הטילים שהציגה פיונגיאנג מכסים את ארה"ב: "משוואת כוחות חדשה"

מומחה טילים הסביר כי המצעד הצבאי שערכה קוריאה הצפונית הבהיר כי "יש להם הפתעות בשרוול שמשנות את המשחק מול ארצות הברית". לדבריו, "מי שפקפק ביכולות של המדינה להחזיק טילים בין-יבשתיים, שיחשוב שנית"

15/04/2017
צילום: יוטיוב

המצעד הצבאי שנערך הלילה (שבת) בפיונגיאנג חשף "הפתעות אסטרטגיות עם מסר ברור" - כך אמר טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל ומומחה הטילים במכון פישר. לדבריו, המסר הוא כי "מי שפקפק ביכולות של המדינה להחזיק טילים בין-יבשתיים, שיכולים לכסות את שטח ארצות הברית, שיחשוב שנית".

ענבר הבהיר כי "הקוריאנים הציגו לא מעט טילים חדשים ומגוון טילים שחלקם לא נראו בעבר". הוא הוסיף כי בתהלוכה הצבאית נראו טילים חדשים נוספים הדומים מאוד לאלו שמחזיקה רוסיה – ומהווים את גולת הכותרת של המצעד. "הממדים שלהם מרמזים על כך שמדובר בטילים בעלי טווח של כעשרת אלפים קילומטרים, ולמעשה מכסים את כל ארצות הברית", פירט.

לדברי ענבר, משמעות הדבר ברורה: "כבר ראינו בעבר את היכולת של הצפון קוריאנים להתאים ראש קרב גרעיני לטילים, והמסר מובן". הוא עוד טען כי כי "יש להם הפתעות בשרוול שאף אחד לא צפה שמשנות את המשחק מול ארצות הברית. למעשה, אנחנו נכנסים להרתעה בנוסח הקלאסי הבין-גושי בין שתי המדינות, והמצעד הדגיש שתכנית הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של צפון קוריאה פועלת במרץ. כשזה הולך עם ראשי קרב גרעיניים, נוצרת משוואת כוחות חדשה מול וושינגטון".

עוד בנושא:
קוריאה הצפונית מאיימת: "נתקוף ללא רחם בתגובה לכל התגרות אמריקנית"
המתיחות באסיה גוברת: "צפון קוריאה יכולה לשגר טילים עם גז סארין"
רגע לפני יום המאה לכהונתו: טראמפ מצא עצמו בתפקיד השוטר של העולם

"היו להם שם מאות עיתונאים מהעולם". המצעד בפיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)

המצעד, שחשף בין היתר טילים חדשים ובהם גם טיל שנורה מצוללות, נערך על רקע המתיחות הגואה מול ארצות הברית והתבטאויות הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, לצד הדיווחים כי הוא מתכנן מתקפת מנע במדינה. "זה היה דבר מכוון. הם ידעו שהעולם יצפה והם תכננו זאת בקפידה. זו הייתה הצהרה – הם ממשיכים לפתח את הטיל הזה ומרגישים מספיק בטוח להציגו לעולם", אמר בשיחה עם וואלה! NEWS מרטין ויליאמס, עיתונאי ובלוגר אמריקני המתגורר בקליפורניה.

ויליאמס עוקב זה 16 שנה אחר הנעשה בקוריאה הצפונית, ואף ביקר במדינה ב-2002. לדבריו, "היו להם שם מאות עיתונאים מרחבי העולם, זה דבר חריג והם אפילו אפשרו ל-CNN לשדר משם שידור חי. זה מראה שהיה חשוב להם שיראו בוושינגטון".

הוא הוסיף כי "כולם מנסים להבין את טראמפ ומה הוא הולך לעשות. אם הוא מנסה להתנהג בצורה לא צפויה, זאת בעיה – כי יהיו לנו שתי מדינות שמתנהגות כך". לטענת ויליאמס, "גם הקוריאנים בטח מבולבלים וטראמפ אוהב את הבלבול הזה. הוא יגיד משהו וישנה את דעתו, אך קוריאה הצפונית גם היא מאוד לא צפויה".

עוד בוואלה!

קל, מהיר, קומפקטי ומלא בסטייל: הקורקינט של OKAI משנה את חוקי המשחק

בשיתוף בנדא מגנטיק
"לא ראינו מצדם הצהרות חריגות". התהלוכה בקוריאה הצפונית, הלילה(צילום: AP)

כיום מפעיל ויליאמס בלוג פעיל ופופולרי העוסק בקוריאה הצפונית בעיקר בהיבטים הטכנולוגיים והתקשורתיים. לדבריו, הוא החל לעקוב אחר פיונגיאנג כשהתגורר ביפן, זאת עקב העיסוק החדשותי המוגבר בעניין זה במדינות המזרח הרחוק. בהתייחסו למצעד הצבאי שערכה פיונגיאנג הלילה, אמר ויליאמס כי לדעתו ההפתעה הגיעה דווקא בסוף. "אני לא מומחה טילים, אבל זה נראו כמו ICBM. אם לא אמיתיים, אז לפחות מודלים, וגם זה מראה שזה מה שהם מתכננים", הסביר.

עם זאת, לטענתו קשה לדעת מה אמינות המיצגים במצעד. "זה היה אירוע גדול לצרכי פנים, שהם ידעו שהעולם יראה. אנחנו לא יודעים אם שום דבר מזה אמיתי. האם יש בזה טיל בפנים? האם הטיל הזה נוסה? ייקח כמה ימים לבחון זאת ומכך להבין עד כמה היכולות שלהם גדולות", אמר.

"יש להם הפתעות בשרוול". המצעד הצבאי בפיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)

לדבריו, המצעד שונה ממצעדים אחרים בכך שפיונגיאנג רצתה להצהיר הפעם דבר מה. "המצעדים הללו חשובים מאוד גם מבחינה פנימית בקוריאה הצפונית. זה בראש ובראשונה אירוע תעמולה פנימי. מטבע הדברים, הפעם הקהילה הבינלאומית עוקבת הרבה יותר מקרוב, אבל זה בעיקר אירוע מקומי. כולם באים לאירוע הזה. אנשים בכפרים יישבו יחד לצפות בזה. זה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו. האימונים למשתתפים במצעד אורכים בין חודש לחודשיים".

למרות הקולות המאיימים מפיונגיאנג בעת האחרונה, ויליאמס לא מתרגש וטוען כי בקוריאה הצפונית "מדברים על הזמן" על מלחמה גרעינית. "אני חושב שהשאלה היא מה טראמפ מתכנן, אם הוא באמת מושקע בלנהל משא ומתן מולם יחד עם סין, או שהוא באמת חושב על להשתמש בצבא", אמר. "לא נראה לי שיש מישהו שעוקב אחרי קוריאה הצפונית שחושב שזה רעיון טוב. אבל מהכיוון של פיונגיאנג לא ראינו הצהרות חריגות". בנוסף, ויליאמס לא פוסל כי ניסוי גרעיני יתקיים בהמשך החודש.

פיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: AP)
פיונגיאנג, הלילה(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully