וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ח"כ גטאס לאחר כתב האישום: "מקווה שהמחיר שאשלם לא יהיה לחינם"

17.3.2017 / 14:00

חבר הכנסת הבהיר במסיבת עיתונאים כי הברחת הטלפונים לאסירים "נבעה ממניעים הומניטריים בלבד", והדגיש כי במסגרת הסדר טיעון הושמטו הסעיפים הביטחוניים מכתב האישום נגדו. "במקרה שלי, נחצו שורה של קווים אדומים"

צילום: ערן גילווארג

חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת) כינס היום (שישי) מסיבת עיתונאים בנצרת, לאחר שפרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום בבאר שבע את כתב האישום שגובש נגדו, במסגרת הסדר טיעון. "אני מקווה שהמחיר שאשלם לא יהיה לחינם", קרא גטאס, והבהיר כי הוא מקווה למשוך תשומת לב ציבורית מקומית ובינלאומית לנושא המעצרים המנהליים בישראל.

לדברי גטאס, בהתייחסות להברחת הטלפונים הסלולריים לאסירים ביטחוניים פלסטינים בבית הכלא קציעות, "אחרי שיצאתי מהכלא קציעות ועד ימים אלה, הייתי נתון למסע הסתה תוקפני וגזעני. התקשורת סייעה בעריכת לינץ' בי". הוא הוסיף: "בעקבות זאת, המערכת השלטונית, על זרועותיה, עברה על שורה של קווים אדומים שנחצו לראשונה, רק בגלל היותי ח"כ ערבי".

עוד בוואלה! NEWS:
הסדר טיעון לח"כ גטאס: יישלח לשנתיים מאסר, סעיף האישום ירוכך
המשנה ליועמ"ש בדיון להדחת גטאס: "הסדר עמו יכלול את התפטרותו"
ח"כ גטאס ביקש לדחות את הדיון על הדחתו מהכנסת – וסורב

מסיבת עיתונאים של ח"כ באסל גטאס, נצרת, 17 במרץ 2017. אלי אשכנזי, אלי אשכנזי
"נעצרתי לחמישה ימים מבלי שנחקרתי". זחאלקה, גטאס וזועבי, היום בנצרת/אלי אשכנזי, אלי אשכנזי

"בפעם הראשונה, הוסרה חסינות מחבר כנסת. נעצרתי לחמישה ימים מבלי שנחקרתי", הבהיר גטאס, "בחקירות נגד ח"כים, נשיא, ראש ממשלה, שרים או קצינים בכירים שהיו חשודים בפשעים חמורים של אונס ושוחד - מאף אחד מהם לא הוסרה חסינותו, ולא נעצר אפילו לשעה".

לדבריו, "הדגשתי מהיום הראשון של הפרשה שכל מה שעשיתי היה מעשה אישי ונבע ממניעים הומניטריים, מוסריים, מצפוניים שאין לו ממדים ביטחוניים בכלל". גטאס הוסיף וציין כי בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי אין עבירות ביטחוניות במעשיו. "לאחר התייעצויות, החלטתי בלב לא קל לקבל את ההסכם", הבהיר.

גטאס הדגיש את מחויבותו ארוכת השנים למאבק בלתי אלים "בכיבוש ובעושק". לדבריו, "אני פעיל ציבור 45 שנה, ותמיד פעלתי במאבק פוליטי אזרחי ולא אלים". הוא הוסיף כי "מאז שנבחרתי עסקתי בעניין האסירים הביטחוניים. אנחנו לא עושים הרבה בעניינם, אלא בסך הכול מבקרים אצלם, שומעים מהם על תנאי הכליאה, על הבעיות שהם נתקלים בהן, ומנסים לטפל בתלונות שקיבלנו מול גורמי השב"כ והשר האחראי".

"נחשפתי במהלך השנים לעוול ולתנאים הבלתי אנושיים, עד כדי התעללות של ממש, שבהם חיים האסירים שמוגדרים על ידי השב"ס ביטחוניים ובני המשפחות שלהם", הוסיף חבר הכנסת, שטען כי התנאים "מנוגדים לחוק הבינלאומי". הוא ציין את האיסור על ביקורי משפחה מלבד בני משפחה מדרגה ראשונה ומניעת "קשר טלפוני עם העולם החיצוני" כבעיות החמורות ביותר עבור האסירים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה
מסיבת עיתונאים באסל גטאס, מרץ 2017. ערן גילווארג
"נמשיך לאתגר את הקונצנזוס". זחאלקה, גטאס וזועבי, היום/ערן גילווארג

חסר סיעתו, ח"כ ג'מאל זחאלקה, הוסיף במסיבת העיתונאים כי "הסדר הטיעון לא צודק". לדבריו, "הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה הושפעו מאווירה גזענית, פשיסטית ומסיתה, שדחפה אותם לבקש עונשים כבדים".

"אנחנו לא מקבלים הניסיון לתת ממד ביטחוני לצעד אנושי הומניטרי", הבהיר זחאלקה. "מהאסירים נמנעות זכויות הומניטריות. זה ניסיון לפגוע בבל"ד". הוא הוסיף כי "המסקנה העיקרית שלנו - נגביר פעילותנו למען זכויות אסירים, ובעיקר הזכות להתקשר".

זחאלקה סיכם כי "הסתה הגזענית והפשיסטית נגד בל"ד לא תצלח". לדבריו, "נמשיך לדבוק בעמדות שלנו, ונמשיך לאתגר את הקונצנזוס הקיים. זו הדרך שלנו".

מסיבת עיתונאים באסל גטאס, מרץ 2017. ערן גילווארג
"החלטתי בלב לא קל לקבל את ההסכם". מסיבת העיתונאים בנצרת, היום/ערן גילווארג

בכתב האישום המתוקן יוחסו לגטאס עבירות של הברחת טלפונים סלולריים לכלא, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנסת מסמכים שלא דרך הנהלת בית הסוהר ומרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור. במסגרת הסדר הטיעון, ח"כ גטאס יישלח לשנתיים מאסר בפועל, ויגיש את מכתב ההתפטרות שלו מהכנסת ביום ראשון הקרוב.

כמו כן, במסגרת ההסדר ייגזר על גטאס מאסר על תנאי לתקופה שתיקבע על ידי בית המשפט. הפרקליטות תעתור גם להטיל קנס כספי על גטאס והוא לא יהיה מוגבל בטיעוניו בעניין זה. הפרקליטות תבקש בנוסף מבית המשפט לקבוע במסגרת גזר הדין כי יש קלון במעשי העבירה שאותם ביצע גטאס, זאת בין השאר, לנוכח סוג העבירות, אופיין והנסיבות בהן בוצעו.

"הסעיפים הביטחוניים שרצו להאשים אותי בהם ירדו מכתב האישום המתוקן שיוגש", אמר אתמול גטאס בשיחה עם וואלה! NEWS, ואישר כי חתם על הסדר הטיעון. לשאלה אם הוא מרוצה מכך, השיב: "אם אני חותם, כנראה שזה מקובל עליי". ח"כ גטאס הוסיף בהמשך התייחסות נוקשה יותר להסדר שנחתם: "אין לי ציפייה ליחס של צדק או להגינות מצד הגורמים הפועלים במסדרונות משטר האפרטהייד, שעיקר מאמציהם נסוב סביב הנסיונות להצדיק ולתת לגיטימציה לעוולות, לגזל ולדיכוי".

מסיבת עיתונאים באסל גטאס, מרץ 2017. ערן גילווארג
"אם אני חותם, כנראה שזה מקובל עליי". גטאס, היום/ערן גילווארג

בטיוטת כתב האישום נטען כי גטאס הבריח טלפונים לאסיר ואליד דקה, שהיה חבר בחוליה שחטפה ורצחה את החייל משה תמם בשנת 1984 ונושא בשל כך בעונש מאסר של 31 שנה. לפי כתב התביעה, גטאס ניצל את חסינותו הפרלמנטרית כדי להעביר את הטלפונים לאסירים הביטחוניים. לפני כחודשיים הוא נפגש עם אסעד, אחיו של ואליד דקה ותכנן עמו כיצד להעביר את הטלפונים, כמו גם מידע, לתוך כותלי הכלא. גטאס, כך נכתב בכתב האישום, נפגש עם דקה במסגרת ביקור, שנועד לוודא את תנאי כליאתו של האסיר.

לפני ביקורו בכלא נפגש גטאס עם אסעד בתחנת דלק שם קיבל מידיו 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים לטלפונים ניידים ואוזניה לטלפון. חבר הכנסת הסתיר את תכולת החבילות שקיבל מתחת לחולצתו. כתב האישום מתאר כיצד התחמק גטאס מחיפוש על גופו. בעת כניסתו לכלא, נכתב, הוא עבר במכשיר המגנומטר, שהתריע עקב הטלפונים הניידים שהוסתרו בחולצתו. גטאס טען בפני הסוהר שבדק אותו כי המגנומטר צפצף בגלל חגורתו, אך סירב להיבדק שוב בטענה כי יש לו חסינות.

(עדכון ראשון: 13:40)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    5
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully