מצוקת דיור או אינתיפאדת נדל"ן? בניינים חדשים לאורך גבול עזה

מעבר לגדר ניתן לראות חקלאים פלסטינים מעבדים כל מטר אדמה והתקדמות בבניית מסגדים, בתים ועמדות - אך לא ברור מה עומד מאחורי השינויים. "כל אחד מהם יכול להיות עבור מנהרות", אמר גורם ביטחוני. במקביל, מצרים ממשיכה בהעברת חומרי בנייה לעזה

29/01/2017
צלמים זמניים מורשים

בעוד צה"ל ממשיך לקיים את פעולות השגרה במקביל להיערכות לחירום, בלתי ניתן להתעלם מהיקף הבנייה של הפלסטינים ולא ברור מה מטרתה. המפקדים בשטח מספרים על פעילות הנדסית שהפכה כמעט ליומיומית ומטרתה איתור מנהרות. אוגדת עזה, בפיקודו של תת-אלוף יהודה פוקס, עסוקה כל העת בהשתנות של המציאות ההנדסית בשטח הרצועה.

למשימה הלאומית נגד המנהרות נרתמו טרקטורים של חיל ההנדסה שחורשים את השטח, דחפורים ומקדחים שחופרים בקרקע ואף כלי רכב חדש של המכון הגיאו-פיזי. כמו כן, בצירים המרכזיים נמשכת שתילה של עצים כדי לבנות מחסה מפני התקפות של החמאס. בסיור לאורך גדר המערכת ניתן לראות פעילות ענפה של חקלאים, עדות לשקט היחסי ולהתרעה. שדות חוחבה נמצאים לא הרחק משער הכניסה הישן לציר נצרים, שנמסרה במסגרת תכנית ההתנתקות. גם גידולי חיטה, שדות תפוחי אדמה, ואפילו מטע ניסיוני של בננות ניתן למצוא בבתי רשת לא הרחק מעין השלושה.

בלא מעט מקומות סמוכים לגדר המערכת ניתן לראות שלטים בעניין ארסנל טילי הנ"ט המדויקים של חמאס, שמעוררים דאגה בצה"ל ומוגדרים כאחד האיומים המהותיים בגזה. לא הרחק מהגדר מסתובבת לה קבוצת כלבים. החקלאים שפועלים על טרקטורים מתקדמים טוענים כי אלו כלבים פלסטינים שמצאו פרצות בגדר ונכנסו לשטח ישראל. תצפית ממגדל אנדרטת יד אנזא"ק לזכר חיילי אוסטרליה וניו זילנד שנהרגו במלחמת העולם הראשונה בישראל מגלה כי החקלאים הפלסטינים מעבדים כל מטר סמוך לגדר. אך ההתקדמות איננה רק בעיבוד האדמות אלא גם בבניה, והיא כוללת מסגדים, בתים, עמדות ומתחמי בניינים.

ידיעות נוספות בוואלה! NEWS:
אופנוענים נגד מחבלים: המשטרה תקים חטיבה חדשה נגד חדירות ממנהרות
"דוח לא פשוט": ועדת הביקורת תדון בחשיפת תפקוד הקבינט ב"צוק איתן"
אל"מ הושעה מתפקידו לאחר שמרכבו נגנבו טלפון מסווג ומסמכים

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

מוגש מטעם אפוסתרפיה
מוצבים ברצועת עזה לאורך גדר המערכת(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

נסיעה דרומה לאורך הגבול מגלה בנייה חדשה. כך למשל, הוקם מתחם מבנים גבוהים שבמרכזו אנטנות. דבר שמעלה את החשד לנוכחות של הזרוע הצבאית של חמאס. במקומות מסוימים הוקם פחון במרחק של 20 מטרים מהגדר. במקומות נוספים קמו מגדלי תצפית במרחק קצר אחד מהשני, לכאורה כדי ליצור הדדיות ביניהם. גורמי צבא בשטח מעריכים כי בכל אחד מהם יש אמצעי תצפית, גם אם הם לא מאוישים. אחד המגדלים הוא בן ארבע קומות, מה שהופך אותו לבולט מהשאר. ככל הנראה, זהו סוג של ניסיון לחקות את מגדלי הענק של צה"ל בדרום הרצועה.

דרומה משם, ישנם מבנים בלב שטח חקלאי בני קומה אחת. הם קמו על גבעה ולהם חנייה לכלי רכב. עוד ניתן לראות מסגדי ענק עם צריחים גבוהים במרחק של מאות מטרים מהגדר. "כל מבנה וכל השתנות בשטח היא בעלת פוטנציאל למנהרות", מסביר גורם ביטחוני, "הכול נבחן בשבע עיניים".

במקביל לבנייה הפלסטינית, ניתן לראות לאורך הגבול היקף גדול של סנסורים, שמטרתם לחשוף חפירת מנהרות. אמצעי נוסף למאמץ ההנדסי של מערכת הביטחון וקהילת המודיעין. צה"ל ממשיך לקיים שגרת הגנה ומוכנות להפתעות בקו הגבול ומציב טנקים וכוחות עתודה ברמת מוכנות גבוהה. למרות מצוקת האדמה של חקלאים פלסטינים, שמעבדים כל מטר של אדמה, תנופת הבנייה מגיעה גם אל הגבול הישראלי ולא בהכרח ברור אם מדובר במצוקת דיור או באינתיפאדת נדל"ן שתקשה על צה"ל בעימותים הבאים.

צה"ל פועל לחשיפת מנהרות(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

בעת האחרונה, חברות בנייה בבעלות הצבא המצרי פועלות למעבר סחורות ותשומות בנייה לרצועת עזה. בשלב זה, האינטרס המצרי הוא לפגוע במעמדו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, על רקע מחלוקת חריפה בנושאים מדיניים פוליטיים אזוריים. באיטיות אך בעקשנות, הם מנסים לבחוש בצמרת ההנהגה הפלסטינית ולייצב את מעמדו של מוחמד דחלאן, גם במחיר של התקרבות לחמאס, שנוא נפשם. חלק מהצעדים נובעים מאינטרס פוליטי-מדיני וחלק מאינטרס כלכלי. ישראל מתבוננת במערכת היחסים ביניהם וחוששת להתערב. זאת, למרות החשש שתשומות הבנייה שמועברות לרצועה ישמשו את החמאס לבנייה והתעצמות צבאית.

במשולש הגבולות ניתן לראות היטב פטריות עשן בעומק השטח המצרי. ספק אם מדובר בהתקפה של ארגון "המדינה האסלאמית" (דעאש) נגד הצבא המצרי, ספק אם תקיפה של חיל האוויר המצרי נגד קני טרור. הלחימה שם נמשכת ומדווחת מדי שבוע בכלי התקשורת הזרים, כשמרבית הדיווחים הם דווקא על אבדות לצבא המצאי. אזור זה זוכה לתשומת לב מיוחדת של המודיעין הישראלי, ומעת לעת פועל שם מזל"ט מסוג רוכב שמיים שמדווח על הפעילות בזמן אמת.

חמאס מנצל את תקופת הרגיעה וממשיך להתעצם(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

ויחד עם התגברות הבנייה והעברת הסחורות לרצועה מצד מצרים, מדובר באחת התקופות השקטות יותר מאז מבצע "צוק איתן". מקורות בגזרה הדרומית מבהירים כי חמאס מנצל את תקופת הרגיעה וממשיך להתעצם. הוא מתאמן ביבשה, בים ובאוויר – באמצעות כלי טיס זעירים. מנגד, גורמים במערכת הביטחון טוענים כי התגובות של צה"ל מאז כניסתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לתפקידו הצליחו לבנות תדמית תוקפנית ואגרסיבית לצבא, מה שמסייע לשמירת היציבות באזור.

ואולם, השקט לא מצליח להטעות את ראשי מערכת הביטחון. למרות מעמדו של מוחמד דף, שניצל שוב ושוב מסיכולים ממוקדים, העיניים נשואות דווקא אל יחיא סנוואר. מדובר בבכיר חמאס ברצועת עזה וממשוחררי עסקת גלעד שליט, שמחויב לפעילי החמאס שנותרו כלואים בישראל. במערכת הביטחון בישראל ברור שהוא חורש מזימות לשחרר אותם.

הוא לא נואם, בקושי נפגש עם אנשים ולא מתראיין בכלי התקשורת. "פיו וליבו שווים", כך אומרים גורמים במערכת הביטחון בישראל ומוסיפים: "הוא לא פוליטיקאי, לא מתפתל, קיצוני בדעותיו ומכין את החמאס למערכה מול ישראל". כשאדם כזה עשוי לאחוז בהגה ההנהגה של החמאס בעזה, המפגש בין צה"ל לזרוע הצבאית של החמאס הוא עניין של זמן.

כלבים פלסטינים משוטטים בשטח הישראלי(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
אזור הגבול של רצועת עזה(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
צה"ל ממשיך בשגרה ונערך לחירום(צילום: אמיר בוחבוט, אמיר בוחבוט, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully