בג"ץ הכריע: תותר פתיחת מרכולים ומרכזי בילוי בשבת בתל אביב

אחרי שלוש שנים שבהן שרי הפנים סער, שלום ודרעי לא קיבלו החלטה בנושא, קבע בג"ץ כי צביון העיר יישאר כפי שהיה. השופטת נאור: "העירייה היא הגוף המתאים להכריע את נקודת האיזון בהתאם לאוכלוסייה". חולדאי: "תל אביב תישאר חופשית"

אמרי לוי סדן, דנה ירקצי וטל שלו
19/04/2017
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
רשת AM:PM בתל אביב(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בג"ץ הכריע היום (רביעי) כי תותר פתיחה של מרכולים, מרכזי בילוי ובתי מרקחת בשבת בתל אביב. בית המשפט נאלץ להכריע בסוגיה לאחר שלוש שנים שבהן שרי הפנים גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי נמנעו מקבלת החלטה.

ראשית המחלוקת היא בהחלטת שר הפנים לשעבר גדעון סער לסגור מרכולים בשבת, אך המדינה נמנעה מלנמק את החלטתו. במשך שלוש השנים האחרונות ביקשה המדינה הארכות, אולם הדבר לא קרה, דבר שלפי הנשיאה נאור הכריח את הרכב השופטים לפסול את החלטת סער ולאפשר את המשך מדיניות עיריית תל אביב להתיר הפעלת מרכולים ומתחמי בילוי בשבת.

בפסק דינו של בג"ץ, כתבה הנשיאה מרים נאור כי התיקון לחוק העזר שיזמה עיריית תל אביב בשנת 2014, אשר התיר פתיחת עסקים מסוימים בשבת הוא תיקון "מאוזן המתחשב בזכויות השונות, בצביונה של העיר ובאינטרס של מעמד יום השבת".

עוד ידיעות בוואלה! NEWS:
פיגוע דריסה בגוש עציון: בן 60 נפצע קל-בינוני; הדורס נורה
מקורבי השר כץ על בקשת המשטרה לחקור אותו: "מסע הכפשה מתוזמן"
שוחד במיליונים: כתבי אישום נגד בכירים בעיריית אשדוד וקבלנים

"תיקון מאוזן". נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור(צילום: נועם מושקוביץ)

"העירייה היא הגוף המתאים להכריע בדבר נקודת האיזון המתאימה, הנותנת משקל למכלול השיקולים הרלוונטיים, ובהם הרכב האוכלוסייה בכל מקום ומקום, דרך חייה ואופיה של העיר, כמו גם הנסיבות שקדמו לתיקון", קבעה נאור. "מדובר, בסופו של יום, בפתיחת מספר מצומצם של עסקים אשר מהווים חלק מזערי ממספר העסקים הפועלים בעיר במהלך השבוע, באופן שמאפשר שמירה על צביונה הייחודי של השבת ואינו משנה בצורה ניכרת את פני העיר בהתחשבות במצב הנורמטיבי".

התיקון הראשון של העירייה עסק בשלושה מתחמים: נמל תל אביב, נמל יפו ומתחם התחנה. בהמשך, אישרה מועצת העיר תל אביב את פתיחתם של מרכולים בשבת לפי מפתח אזורים. שר הפנים דאז, גדעון סער, עיכב את פרסום התיקון, אולם מאז לא נתקבלה החלטת ממשלה בנושא. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בירך על ההכרעה ואמר: "כפי שאמרתי כבר לפני כארבע שנים - העיר תל אביב-יפו היתה חופשית ותשאר חופשית".

חולדאי הוסיף כי מדובר בהחלטה מאוזנת. "בעיר חיות יחד קהילות שונות ומגוונות, ומקיימות חיים משותפים בסובלנות הדדית מעוררת הערכה. עם השנים התעצב בשכונות השונות בעיר אופי מיוחד לשבת ולמועדי ישראל, ברוח רבגונית המאפיינת אותה. ההסדר החוקי נועד לבטא את האיזון בין השמירה על השבת כיום מנוחה בעיר לבין הצרכים של התושבים ומתן האפשרות לכל אחד ליהנות מיום המנוחה כרצונו", אמר. "כפי שמועצת העיר בבני ברק יכולה לסגור בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל אביב-יפו לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

השופטת דפנה ברק ארז התייחסה להשלכות התיקון על יחסי הדת והמדינה והוסיפה: "ההסדרה המיוחדת והנפרדת של יום השבת מבטאת את התרבות היהודית הלאומית, לצד ערכים של דמוקרטיה - סוציאליים חשובים. עם זאת, ההסדר כולל מרכיב דמוקרטי חשוב ברמה המקומית, המאפשר להביא לידי ביטוי באופן מדויק יותר את המאפיינים השונים של האוכלוסייה בכל עיר ויישוב".

טוב לדעת (מקודם)

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

מוגש מטעם שחל
"העיר תישאר חופשית". חולדאי(צילום: ראובן קסטרו)

ברק ארז הביעה צער על כך שהדיון על צביון השבת אינו מעמיק. "למרבית הצער, לעתים הדיון הציבורי המתנהל בעניין זה במדינת ישראל נעשה במתכונת של 'כולה שלי': חלק מהאוחזים בטענת המדינה היהודית מתנגדים לכל פעילות בשבת, ואילו חלק מהאוחזים בטענת המדינה הדמוקרטית סבורים כי בשם הזכות לבחירה חופשית ההסדרים החלים ביום השבת צריכים להיות חפים מכל הגבלה".

השופטת אסתר חיות מתחה ביקורת על התנהלות הממשלה שלא קיבלה החלטה. "לנוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת זה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים, ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה, לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו פתיחתן וסגירתן של חנויות", כתבה בהחלטתה. "כלומר: אין הצדקה חוקית לפסילתו של חוק העזר". שתיים מהשופטות בתיק, חיות וברק ארז, מתגוררות בעצמן בתל אביב. על רקע זה ביקשו העותרים, ובהם בעלי מכולות בעיר, לפסול אותן. בקשתם לא התקבלה.

שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס להחלטה ואמר: "החלטת בג"ץ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל. זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

יאיר קורח, יו"ר התאחדות הסוחרים אמר כי "כמדינה אנו צריכים לשאוף לסגירת מסחר כוללת בשבת והפרדתו מתרבות הבילוי והפנאי ביום זה. בפסיקתו בית המשפט מצביע על מחדלי שר הפנים בסוגיית המסחר בשבת, ועל סירובו העיקש להימנע מקבלת החלטה. יחד עם זאת בית המשפט יוצר שינוי חיובי של המציאות, בהפחתת המסחר בשבת בתל אביב ומונע מהעירייה מלפתוח את כלל המסחר בשבת על דעת עצמה". הוא הוסיף כי "מסחר בשבת אינו סמל לחופש הפרט אלא לשעבוד שלו".

(עדכון ראשון: 17:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully