי "הממשלה מעבירה כספים, ואנחנו מבטיחים שנגיע לשורש העניין. נבטיח שהדיירים יקבלו דיור חלופי". היא צפויה לכנס בהמשך היום ישיבה ממשלתית בנוגע לטיפול הרשויות בשריפה, שבה נהרגו לפחות 30 בני אדם. כ-70 נוספים עדיין מוגדרים נעדרים, ומניין הנספים צפוי עוד לעלות.

בימים שלאחר השריפה התארגנו יוזמות רבות לתרומת בגדים וציוד לדיירים שפונו, רבים מהם ממשפחות מהגרים ומרקע סוציו-אקונומי נמוך. במקביל, השריפה הפכה במהרה לסמל להתנהלות הרשויות כלפי אזרחים עניים, ורבים טענו כי ראשת הממשלה כלל לא התייחסה למחאה הציבורית ולטענות המוחים.

"צדק לגרנפל". מפגינים ומפגינות בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
"דם על ידיהם". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)

אתמול אישר מנהל בחברה שייצרה את החיפוי לבניין, "Omnis Exteriors", בתגובה לפניית "גרדיאן" כי אכן נרכש עבור הבניין חיפוי שאינו עמיד לאש, וזול יותר בשני פאונד (כתשעה שקלים) למטר רבוע מהסוג העמיד בפני אש. בכלי תקשורת נוספים דווח כי ההפרש בעלות עבור הבניין כולו בין החיפוי שבו השתמשו לחיפוי עמיד בפני אש הוא כ-5,500 פאונד בלבד (כ-25 אלף שקלים)

על פי ההערכות, האש פרצה באחת מהדירות בקומות הנמוכות של הבניין בן 24 הקומות, והתפשטה במהירות רבה בעיקר בשל אותו חיפוי שהותקן לאחרונה. סוגיית החיפוי, שעליה דווח בהרחבה בכלי התקשורת, עמדה במוקד הביקורת הציבורית, כמו גם התמודדות הרשויות עם האסון לאחר שאירע.

"מיי איבדה את אמון הציבור". מפגינים בבניין העירייה, אתמול (צילום: רויטרס)

מתיו פאריס, מחוקק מטעם מפלגתה של מיי ופרשן בעיתון הבריטי "טיימס", טען בטורו כי תגובתה של ראשת הממשלה הפגינה שיקול דעת לקוי, שהופך אותה בלתי-ראויה לתפקיד ולאמון הציבור. זאת, זמן קצר לאחר הבחירות הכלליות במדינה שבהן קיוותה מיי להשיג תמיכה ציבורית נרחבת, אולם קיבלה פחות ממחצית מקולות הבוחרים, על רקע המגעים עם האיחוד האירופי למימוש "ברקזיט".

המלכה אליזבת, שהקדימה את מיי בביקור באתר האסון – חרף טענותיה של ראשת הממשלה כי סידורי האבטחה לא מאפשרים לה להגיע לשם – מסרה בהודעה רשמית כי "קשה להתחמק ממצב הרוח הלאומי העגום, לאחר שורת טרגדיות נוראות". לדבריה, "אנו נחושים לתמוך בכל אלה הנאבקים לשקם את חייהם, שנפגעו באופן כה קשה".

"זו מלחמת מעמדות". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
"לשמרנים יש דם על הידיים". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
"צדק לגרנפל". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
"הקפיטליזם מת". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)
"דורשים את האמת". ההפגנה בקנסינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully