נושאים חמים

צמצום ביקורים וטלוויזיה בחדר: המחבל היהודי ג'ק טייטל שובת רעב

טייטל, שנושא מאסר עולם בגין רצח שני פלסטינים ומעשי אלימות וטרור נוספים, הועבר לאחרונה לכלא רימונים. לפי מכתב דחוף שהעביר לשב"ס, שעות ביקורי המשפחה שלו צומצמו ותנאי האגף החדש אינם מאפשרים לו לקיים את אורח חייו הדתי

צילום: מור שאולי, עריכה: רן מנחם

המחבל היהודי ג'ק טייטל, שנושא עונש מצטבר של שני מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר נוספות בגין רצח שני פלסטינים ומעשי אלימות וטרור נוספים, פתח בסוף השבוע האחרון בשביתת רעב בכלא, במחאה על העברתו מהאגף התורני בכלא איילון וצמצום הביקורים ממשפחתו. עו"ד עזריאל פרידנברג, בא כוחו של טייטל שהועבר לאחרונה לכלא רימונים, שלח לפני יומיים מכתב דחוף בנושא לשירות בתי הסוהר, ודרש מענה מהיר "מכיוון ועסקינן בשובת רעב כבר שלושה ימים".

טייטל, על פי המכתב, "הובהל בחיפזון ובחופזה לבית הסוהר רימונים, לאגף הפרדה ארצית". לדברי פרידנברג, "במהלך השנים עד כה, התנהגותו לתלפיות. סיכום דברים שהונהג בכל תקופת כהונת מנהל בית הסוהר הקודם, נסב למתכונת ביקורים פתוחים וקבועים של אשתו וחמשת ילדיו בתדירות שבועית לשעה. יותר מתמוהה העברתו הפתאומית".

עוד בוואלה! NEWS:
התקלה והנטישה שהסתבכה: תחקיר התרסקות הטייס ברמון
תושב תל אביב נעצר בחשד שניהל מעבדה לזיוף אישורי פליטים
המורה החשוד במעשים מגונים בתלמידי כיתה א': הוגשו שלוש תלונות נוספות

יעקב טייטל יוצא מהדיון בבית המשפט, אפריל 2013 (טלי מאייר)
"השכל הישר עומד בחזית הבקשה". טייטל בבית המשפט (צילום: טלי מאייר)

במכתב מצוין כי לטייטל יש חמישה ילדים בגילאים שבין 18 חודשים ל-12 שנים. "עניין הביקורים קרדינלי לכל בכל מבחן ובחינה, ואין לך רף נמוך מזה המאלץ וכופה לשביתת רעב", נטען. "השכל הישר עומד בחזית הבקשה לאשרר את מתכונת הביקורים הנהוגה עמו, ובכך יימנע עוול ועיוות למשפחתו וילדיו בכל עת של שינוי פרסונלי בסגל בית הסוהר או מיקמו". לפיכך, המכתב מציין דרישה לקבוע את נוהל הביקורים של טייטל בדרג גבוה בשב"ס.

עו"ד פרידנברג הוסיף כי סיבה נוספת למחאתו של האסיר היא תנאי כליאתו בבית הסוהר שאליו הועבר, בשל העובדה שקיימות "טלוויזיות ברוב החדרים וגם החדרים שאין בהם, מטבע הדברים קולות הטלוויזיות נשמעות בהם כבתוכן", באופן שפוגע באורח החיים הדתי של טייטל. משירות בתי הסוהר לא נמסרה תגובה בנושא.

כפי שנודע לוואלה! NEWS, טייטל עודכן כבר לפני כמה חודשים על הכוונה לצמצם את שעות ביקוריו. כמו כן, אין זו הפעם הראשונה שבה הוא פותח בשביתת רעב בשל שינוי בתנאי כליאתו. בחודש יוני 2015, הוא שבת במחאה על צמצום שעות הביקור שלהן הוא זכאי.

טיעונים נוספים שבמשפטו של ג'ק טייטל , פברואר 2013. (טלי מאייר)
"נגלה אליו מלאך". טייטל (צילום: טלי מאייר)

טייטל, אב לחמישה מההתנחלות שבות רחל שבשומרון, נעצר באוקטובר 2009 בידי המחלקה היהודית של שב"כ ובחקירתו נחשפה פעילות טרור יהודי שנמשכה על פני עשור. בין היתר הודה טייטל ברצח נהג מונית ממזרח ירושלים ב-1997, ברצח רועה צאן פלסטיני ב-1997, בהנחת מטען חבלה ביישוב עלי ב-2006, בפציעת פלסטיני באמצעות מטען חבלה בבית שמש ב-2007, בהנחת שני מטעני חבלה ליד כלי רכב משטרתיים בירושלים ב-2007, בפציעה קשה של נער ממשפחה משיחית באריאל ב-2008 ובהנחת מטען חבלה בפתח ביתו של פרופ' זאב שטרנהל באותה שנה.

לפני כשלוש שנים הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בירושלים בשתי עבירות של רצח פלסטינים, בשלושה ניסיונות רצח ובשורת מעשי חבלה. נגזרו עליו שני מאסרי עולם ועוד 30 שנות מאסר במצטבר. נוסף על כך, הוא חויב לפצות את קורבנותיו ב-560 אלף שקלים.

בחודש יוני האחרון דחה בית המשפט העליון את ערעורו של טייטל על הרשעתו ועל גזר דינו. השופטים דחו את טענותיו של טייטל על כך שסבל מאי-שפיות בעת ביצוע המעשים, ולפיכך הוחלט על הותרת עונשו על כנו, והוא יישאר במאסר לשארית חייו. טייטל טען כי בעת ביצוע המעשים הוא לקה במחלת נפש שבגללה חווה רעיונות שווא (דלוזיות). לטענתו, "נגלה אליו" מלאך אלוהים והורה לו לבצע את המעשים, ובכך נטל ממנו את שיקול דעתו. לדברי השופטים, לא התקיים קשר סיבתי בין מחלת נפש אצל טייטל לבין שלילת יכולתו להבין את מעשיו.