ביקור טראמפ

נאום ריאד של טראמפ: "יש סיכוי לשלום בין ישראל והפלסטינים"

הנשיא האמריקני טען כי הפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית בערב הסעודית "תיזכר כתחילת השלום במזרח התיכון – ובעולם". הוא קרא ל"חיסול האידאולוגיה שעומדת מאחורי הטרור", וכינה את חמאס ארגון טרור. בעזה הגיבו: "מוטה לצד הכיבוש"

21/05/2017
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

עיקרי נאום טראמפ:

- "השימוש באל להצדקת טרור – עלבון לכל אדם מאמין"
- "הטרור הקיצוני הוא קרב עם פושעים ברברים שרוצים להשמיד את המין האנושי"
- "המטרה: קואליציה של מדינות שיפעלו לחיסול הקיצוניות"
- "שלום בין ישראל לפלסטינים אפשרי"
- "לבודד את המשטר האיראני, שתומך בטרור"
- "במשך מאות שנים חיו במזרח התיכון נוצרים, מוסלמים ויהודים זה לצד זה"
- "אם נהיה מאוחדים - אף אחד לא יוכל להביס אותנו"
- "המשטר האיראני, חיזבאללה וחמאס - ארגוני טרור"

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא היום (ראשון) למנהיגי ערב להתעמת עם האסלאם הקיצוני במהלך נאום שהוא נושא בריאד, בירת ערב הסעודית. טראמפ ומלך ערב הסעודית סלמאן בן עבד אל-עזיז הכריזו בפתח הוועידה על השקת מרכז משותף למאבק בטרור ובגורמים המממנים טרור, בהשתתפות מדינות המפרץ.

במהלך נאומו, שפורסם במלואו בדף הפייסבוק של הנשיא, טראמפ התייחס ליעד הבא בביקורו - ישראל והרשות הפלסטינית. הוא ציין כי יבקר בירושלים ובבית לחם וייפגש עם המנהיגים הישראלים והפלסטינים. "אם נשלב ידיים, שלום בין ישראל לפלסטינים הוא אפשרי", קרא טראמפ.

עוד בוואלה! NEWS:
נתניהו פיזר את ישיבת הקואליציה: שרים לא רצו להגיע לטקס של טראמפ
טראמפ נועד עם שורת מנהיגים ערבים בסעודיה: "יש לנו הרבה במשותף"
"מוות לאמריקה ולישראל": הפגנות בתימן נגד ביקור טראמפ בסעודיה

"לא באנו לכאן כדי להטיף מוסר". טראמפ, היום(צילום: רויטרס)
מלניה טראמפ, ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ במהלך הנאום, היום(צילום: AP)

"ארצות הברית היא אומה ריבונית, והעדיפות העליונה שלנו היא תמיד הבטיחות והביטחון של אזרחינו", קרא טראמפ, "לא באנו לכאן כדי להטיף מוסר, ואנחנו לא כאן כדי להגיד לאחרים כיצד לחיות, מה לעשות, מי להיות או כיצד להתפלל. במקום זאת, אנחנו כאן כדי להציע שותפות, על בסיס אינטרסים וערכים משותפים, למען עתיד טוב יותר לכולנו".

לדברי טראמפ, הטרור הקיצוני הוא "קרב בין פושעים ברברים שחותרים להשמיד את המין האנושי, לבין אנשים הגונים מכל הדתות שרוצים להגן עליו". הוא הוסיף: "בכל פעם שטרוריסט רוצח אדם חף מפשע, וטוען לשווא כי הוא עושה זאת בשם האל, זה צריך להיות עלבון לכל אדם מאמין".

טראמפ קרא למנהיגים הערבים והמוסלמים להתאחד במאבק נגד הטרור והקיצוניות, וטען כי שגשוג כלכלי יסייע להרחיק צעירים מאידאולוגיות קיצוניות. "המטרה שלנו היא קואליציה של מדינות שחולקות את אותה המטרה, לחסל את הקיצוניות ולספק לילדינו עתיד עם תקווה, שמכבד את האל", אמר.

"לספק לילדינו עתיד עם תקווה". טראמפ בוועידה, היום(צילום: AP)

"מאבק זה משמעו התמודדות עם המשבר של האסלאם הקיצוני ועם ארגוני הטרור האסלאמיסטי ששואבים ממנו השראה", הוסיף. "מטרת המאבק היא גם לצאת נגד רצח מוסלמים חפים מפשע, דיכוי נשים, רדיפת יהודים וטבח נוצרים". לדבריו, "טרוריסטים לא עובדים את האל, אלא מאמינים במוות".

הנשיא קרא ל"חיסול הטרור והאידאולוגיה שעומדת מאחורי זה". הוא ציין את מתקפות הטרור שפגעו בארצות הברית "ממתקפות 11 בספטמבר, דרך מרתון בוסטון וסן ברנרדינו ועד אורנלדו", והוסיף כי מדינות העולם השונות סבלו גם הן מטרור. לדבריו, הפסגה הנוכחית "יכולה להיות תחילת השלום במזרח התיכון - ואולי אף בעולם כולו".

טראמפ התייחס לפעילותה הצבאית של ארצות הברית במזרח התיכון, והבהיר כי הכוחות האמריקניים פעלו נגד צבאו של בשאר אסד, "שביצע פשעים נוראים". כמו כן, הוא טען כי יש "לבודד" את המשטר האיראני, שתומך בטרור ברחבי המזרח התיכון.

מרכז משותף למאבק במימון טרור. טראמפ, היום(צילום: רויטרס)

לדברי טראמפ, "ארצות הברית מוכנה לעמוד לצדכם, בחיפוש אחד אינטרסים משותפים וביטחון משותף. אבל אומות המזרח התיכון לא יכולות לחכות לכוח אמריקני שישמיד עבורם את האויב". הוא הבהיר: "עמי המזרח התיכון יהיו חייבים להחליט בעצמם איזה סוג של עתיד הן רוצות עבור עצמם, עבור מדינותיהם, ועבור ילדיהם".

הנשיא קרא למנהיגי האזור והעולם הערבי והמוסלמי "לגרש" את הגורמים השליליים והקיצוניים מקהילותיהם, והציע תמיכה אמריקנית במאמצים למיגור הטרור. "ידידותינו לעולם לא יטילו ספק בתמיכתנו, ואויבינו לעולם לא יטילו ספק בנחישות שלנו", הבהיר. "השותפות שלנו תקדם את הביטחון, באמצעות יציבות ולא באמצעות הפרעה קיצונית".

לטענתו, "נקבל החלטות על בסיס השלכות אמיתיות – לא אידאולוגיה מקובעת". טראמפ הוסיף: "מה שיובילו אותנו יהיו לקחי הניסיון, לא מגבלות המחשבה הנוקשה. כשניתן, נבקש למצוא רפורמות הדרגתיות – לא התערבות פתאומית".

"הדרך לשלום מתחילה כאן". טראמפ וסלמאן מלך ערב הסעודית(צילום: רויטרס)

צפו בנאומים המלאים בוועידת הפסגה:

את הנאום הוא נושא בפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית, בנוכחות מנהיגים ובכירים מעשרות מדינות. "הטרור מתפשט ברחבי העולם. אך הדרך לשלום מתחילה כאן, על אדמה עתיקה וקדושה זו", עוד אמר טראמפ. "אומות המזרח התיכון לא יכולות לחכות לכוח אמריקני שישמיד עבורם את האויב".

הנשיא עוד אמר כי "המזרח התיכון היה במשך מאות שנים ביתם של נוצרים, מוסלמים ויהודים", וקרא להשיב רוח של דו-קיום לאזור. הוא שיבח את מדינות האזור, בראשן טורקיה, ירדן ולבנון, בקבלת פליטים סורים. בסיכום דבריו, קרא: "אם נהיה מאוחדים, לא ניכשל. אף אחד לא יוכל להביס אותנו".

טראמפ קיבל קבלת פנים חמה ממנהיגי ערב, שהותירו מאחור את הרטוריקה השנויה במחלוקת שבה השתמש טראמפ בקמפיין, והתמקדו במאמציו לצמצם את השפעתה של איראן על האזור - התחייבות שדרשו גם מנשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה. כפי שהודגש בטיוטות הנאום שנחשפו בימים האחרונים ובחלקים שפורסמו מראש על ידי הבית הלבן, בנאום לא נכלל הביטוי "טרור אסלאמי קיצוני", שבו סירב הנשיא לשעבר ברק אובמה להשתמש - וזכה על כך לביקורת חריפה מצדו של טראמפ.

טראמפ מתקבל באולם הוועידה על ידי המלך סלמאן, היום(צילום: רויטרס)

מלך ערב הסעודית סלמאן בן עבד אל-עזיז נשא דברים בפתח הכינוס, והבהיר כי "אסלאם תמיד תהיה דת של דו-קיום, סובלנות ורחמים. בתור הזהב שלו, האסלאם נתן את הדוגמה הטובה ביותר לדו-קיום בין בני דתות ואמונות שונות". לדבריו, "אנחנו מחויבים לחסל את דאעש וארגוני טרור אחר, ללא קשר לזרם הדתי שלהם או האידאולוגיה שלהם".

"עם זאת, היום אנו רואים כאלה הטוענים לאסלאם, שרוצים להציג תמונה מעוותת של הדת ולהחתים את תדמיתה עם דם", הוסיף סלמאן. הוא עוד ציין כי יפעל יחד עם שותפיו במדינות הערביות והאסלאמיות יחד עם ארצות הברית ל"קידום אינטרסים משותפים" ולהבאת יציבות ושלום.

המלך סלמאן ציין את חיזבאללה, דאעש "וארגונים אחרים" כדוגמאות לאיומי הטרור הגדולים ביותר, ובראשם המשטר האיראני. בדבריו, הנשיא טראמפ ציין ברשימה זו גם את הארגון הפלסטיני חמאס.

תוך זמן קצר, בחמאס גינו את דבריו. בכיר הארגון מושיר אל-מסרי מסר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" כי "תיאור חמאס כארגון טרור על ידי טראמפ מבהיר את ההטיה האמריקנית הברורה לטובת הכיבוש, ותואם את מדיניות האויב".

המלך סלמאן ושורת בכירים סעודים ממתינים להגעת טראמפ, היום(צילום: רויטרס)

עבדאללה מלך ירדן היה הראשון לנאום לאחר טראמפ והמלך סלמאן, ובירך בפתח דבריו את הנשיא האמריקני על "נכונותו לפעול לקידום המגעים" בין ישראל לפלסטינים. הוא הבהיר כי מציאת פתרון לסוגיית ירושלים צריכה להיות בעדיפות עליונה, והוסיף כי "אנחנו מוכנים להיות שותפים שלך" בקידום המשא ומתן.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי קרא לעמיתיו לאמץ פתרון מקיף למאבק בטרור, והודה לטראמפ על תמיכתו בנושא. לדבריו, "הטרור מהווה איום חמור לכל עמי העולם". הוא הוסיף: "יש להיאבק בטרור בכל צורותיו. מי שמממן פעילות טרור שותף לפשע".

בוועידת הפסגה משתתפים מנהיגים ונציגים בכירים מלא פחות מ-55 מדינות, בהן מדינות המפרץ הפרסי, מצרים, ירדן, מרוקו, תוניסיה, תימן, מלזיה, אינדונזיה, בנגלדש, אזרבייג'ן, קירגיזסטן, אוגנדה, סנגל, חוף השנהב, ניגריה, צ'אד, סיירה לאון, אפגניסטן, פקיסטן, אלבניה, לוב, לבנון וסומליה. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן משתתף גם הוא בוועידה.

אליהם הצטרפו גם נציגים בכירים מהמועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ, GCC, מהארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, מהליגה הערבית ומארגונים בינלאומיים נוספים. בולט בהיעדרו, מלבד נציגות איראנית, הוא נשיא סודאן עומר אל-בשיר, שהיה אמור להגיע אולם ביטל את השתתפותו לפני ימים ספורים ושלל את ראש לשכתו לייצגו בוועידה. נגד אל-בשיר עומד צו מעצר בינלאומי בגין פשעים נגד האנושות.

(עדכון ראשון: 16:11)

תמליל הנאום המלא, כפי שפרסם טראמפ בדף הפייסבוק שלו:

קבלת הפנים לטראמפ בריאד:

1/10(צילום: רויטרס)
איוונקה טראמפ, סטיב בנון והמשלחת האמריקנית בפתח הוועידה, היום(צילום: רויטרס)
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפתח הוועידה, היום בריאד(צילום: רויטרס)
ראש ממשלת מלזיה נג'יב רזאק(צילום: רויטרס)
יורש העצר של אבו דאבי מוחמד בן-זאיד א-נהיאן מגיע לוועידת הפסגה(צילום: רויטרס, ערב הסעודית)
איש צבא סעודי מצדיע לטראמפ בפתח הוועידה(צילום: רויטרס)
טראמפ והמלך סלמאן, היום בריאד(צילום: רויטרס)
טראמפ בפגישה עם אמיר כוויית סבאח אל-אחמד א-סבאח, היום(צילום: AP)
המלך סלמאן וטראמפ בפתח הוועידה, היום(צילום: AP)
עובדים מגישים תה במהלך פגישת טראמפ ומנהיגי מדינות המפרץ, היום(צילום: AP)
טראמפ בוועידת הפסגה בריאד, היום(צילום: רויטרס)
טראמפ בוועידת הפסגה בריאד, היום(צילום: רויטרס)
הגברת הראשונה מלניה טראמפ בביקור בבית ספר אמריקני בריאד, היום(צילום: רויטרס)
הגברת הראשונה מלניה טראמפ בביקור בבית ספר אמריקני בריאד, היום(צילום: רויטרס)
טראמפ ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, היום(צילום: רויטרס)
קבלת פנים חגיגית לבני הזוג טראמפ(צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ בפגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי, היום(צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ בפגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי, היום(צילום: רויטרס)
פגישת רקס טילרסון ויורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד א-נהיאן, היום(צילום: רויטרס)
טראמפ בפגישה עם מלך בחריין חמד בן עיסא אל-חליפה(צילום: AP)
טראמפ בפגישה עם מלך בחריין חמד בן עיסא אל-חליפה(צילום: AP)
טראמפ ושר החוץ טילרסון במהלך הפגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ(צילום: AP)
טראמפ וג'ארד קושנר במהלך הפגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully