וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתווה התאגיד: המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מתנגד להסכם

3.4.2017 / 0:43

אבי ליכט, הנחשב לדמות הבכירה במשרד המשפטים בענייני תקשורת, לא נכלל בניסוח ההסכם בין נתניהו לכחלון. אתמול טען מנדלבליט כי אין מניעה שראש הממשלה יעסוק בסוגיה

צילום: יותם רונן, עריכה: יוסי אלטר

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, שנחשב לדמות הבכירה במשרד המשפטים בנוגע לענייני תקשורת, מתנגד להסכם בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר משה כחלון על המתווה שיוביל לחיסול חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי. אתמול (ראשון) טען היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי נתניהו רשאי לעסוק בענייני התאגיד וכי אינו נמצא בניגוד עניינים. הסיפור פורסם לראשונה אתמול ב"הארץ".

ליכט, המשנה של היועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים, לא נכלל בניסוח מתווה התאגיד ובהתייעצויות המשפטיות לגביו. גורמים במשרד המשפטים העריכו כי נוכחותו בדיונים הייתה מקשה על הגעה להסכם.

במענה לפניית התנועה לאיכות השלטון נמסר מטעם היועץ המשפטי היום כי "בתחום התקשורת, ישנם מצבים ספציפיים שבהם ראש הממשלה מנוע מלטפל וחוות דעת על כך נמסרו לראש הממשלה בעבר. מכל מקום מגבלות אלו אינן מקיפות את כל תחום התקשורת וישנם נושאים שבהם ראש הממשלה רשאי להיות מעורב ולא מתעורר לגביהם חשש לניגוד עניינים".

לקריאה נוספת:
שלוש קריאות ביום לדחיית השידורים: מתווה התאגיד - כך זה יקרה
והשרים שותקים: בקואליציה לא פוצים פה על מתווה התאגיד
השר כהן מכולנו: "התאגיד לא מעניין את המצביעים"; ביטן: "להגביל העיתונות"
נתניהו: כבר הלכתי לבחירות על "ישראל היום"; כחלון: אתה לא מפחיד אותי

ישיבת הממשלה, 17 בינואר 2016. עמית שאבי, פול צלמים
היועמ"ש בעד, המשנה מתנגד. נתניהו ומנדלבליט/פול צלמים, עמית שאבי

בתקופה האחרונה, לנוכח משבר תאגיד השידור הציבורי, עלו טענות כי נתניהו צריך להימנע מהעיסוק בו בשל החשדות נגדו בתיק 2000, שבמסגרתו קיים לכאורה קשרים עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. בעקבות החשדות הוא הורחק ממשרד התקשורת. לפי מנדלבליט, "מתוקף תפקידו, רשאי ראש הממשלה לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, והעובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה".

הוא הוסיף כי לנוכח רגישות העניין הובהר לראש הממשלה כי בהמשך לחוות הדעת שכבר נמסרו בנושא, עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי יהיה עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת יהיה כרוך בנושאים מעין אלו. "לצד זאת, הובהר כי במתכונת הנוכחית, עצם העיסוק בחוק השידור הציבורי הישראלי אינו מעורר חשש לניגוד עניינים".

ביום שבת בערב הפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב מאות עובדי התאגיד והתומכים במאבק נגד המתווה שעליו הסכימו נתניהו וכחלון. אחרי סיום ההפגנה בתל אביב, המשיכו המוחים לביתו של יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, שהוביל את ההתנגדות לתאגיד בראיונות לכלי התקשורת. "דוד ביטן, אל תהיה פחדן", קראו לו המפגינים. ביטן, שהגיע באותה שעה לביתו, השיב להם: "אתם לא הדמוקרטיה, אתם לא הציבור". בתאגיד, כמו גם במחנה הציוני, אומרים כי יעתרו לבג"ץ נגד ההסכם.

sheen-shitof

עם החזר כספי

5 דקות בשבוע והקמטים נעלמים עם מכשיר אנטי אייג'ינג מהפכני

בשיתוף Sensica
הפגנת מחאה נגד מתווה התאגיד מול קריית הממשלה בתל אביב, 1 באפריל 2017. ראובן קסטרו
הפגנה נגד חיסול תאגיד השידור הציבורי. תל אביב, אתמול/ראובן קסטרו

ביום חמישי האחרון סיכמו אנשי נתניהו ומשרד האוצר על מתווה שבמסגרתו יוקם תאגיד נפרד לחדשות ולאקטואליה, במנותק מהתאגיד הקיים, וחטיבת החדשות הנוכחית של התאגיד תפורק. רשות השידור הקיימת תמשיך לשדר את החדשות עד להקמת החטיבה החדשה - שטרם ידוע מתי תוקם.

ביום שישי נחשפו חלק מהשיחות שקיימו כחלון לנתניהו בניסיון לפתור את משבר התאגיד. "אתה לא מפחיד אותי, אני אאבד שניים או שלושה מנדטים - אתה כבר לא תהיה ראש ממשלה", אמר שר האוצר לראש הממשלה. "כבר הלכתי לבחירות על 'ישראל היום'", השיב לו נתניהו בתגובה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully