העסקה עם חמאס תקועה: "הם לא יקבלו כמות אסירים כמו בעסקת שליט"

גורמים פלסטיניים וישראליים הבהירו לוואלה! NEWS כי המשא ומתן להשבת האזרחים מרצועת עזה וגופות שני החיילים עומד במקום. לדבריהם, ישראל מוכנה גם להחזיר גופות של אנשי חמאס. גרשון בסקין, שתיווך בעסקת שליט, הצטרף למאמצים

צילום: המכון למדיניות נגד טרור, עריכה: מתן חדד

(בחודש ספטמבר: "חמאס סירב להצעה לחילופי שבויים")

טוב לדעת (מקודם)

לחיות בלב שקט: אבחון מדויק ומהיר שחוסך זמן ומציל חיים

לכתבה המלאה

המשא ומתן בין ישראל לחמאס בנוגע להשבת שלושת האזרחים הישראלים שנכנסו לרצועת עזה וגופותיהם של שני חיילי צה"ל המוחזקים בידי חמאס תקוע – כך הבהירו בשיחות עם וואלה! NEWS גורמים פלסטינים וישראלים המעורים בפרטי המגעים. המבוי הסתום במגעים נובע בעיקר מהתנאי המוקדם שהציב הארגון הפלסטיני, לשחרור כל אסירי חמאס ששוחררו בעסקת שליט בשנת 2011 ונעצרו מחדש במהלך מבצע "שובו אחים" בשנת 2014, עוד לפני שמתחיל המשא ומתן על השבת האזרחים וגופות החיילים הישראלים.

על פי חמאס, מדובר ב-58 אסירים, שאותם דורש הארגון לשחרר בשלב הראשון, ואילו מקורות שונים הסבירו לוואלה! NEWS כי ישראל מסרה את הסכמתה לשחרור אותם אסירים אך ורק במסגרת העסקה הכוללת, ורק אם הם אינם מואשמים בניסיונות פיגוע או תכנון פיגוע בתקופה שלאחר שחרורם ב-2011.

עוד בוואלה! NEWS:
בכיר בעזה לוואלה! NEWS: "מו"מ על השבויים - רק אם אסירי שליט ישוחררו"
בכיר חמאס: "ישראל הציעה לשחרר את כל אסירי עסקת שליט שנעצרו"

דובר הזרוע הצבאית של חמאס מציג את "ארבעת החיילים" שבידי הארגון (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

לאחר מכן, מקווה חמאס להביא לשחרור מאות אסירים במסגרת המו"מ על העסקה הסופית. גורמים המעורים בפרטי השיחות הדגישו כי בחמאס מבינים אמנם שהם לא צפויים לקבל מספר דומה של אסירים כפי שהיה בעסקת שליט, אך עדיין ישנה ציפייה לשחרור של מספר אסירים משמעותי. ישראל, מצדה, הביע נכונות לשחרר מספר מצומצם של אסירים פלסטינים, בעיקר כאלה שתקופת המאסר שלהם עומדת להסתיים או כאלה הסובלים מבעיות בריאותיות קשות.

כמו כן, המקורות מסרו כי ישראל אף מוכנה להחזיר לחמאס גופות של אנשיו המוחזקות בישראל. זאת, חרף החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני על תכנית פעולה לקידום השבתם של שני האזרחים וגופות שני חיילי צה"ל המוחזקים ברצועת עזה, במסגרתה נקבע כי גופות מחבלים ייקברו ולא יוחזרו לחמאס.

מתווך ישן-חדש. בסקין (צילום: טלי מאייר )

העמדה הישראלית הועברה לחמאס, בין היתר, באמצעות השליח הקטארי לרצועת עזה, השגריר מוחמד אל-עמאדי. מלבד עמאדי, גורמים נוספים מעורבים בניסיונות התיווך, כמו אנשי המודיעין המצרי ודיפלומטים אירופים.

למאמצים האלה התווסף מתווך ישן-חדש בין ישראל לחמאס, גרשון בסקין, שהיה זה שתיווך בין הצדדים בעסקת שליט. בסקין אישר בשיחה עם וואלה! NEWS את הדברים, אך הדגיש שכרגע השיחות תקועות. לדברי בסקין, הוא מעביר מסרים שהוא מתבקש להעביר ונמצא בקשר עם חמאס בעזה ובגדה, אך לצערו, אין התקדמות בנושא.

בידי חמאס גופותיהם של סמל ראשון אורון שאול ושל סרן הדר גולדין, שנפלו במהלך מבצע "צוק איתן", וכן הם מחזיקים בשלושה אזרחים שחצו את גדר המערכת ונכנסו לרצועה - אברה מנגיסטו, ושני תושבי הפזורה הבדואית ששמותיהם לא פורסמו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully