שלושה חודשים ואין מסקנות: טרם פורסמה חקירת השריפה בבז"ן

המשרד להגנת הסביבה הבטיח חקירה מהירה של השריפה הגדולה במכל הבנזין בבתי הזיקוק בדצמבר האחרון, אך פרסום הממצאים מתעכב. חבר מועצת העיר חיפה: "רואים בחומרה את התמשכות החקירה"

צילום: שלמי גבאי, עריכה: ניר חן.

(בווידאו: ריאיון עם מנכ"ל בז"ן אבנר מימון לאולפן וואלה! NEWS על השריפה במכל הדלק)

עוד בוואלה!

הלבנת שיניים ביתית באמצעות סד - זה עובד

ד"ר עאדל עטאללה
לכתבה המלאה

כמעט שלושה חודשים עברו מאז השתוללה השריפה הגדולה במכל הבנזין בבתי הזיקוק שבמפרץ חיפה, ועדיין לא התפרסמו תוצאות חקירת המקרה. זאת, על אף שביום השריפה, כמו גם בהודעה נוספת שפורסמה לאחר מכן, התחייב המשרד להגנת הסביבה כי "החקירה תהיה בעדיפות עליונה, וצוות חקירה ייעודי יפעל באופן מהיר למיצוי פעולות החקירה".

עוד פורסם ביום השריפה כי "מהדוח הראשוני עולים, בין היתר, חשדות לפלילים במגוון עבירות סביבתיות, הנוגעות להתנהלות בעלי תפקידים בקבוצת בז"ן – לפני אירוע השריפה ובמהלכו". הצוות המיוחד מנוהל על ידי המשטרה הירוקה וחברים בו גורמי מקצוע מהמשרד ויועצים חיצוניים.

לקריאה נוספת:
למרות ההבטחה: כמעט חודש עבר - וחקירת השריפה בבז"ן טרם הסתיימה
"אמרו שאין זיהום, אבל הציבור לא מטומטם": בחיפה דורשים תשובות
השריפה בבתי הזיקוק: בכירים בבז"ן זומנו לחקירה בחשד לפלילים

"אסור למשוך חקירה כזו לפרק זמן כה ארוך". השריפה בבתי הזיקוק (צילום: ערן גילווארג)

ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה, התייחס להתמשכות החקירה ואמר: "פורום אדם וסביבה במטרופולין חיפה וסיעת הירוקים של חיפה רואים בחומרה יתרה את התמשכות החקירה הפלילית שעליה הכריז המשרד להגנת הסביבה, באירוע החירום שבו דלק במשך חצי יום מכל הבנזין של בז"ן בחודש דצמבר האחרון".

חנן הוסיף כי "זו שריפה שהתרחשה באזור מאוד מסוכן בקרבה יתרה למאגרים נפיצים ודליקים, שהיו תחת איום סביר להתרחשות אפקט דומינו בלתי נשלט ומסוכן במפרץ כולו. אסור למשוך חקירה כזו לפרק זמן כה ארוך".

עוד הוא ציין חנן "עד היום לא קיבל הציבור את ממצאי תחקיר השריפה החמורה שהתרחשה במרץ 2014 במפעל 'גדיב' במתחם בז"ן, ולמיטב ידיעתנו התחקיר טויח. כמו כן, עד היום לא פורסמו תוצאות התחקיר והשימוע שערך המשרד להגנת הסביבה בכל אירועי הכשל במפעל כאו"ל של בז"ן ושריפת הגזים הרעילים בלפיד של בז"ן".

עולות טענות לשורה של ליקויים. האש בבתי הזיקוק (צילום: ערן גילווארג)

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "בשלב זה אנו מנועים מפרסום מסקנות כלשהן, והן יפורסמו בהקדם האפשרי בתיאום עם הגורמים המשפטיים המלווים את החקירה".

השריפה פרצה ב-25 בדצמבר 2016 במכל תזקיקי נפט במתחם בתי הזיקוק. האש בערה במשך שעות רבות והיה חשש כי תתפשט למכלים סמוכים. למרות שטרם פורסמו מסקנות צוות החקירה המיוחד, פעילי סביבה בחיפה טענו כי חלק מהסיבות לשריפה ידועות כבר ומקורן בשורה של ליקויים בטיחותיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully