חצי מיליון שקל לפורש: הטייסים והנהלת אל על חתמו הסכם קיבוצי חדש

לפי ההסכם שנחתם בתיווך ההסתדרות והביא לסוף המשבר בחברה, שכר הטייסים שהגיעו לגיל 65 יישמר, ומי שיפרוש פרישה מוקדמת יקבל תגמול מהוועד בנוסף על מאות אלפי שקלים מהחברה. ההנהלה: "נשיב את החברה לפעילות סדירה". ועד הטייסים: "הסכם הוגן ומכובד"

18/02/2017
צלמים זמניים מורשים

הנהלת חברת אל על וועד הטייסים חתמו אתמול (שישי) על הסכם קיבוצי חדש שיביא לסיומו של משבר כבן שנתיים בין הצדדים. החתימה התקיימה בתיווך ההסתדרות ובמעמדה נכחו היו"ר אבי ניסנקורן, מנכ"ל אל על דוד מימון, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי וראש ועד טייסי אל על ניר צוק.

לפי ההסכם שאליו הגיעו הצדדים, שכרם ומעמדם של טייסים ותיקים שהגיעו לגיל 65 יישמר והם ימשיכו להיות מועסקים בתנאים של אנשי צוות אוויר ולא כאנשי צוות קרקע. כמו כן, סוכם כי שכרם של הטייסים הוותיקים, המשמשים כמדריכים, יעלה ויושווה לשכר קברניט בחברה, ויתעדן בהתאם לתוספות השכר והוותק של קברניטים. עדכון השכר שעליו הסכימו הצדדים, יבוצע רטרואקטיבית החל מינואר 2017. כמו כן, סוכם כי המדריכים הוותיקים יקבלו תגמול נוסף על כל הדרכת סימולטור שיבצעו.

בנוסף לכך, כל טייס שיפרוש פרישה מוקדמת מהחברה יקבל מחצי מיליון שקל לדרגת קצין ראשון ועד ל-600 אלף שקל לקברניט. במקביל, ועד הטייסים יקים קרן מיוחדת שתתגמל את העובדים הפורשים בפיצוי נוסף מעבר לפיצוי האמור שאותו יקבלו מהחברה. ההסכם מספק ביטחון תעסוקתי למדריכים בשנתיים הקרובות, ולאחריהן הוא מבטיח שמירת יחס בין המדריכים הצעירים למדריכים הוותיקים.

לקריאה נוספת:
המשבר באל על הסתיים: הושגו הבנות בין הנהלת החברה לטייסים
בית הדין קבע: הטייסים יוכלו להתפטר - אך מועד הפסקת עבודתם נדחה
הנהלת אל על נגד הטייסים: "התפטרותם תשבית את מטוסי החברה"

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מנכ"ל אל על מימון בירך על הסכם שמסדיר את תנאי ההעסקה של טייסים בני 65 עד 67 ואמר: "אני שמח על חתימת ההסכם. ברצוני להודות ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על שהתגייס וסייע להגיע להסכם. אנו שבים ומתנצלים מעומק הלב בפני הנוסעים שנפגעו בתקופה האחרונה. אני סמוך ובטוח כי כעת נוכל יחד בידיים שלובות להשיב את החברה לפעילות סדירה לטובת כלל הלקוחות וכלל עובדי החברה".

מוועד טייסי אל על נמסר: "אנחנו מברכים על חתימת הסכם חשוב וחיוני לחברה, שמסדיר את כללי העסקתם של הטייסים הוותיקים בני 65 באופן הוגן ומכובד בתפקידי טייסים בלבד. ההסכם זהה כמעט לחלוטין לזה שהצענו לפני חודשים רבים, ולצערנו לא נחתם כבר אז והיה יכול לחסוך את הסבל לנוסעים ולעובדים ואת הפגיעה בחברה".

עוד נמסר: "אנו מודים ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ולאבי אדרי שסייעו רבות בקידום ההסכם. לבנו עם העובדים והנוסעים שנפגעו שלא לצורך בתקופה האחרונה. בניגוד לפרסומים, טייסי אל על ממתינים להשלמת ההסכם עם שאר מגזרי העובדים מתוך אחריות ושותפות לעתידם ולעתיד החברה. אנחנו, טייסי אל על, נמשיך כתמיד להטיס את נוסעי החברה באחריות ובבטיחות".

עוד בוואלה!

הדור הבא של הטיפול בעזרת קנאביס רפואי

בשיתוף סאיקי
"שבים ומתנצלים בפני הנוסעים שנפגעו"(צילום: GettyImages, David Silverman)

יו"ר איגוד עובדי התחבורה אדרי הוסיף: "מלאכת שמירת כבודם ומעמדם של הטייסים הוותיקים הושלמה. אני מברך את כל הצדדים על כך שהגענו להסכמות ששומרות על זכויות הטייסים הוותיקים, מעמדם ושכרם. טייסי אל על הוותיקים יזכו להוקרה המגיעה להם ומי שיבחר לפרוש יוכל לעשות זאת בתנאים מכובדים".

"בתום משא ומתן מורכב, אפשר לברך על המוגמר", אמר ניסנקורן. "על כל הצדדים בחברת התעופה הלאומית של ישראל לשלב ידיים למען הנוסע הישראלי וחיזוק החברה על כלל ענפיה. ההסתדרות בראשותי תמשיך לפעול למען הבטחת זכויותיהם של כל העובדים בכלל הסקטורים באל על".

המשבר בארגון הוביל לשיבושי טיסות נרחבים בחברה בחודשים האחרונים וכן לביטולים רבים. רק בשבועיים האחרונים בוטלו יותר מעשר טיסות. בימים האחרונים אף איימו טייסים רבים להתפטר. בית הדין הארצי לעבודה לא מנע מהם לעזוב את תפקידם, אך עיכב את ההחלטה. בהנהלת החברה התריעו כי לא יוכלו להמשיך לטוס אם גל ההתפטרויות יצא לפועל.

(עדכון ראשון: 17:48)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully