חיילים מנעו מחקלאי פלסטיני לעבד אדמתו: "צה"ל ממלא הוראות המתנחלים"

למרות ששטחו אושר לעבודה על ידי מנהלת התיאום והקישור, הופסקה עבודתו של החקלאי באזור המאחז יצהר והוא הורחק מהמקום בידי הכוח. זאת, לטענת פלסטינים שנכחו במקום, בהוראת רכז הביטחון של המאחז ובניגוד לחוק. צה"ל: "הכניסה הוגבלה באופן זמני"

31/03/2017
צלמים זמניים מורשים

עבודתו של חקלאי פלסטיני תושב הכפר עוריף שבשומרון הופסקה בידי כוח צה"ל – על אף שהשטח שבו עבד הינו שטח B, שאינו דורש תיאום ביטחוני עם כוחות הביטחון. החקלאי, שהגיע הבוקר (שישי) לשטחו הנמצא מתחת למאחז יצהר, הופתע לגלות שזמן קצר לאחר שהחל בעבודתו ירד רכז הביטחון של המאחז יחד עם כמה חיילים שעצרו את עבודתו במקום. זאת, למרות שיומיים קודם לכן אישרה מנהלת התיאום והקישור באזור לחקלאי הפלסטיני לעבד את אדמתו באזור.

לדברי פלסטינים שנכחו במקום, "הרבש"ץ ירד למטה ודרש את הפסקת החריש במקום. הוא צעק שיעיפו את הפלסטינים משם". כאמור, גם בפעם האחרונה שהגיע החקלאי למקום כדי לבצע את עבודת החריש הורחק על ידי כוח צה"ל, בטענה שעבד במקום ללא תיאום ביטחוני. בעקבות המקרה הגיע נציג מנהלת התיאום והקישור באזור למקום, בדק את השטח, וקבע כי אכן מדובר בשטח B וכי אין צורך בתיאום לפני העבודה החקלאית.

עוד בוואלה! NEWS:
העולה שהגשים את חלומו להתגייס סיים טירונות: "אין לי מילים מהתרגשות"
ההפתעה הקטלנית שמכין צה"ל לציידי הטנקים של חיזבאללה
חופרים מנהרה ומחלצים נשק: חמאס פרסם סרטון לציון יום האדמה

"צעק שיעיפו את הפלסטינים משם". זירת האירוע, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : זאכריה סעדה, "רבנים למען זכויות אדם")
השטח אינו דורש תיאום ביטחוני. זירת האירוע, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : זאכריה סעדה, "רבנים למען זכויות אדם")

חשוב להדגיש כי תיאום עבודה חקלאית בשטחים הסמוכים להתנחלויות מחויבות על פי צה"ל והמנהל האזרחי רק בשטחי C. בנוסף, האחריות של רכזי הביטחון מוגבלת אך ורק לתחומי ההתנחלויות ולא מחוץ להן. כמו כן, לרכז הביטחון אין סמכות על חיילים והוא לא אמור לתת להם הוראות ופקודות.

ואולם, כפי שניתן לראות בסרטון, החיילים הורו לפלסטינים להתרחק מהמקום כשהם מלווים ברכז הביטחון. בנוסף, כמה מצעירי המאחז הגיעו רעולי פנים גם הם לאזור, אך החיילים מנעו את הגעתם סמוך לחקלאים. לדברי הפלסטינים, מדובר בהוכחה נוספת לתופעה השוררת באזורי יהודה ושומרון, בהם מקבלים חיילי צה"ל את מרותם של רכזי הביטחון בניגוד לחוק.

חשוב לדעת

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים

מוגש מטעם שחל
זירת האירוע, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : זאכריה סעדה, "רבנים למען זכויות אדם")

"היום צה"ל עשה מעשה לא חוקי והפסיק את העבודה בשטח B שלא דורש תיאום ועבד לפי ההנחיות של המתנחלים. במקום שצה"ל יאבטח במקרה זה את החקלאים, וימנע פגיעה בהם, הוא שוב ממלא אחר הוראות המתנחלים", אמר זאכריה סעדה מארגון "רבנים למען זכויות אדם". "אנו דורשים לחקור את האירוע והתנהלות הכוחות ולהבטיח את העבודה החקלאית בשטח מהתפרעויות של המתנחלים באזור".

מדובר צה"ל נמסר כי "הכניסה לקרקע המדוברת הוגבלה באופן זמני. כוחות הביטחון יבטיחו את המשך החריש במקום, במועד שיתואם עם בעלי הקרקע, בהתאם לצרכיהם וצרכי הביטחון".

זירת האירוע, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : זאכריה סעדה, "רבנים למען זכויות אדם")

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully