זיקוקים והופעות ברחבי הארץ: ישראל חוגגת 69 שנות עצמאות

בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, קרא יו"ר הכנסת לאחדות בעם: "הפילוג יביא עלינו חורבן". 14 אנשים השיאו משואות, בהם כדורגלן העבר אורי מלמיליאן והזמר יהורם גאון. צפו בחגיגות מירושלים ומערים נוספות

צילום: אולפני הרצליה, עריכה: יוסי אלטר

טקס הדלקת המשואות הפותח את חגיגות יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל נערך אמש (שני) בהר הרצל בירושלים. 14 אנשים מתחומים שונים השיאו משואות, בהם כדורגלן העבר אורי מלמיליאן, הזמר והשחקן יהורם גאון, הסופר אלי עמיר ומייסד חברת "מובילאיי" אמנון שעשוע. השנה נערך טקס הדלקת המשואות בסימן "יובל שנים לשחרורה ולאיחודה של ירושלים בירתה הנצחית של ישראל והעם היהודי".

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין התייחס בנאומו בטקס לחברה הישראלית, וקרא: "לא כל דבר בחיים שלנו הוא ימין או שמאל. לא כל ימין הוא ימין פשיסטי, ולא כל שמאל הוא שמאל בוגדני. אם נמשיך בדרך פסולה זו נוביל לפלגנות ונביא על עצמנו חורבן". לדבריו, "הרבה מתח ושנאה מיותרים היו בינינו בשנה שחלפה. במקום לשוחח אחד עם השני צעקנו אחד על השני, במקום לבדוק את הדברים מיהרנו להאשים. מרוב שנאה, שכחנו איך לאהוב".

עוד בוואלה! NEWS:
ה-F-35 ישתתף במטס יום העצמאות: "בקרוב ישולב במשימות מבצעיות"
ערב יום העצמאות ה-69: כ-8.7 מיליון איש חיים בישראל
החובש שהציל את חבריו תחת מבול הפצמ"רים בלבנון

עוד בוואלה!

כאילו אתם יושבים במגרש: למה מסך איכותי קריטי לצפייה במשחק בטלוויזיה?

לכתבה המלאה
זיקוקים בחדרה, אמש (צילום: שלומי גבאי)
טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
טקס הדלקת המשואות, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)

"אנו חייבים ליצור כאן חברת מופת", המשיך אדלשטיין, "חברה שבה יש כבוד לאחר ולשונה, חברה המגלה חמלה כלפי החלש והנזקק, חברה המכבדת את המסורת שלה ומנחילה לדור הבא את אוצרות הרוח, התרבות, ההשכלה, המחקר והמדע". לדבריו, "בואו ניצור חברה שמכבדת את זקניה, את ניצולי השואה ואת בוני הארץ, שהודות להם אנו זוכים לחגוג את עצמאותנו, ולהתגאות בהישגינו". בנאומו הוסיף יו"ר הכנסת כי "חברה כזאת מוקיעה כל אלימות. בחברה כזאת, גם ליהדות וגם לדמוקרטיה מעמד מיוחד והן משלימות האחת את השנייה".

אדלשטיין הקדיש גם חלק נכבד מנאומו לירושלים, בהתאם לנושא הטקס. "קריאתו של מוטה גור, 'הר הבית בידנו', הגיעה למיליוני יהודים ברחבי העולם וגם אליי, ילד יהודי בגולה, שליבו עלה על גדותיו", סיפר. "מיד עם נחיתתי בארץ, לאחר שחרורי מהכלא הסובייטי, ביקשתי שיסיעו אותי הישר לכותל. לעולם לא אשכח את התחושה, כשנגעתי בידיי לראשונה באבני הכותל הקרירות".

זיקוקים בחגיגות יום העצמאות בפתח תקווה (צילום: ראובן קסטרו)
"ירושלים היא מקור העוצמה והרוח של העם הזה". אדלשטיין בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)

"גם היום, עיני כל יהודי העולם, עדיין נשואות להמשך בניינה השלם של ירושלים", קרא אדלשטיין. "גם היום, אנו שבים ומביעים תקווה, שירושלים תישאר מאוחדת בריבונות ישראל לנצח נצחים". לדבריו, "ירושלים היא מקור העוצמה והרוח של העם הזה. לכן, גם היום עלינו לשמור על אחדות ירושלים, אך לא פחות מכך, עלינו לשמור על אחדות ישראל".

אדלשטיין עוד אמר כי "השנה, בשנת היובל לאיחודה של ירושלים, כולנו, בני כל הדתות, העדות והלאומים, אנשי הפריפריה והמרכז, אנשי הבקעה, יהודה ושומרון ממטולה ועד אילת - כולנו, כולנו ירושלמים!". בסיום נאומו, קרא אדלשטיין "להריח את ריחו המשכר של שוק מחניודה", "לשמוע את קריאת הסליחות ברחובות ירושלים" ו"לשאוף מלוא הריאות את אוויר ההרים הצלול, בעיר שבה – ורק בה – מאה ועוד מאה שווים מ-א-תיים".

הקהל בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
שר הביטחון אביגדור ליברמן בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)

בפתח הטקס הוקרנה ברכה מיוחדת מראש הממשלה בנימין נתניהו, בה קרא: "ישראל מעולם לא הייתה כל כך חזקה". לדבריו, "אלפי שנים חלמנו על דגל משלנו, על צבא שישמור עלינו, על מדינה שתהיה לנו בית. יחד אנחנו מגישים את החלום הגדול שלנו".

נתניהו הוסיף: "איפה היינו לפני 75 שנה – ואיפה אנחנו היום? מי היה מאמין? אנחנו מאמינים, מנהיגי העולם מאמינים". ראש הממשלה עוד קרא: "הסוד שלנו הוא אזרחי ישראל. אין כמו המדינה המדינה שלנו, אין כמו העם שלנו, חג עצמאות שמח".

ברכתו של ראש הממשלה שהוקרנה בטקס:

חוגגים בחדרה, אמש (צילום: שלומי גבאי)
הרצליה, אמש (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ברשימת מדליקי המשואות נכללים גם מנהל המחלקה לכירורגיה כללית בבית החולים הדסה הר הצופים פרופ' אחמד עיר, אלי מזרחי, מסעדן ויו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה לשעבר, הרבנית חנה הנקין, לוחם הצנחנים לשעבר יעקב (יקי) חץ, מירי ארנטל, שהקימה ארגון סיוע לילדים חולי סרטן, ודינה סמטה, חניכה ב"בית חינוך עיוורים" ומתנדבת במוסד.

את משואת התפוצו הדליקו הרב האמריקני משה חיים (מרווין) הייר, דיקן ומייסד "מרכז שמעון ויזנטל" ומיכאל סטיינדאהרט, פילנתרופ אמריקני מוכר שמפעלו המרכזי הוא סיורי "תגלית". לבסוף, את משואת צה"ל הדליקו סגן דין ארגיל, הוא מפקד צוות חוד בגדוד "צפע" של חטיבת הצנחנים, ורב-סרן ירוס ירושלים שיגוט, ראש מדור הסברה במפקדת קצין החינוך והנוער הראשי.

יו"ר הוועדה לטקסים וסמלים מושיק אביב מסר כי "בחירת משיאי המשואות משקפת את הפסיפס הירושלמי והישראלי במיטבו, משחררי העיר, בוניה, סמלים מרכזיים בתרבות הירושלמית ואנשים ראויים שמשקפים את רוח המקום".

הזמרת ריטה בטקס המשואות, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)

השנה עבר שרביט ניהול הטקס לידיו של סא"ל (במיל') שמעון דרעי, שמחליף את אלוף-משנה (במיל') דוד רוקני, המפקד המיתולוגי של הטקס. דרעי סיפר כי רוקני סייע לו בהכנת הטקס של השנה. "בשבילי הוא מודל לחיקוי. עשינו בעבר המון טקסים ביחד. נפגשתי איתו כמה פעמים, ישבנו בבית שלו. הראיתי לו את הצורות שהכנתי לכבוד הנושא: 50 שנים לירושלים, הוא העיר ותיקנתי כל מה שאמר".

דרעי סיפר כי רוקני הגיע שלוש פעמים לצפות בחזרות. "זה כבוד גדול וזכות גדולה להחליף אותו". גם הניסיון הרב שנצבר במהלך השנים, מסביר דרעי, לא מספיק כדי להיערך לפיקוד על טקס הדלקת המשואות. "פיקדתי בעבר על טקסים רבים, הנשיא קלינטון, נשיא רוסיה וביקור האפיפיור, אבל שום דבר לא דומה לזה. זה טקס הגדול והחשוב ביותר".

(עדכון ראשון: 19:40)

זיקוקים בפתח תקווה, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
זיקוקים בפתח תקווה, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
זיקוקים בכיכר רבין, תל אביב (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
חגיגות בפתח תקווה, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
חגיגות בפתח תקווה, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
החגיגות בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
החגיגות בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
הר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)
יו"ר הכנסת אדלשטיין וראש העירייה ברקת בהר הרצל, אמש (צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully