ביקור טראמפ

בגלל טראמפ – חשש כפול מהבגרות במתמטיקה: "לא יודעים איך נגיע"

אלפי תלמידים בירושלים יתמודדו הבוקר לא רק עם לחץ בחינת הבגרות, אלא עם הלחץ שבהגעה אליה, כאשר רבים מרחובותיה המרכזיים של העיר ייחסמו בשל ביקורו של הנשיא האמריקני. "לא ניבחן כמו שאר התלמידים בארץ – וזו פגיעה בזכויות שלנו"

משה שטיינמץ ודשה טס
22/05/2017
צילום: דוברות משטרה, עריכה: יוסי אלטר

(בווידאו: מבצע ההיערכות לקראת בואו של טראמפ, "מגן כחול")

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

ביקורו ההיסטורי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שינחת היום (שני) בישראל, לא מדאיג רק את צי המאבטחים, השוטרים ואנשי הצבא מהארץ ומארצות הברית שהוקצו לניהול האירוע – אלא גם כ-15 אלף תלמידים שאמורים היום להיבחן בבחינת הבגרות במתמטיקה. זאת, משום שתלמידים רבים שגרים רחוק מבית הספר שבו הם לומדים או בקרבת מרכז העיר, שרבים מרחובותיה המרכזיים ייחסמו בשל הביקור, צפויים להתמודד הבוקר לא רק עם לחץ הבחינה, אלא גם עם הלחץ שבהגעה אליה.

"מה שמרגיע אותי זה שאני גרה יחסית קרוב לבית הספר, זה רק 40 דקות הליכה ממני. אבל יש תלמידים אחרים בעיר שזה בעייתי עבורם", סיפרה ירדן ניזרי ממועצת התלמידים של ירושלים, הלומדת בתל"י בית חינוך. "רוב התלמידים שאני מכירה תוהים איך להגיע לבית הספר כדי לעשות את הבגרות, בין אם זה לצאת מוקדם מהבית לפני שמתחילות החסימות או לחכות לאוטובוס, שבכלל לא בטוח שיגיע", אמרה.

עוד בוואלה! NEWS:
ערב ביקור טראמפ: נתניהו הקים ועדה להכשרת מאחזים
מנתב"ג ועד ירושלים: כל חסימות הכבישים לקראת ביקור טראמפ
נאום ריאד של טראמפ: "יש סיכוי לשלום בין ישראל והפלסטינים"

מפת החסימות בירושלים:

עבור תלמידים שמגיעים ממחוץ לעיר, הקושי גדול אף יותר ועלול להשפיע לא רק עליהם, אלא גם על הוריהם. "זאת הבגרות הראשונה שלי וזה מלחיץ מאוד. אמא שלי לא תלך לעבודה כדי להסיע אותי עד לכניסה לעיר, ומשם אני אלך חצי שעה לבית הספר ברגל", סיפרה בר ניסים, תלמידת תיכון באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. "אנחנו לא נעשה את הבגרות כמו כל שאר התלמידים בארץ ואני מרגישה שזאת פגיעה בזכויות שלנו".

בסך הכול, כ-160 אלף תלמידים ברחבי הארץ ייבחנו היום, ובמשרד החינוך הבהירו כי יוארכו שעות פעילותו של מטה הבחינות בירושלים. על פי משרד החינוך, כ-35 אלף מתוך הנבחנים ניגשים לבחינות לחמש יחידות, ויותר מחצי מהם נבחינים לשלוש יחידות לימוד.

ביקורו של נשיא ארצות הברית בישראל יביא היום לשורת חסימות נרחבת בכבישי הארץ ואף לשינויים בנתב"ג. בעת הטסתו של טראמפ מנמל התעופה בן גוריון לירושלים, שתלווה ב-20 מטוסי חיל האוויר האמריקני, כביש 1 יאובטח למקרה שיחול שינוי של הרגע האחרון. על כן, הכביש המרכזי ייחסם לשני הכיוונים החל מהשעה 12:15, ממחלף גנות ועד לגינות סחרוב. הכביש ייפתח לתנועה בהדרגתיות עם התקדמות נסיעת הפמליה.

תרגיל נחיתת טראמפ בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)
תרגיל נחיתת טראמפ בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)

בתוך העיר ייחסמו בהדרגה ולסירוגין מהשעה 12:00 בצהריים דרך חברון, דוד רמז, דוד המלך, ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, פלומר, חטיבת י-ם, שער יפו, בתי מחסה, מעלה השלום, אגרון, קרן היסוד, בלפור וסמולנסקין. לפי הודעת המשטרה, הציבור יוכל לנסוע בצירים החלופיים בגין, שדרות הרצל, מחלף קריית משה לבגין דרום, חיים בר לב לכיוון אגרון ובן צבי לכיוון רבין.

כביש 6 צפוי להיסגר לתנועת כלי רכב ממחלף נחשונים ועד למחלף נשרים בשני הכיוונים. סגירת הכביש תחל בסמוך לשעת הנחיתה של טראמפ בנתב"ג, וסגירת הכביש צפוייה להימשך בהתאם להתקדמות השיירה. עם מעבר השיירה הכביש יפתח לתנועה בצורה הדרגתית. היערכות זו תתבצע באופן דומה גם ביום שלישי בסמוך לשעה 15:00.

ירושלים נערכת לביקור - ולחסימות(צילום: נועם מושקוביץ)
כביש 1 ייחסם בעת הנחיתה(צילום: נועם מושקוביץ)

במשטרה, בינתיים, השלימו את ההיערכות לקראת הביקור, שמבצע האבטחה שלו בהשתתפות אלפי שוטרים זכה לשם "מגן כחול". בין היתר, במהלך המבצע ייעשה שימוש במסוקים, רחפנים, תצפיות ופריסת יחידות מיוחדות כמו ימ"מ ויס"מ במעגלי האבטחה השונים.

לפי הודעת המשטרה, "היערכות המשטרה תתמקד במספר גזרות, ובפרט מרחב נתב"ג, אזור ירושלים והסביבה והכבישים הראשיים המובילים לבירה". לקראת המבצע ייפתחו בין היתר מרכז ניהול מידע משטרתי ארצי (מנמ"ל) במטא"ר, וחפ"ק משטרתי של מחוז ירושלים בבנייני האומה. "כדי לאפשר את קיומו התקין של הביקור לצד צמצום הפגיעה בשגרת החיים של תושבי האזור והנהגים, כוחות משטרה גדולים יתפרסו באזור ירושלים ובצירים הראשיים המובילים אל העיר. במבצע צפויים לקחת חלק אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים", נמסר בהודעה.

החזרה הגנרלית לנחיתת טראמפ בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)
החזרה הגנרלית לנחיתת טראמפ בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)

גם מחר מ-08:30 בבוקר, ייחסמו לסירוגין ובהדרגה המלך דוד, דוד רמז, דרך חברון, מנחת, מעבר רחל, גיחון, צרויה, עין רוגל לכיוון דרך חברון, דרך בית לחם לצפון, הרכבת לצפון, עזה, הרצוג, בייט, בזק, שניאור, בורלא, הר הרצל ויד ושם. הציבור יוכל לנסוע בצירים החלופיים אגרון, חיים בר-לב, שער יפו, דרך חברון-החשמונאית, קרן היסוד, עמק רפאים, בגין, ציר הרצל ורמב"ן. לא תתאפשר חניית כלי רכב לאורך הצירים המצוינים.

בנתב"ג, במסגרת ההיערכות, יועברו הטיסות הבינלאומיות ממסוף 1 למסוף 3 מהיום ועד ליום רביעי. כל טיסות הלואו-קוסט שאמורות לצאת מטרמינל 1 החל מהיום בשעה 03:00 ועד ליום רביעי בשעה 03:00, יועברו גם הן לטרמינל 3. בטיסות הפנים-ארציות לאילת ומאילת, לא חל שינוי והן יצאו לפי לוח הטיסות המפורסם של החברות.

החזרה הגנרלית לנחיתת טראמפ בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)
תרגיל נחיתת טראמפ בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)
היערכות בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)
החזרה הגנרלית לנחיתת טראמפ בנתב"ג(צילום: ראובן קסטרו)
בקרוב בישראל. השיירה הנשיאותית(צילום: AP)
השיירה הנשיאותית(צילום: AP)
טראמפ בריאד, אתמול(צילום: רויטרס)
טראמפ בריאד, אתמול(צילום: רויטרס)
מלניה טראמפ בריאד, אתמול(צילום: AP)
טראמפ ונשיא מצרים, אתמול(צילום: רויטרס)
טראמפ בריאד, אתמול(צילום: רויטרס)
טראמפ בריאד, אתמול(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully