פינוי עמונה

המתבצרים ריססו צלב קרס על קיר בית הכנסת בעמונה: "ציונאצים"

עם השלמת הפינוי האלים של בית הכנסת במאחז, התגלו על קירות המבנה כתובות נאצה שריססו חלק מהצעירים שהתבצרו במקום. בין היתר, נכתב "משטרת ישמעאל" ו"מוות לציונים". בפינוי נפצעו 17 שוטרים

צילום: רויטרס וצלמי וואלה!NEWS, עריכה: יאיר דניאל ושניר דבוש

עם השלמת הפינוי האלים בבית הכנסת במאחז עמונה היום (חמישי), נמצאו על קירות המבנה, לצד תשמישי הקדושה, כתובות נאצה שכתבו המתבצרים. בין היתר, רוסס על הקיר צלב קרס ותחתיו "משטרת ישמעאל", "ציונאצים" ו"מוות לציונים".

17 שוטרים נפגעו במהלך העימותים עם הפעילים שהתבצרו בבית הכנסת. הם ניסו לפגוע בלוחמים דרך חרכי החלונות במבנה, האחרון במאחז שפונה. בכך הסתיים פינוי עמונה, שהחל אתמול בשעות הבוקר.

עוד בוואלה! NEWS:
נתניהו: ‏"קורא לפעילים בעמונה להתפנות ולא לנקוט אלימות"
הושלם פינוי בית הכנסת בעמונה תוך אלימות קשה; שוטרים נכוו מחומצה
הכוחות פורצים - ונתקלים באלימות קשה: תיעוד מתוך בית הכנסת

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
"משטרת ישמעאל". הכתובות בבית הכנסת, היום (צילום: ראובן קסטרו)
"ראויים לכל גנאי". בית הכנסת בעמונה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את אלו המתבצרים בבית הכנסת, וכינה אותם "חוליגנים". לדבריו, "הם ראויים לכל גנאי שאחר שהם מבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, לבית כנסת ולרבנים". ארדן הוסיף כי הוא "מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות כדי לפנותם".

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), שאתמול הגיע לעמונה כדי לתמוך במפונים, גינה את הפעילים שהתבצרו בבית הכנסת. "פגיעה בשוטרים היא קו אדום", כתב ח"כ סמוטריץ', שאתמול הוא השווה את פינוי עמונה לאונס אישה, בחשבון הטוויטר שלו. "נשארנו רחוקים מאוד ממנו במהלך כל הפינוי הכואב הזה", הוסיף, "חבל שמיעוט קטן בסוף עושה את זה ופוגע במאבק הצודק וההכרחי הזה".

"פגיעה בשוטרים היא קו אדום". העימותים בבית הכנסת, היום (צילום: ראובן קסטרו)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא לפינוי עמונה, וביקש להימנע מאלימות. "ההתיישבות חשובה לי ולכן אני יכול להבין שאלו ימים קשים", אמר נתניהו בטקס אזכרה באריאל לראש העיר לשעבר רון נחמן. "עשינו כל מאמץ כדי שלא נגיע לרגע הזה, אבל בסופו של דבר קיימנו את דרישת החוק כי אנחנו מדינת חוק. אני - ואני בטוח שכולכם - שותפים לכאב הגדול של משפחות שנאלצו לעזוב את בתיהם ונאלצו לנטוש את מפעל חייהם. כולנו מבינים מה גודל הכאב".

פעיל הימין הקיצוני איתמר בן גביר טען בשיחה עם וואלה! NEWS כי "הייתה אלימות משטרתית כלפי אותם צעירים". לדבריו, "הייתי מצפה משוטרים לא רק ליד המצלמות לעשות הצגה, אלא גם בפנים. לא כולם היו אלימים, אבל אני ראיתי בעיניים שלי שהיו אלימים".

"הייתה אלימות משטרתית כלפי אותם צעירים". עמונה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

יו"ר מטה המאבק של תושבי עמונה, אביחי בוארון, אמר במשדר וואלה! NEWS כי "לא לאירוע הזה פיללנו". לדבריו, "צריך לדייק מה שקרה שם, היו רוב של בני נוער אידיאליסטיים וכעשרה בני נוער קיצוניים שלא נתנו לנו להיכנס אפילו".

בהתייחסות לעימות האלים בבית הכנסת, הוא הבהיר כי "לאחר קריאה של הרב דב ליאור לפתוח את החלון, נכנסנו. ברוך השם, זה לא נגמר גרוע יותר". הוא שחזר: "נכנסתי, והרב נשא דברים, ואמרנו שלא באנו לעשות מניפולציה לאף אחד אלא, לנהוג באיפוק ובמחאה פסיבית לא לנהוג באלימות והרוב המוחלט נענה לנו".

בוארון ציין כי "1,500 בני נוער ומבוגרים הגיעו בסופו של דבר להיות איתנו". לטענתו, "הגורמים שהשתלטו על בית הכנסת לא מעידים על הכלל. בעמונה היו המון מוחים, והפינוי כולו של הבתים היה כואב מאוד וקשה, ולכן הייתה מחאה - ומיעוט של מיעוט התפרע".

"עשינו כל מאמץ כדי שלא נגיע לרגע הזה". כוחות הביטחון מחוץ לבית הכנסת, היום (צילום: ראובן קסטרו)
הפינוי נמשך זמן רב. עמונה, היום (צילום: ראובן קסטרו)
השקט שאחרי הסערה. בית הכנסת בעמונה לאחר הפינוי (צילום: ראובן קסטרו)
הפינוי שנמשך יומיים הגיע לסיומו. בית הכנסת בעמונה לאחר הפינוי (צילום: ראובן קסטרו)
הפעילים נתבצרו עם צמיגים בבית הכנסת. עמונה, היום (צילום: ראובן קסטרו)
הרהיטים שימשו למחסום. בית הכנסת בעמונה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully