שריפה פרצה ביער לטרון: תושבי נווה שלום פונו מבתיהם

האש החלה אמש לקראת חצות, התקדמה לכיוון קו הבתים ביישוב ולפנות בוקר פונו כלל התושבים מהמקום. במשך שעות פעלו עשרות צוותי כיבוי ומטוסים כדי להשתלט על האש. שעות לאחר מכן פרצו שתי שריפות בחדרה ובעתלית

22/11/2016
צילום: דוברות המשטרה, יותם רונן; עריכה: מתן חדד

שריפה שפרצה הלילה (שני) ביער לטרון הובילה לפינוי תושבים ביישוב נווה שלום הסמוך. האש החלה לפני חצות וטרם הושגה שליטה עליה. אחרי שעות רבות הצליחו 140 לוחמי אש ב-60 צוותי כיבוי לצד עשרה מטוסים, להשיג שליטה על האש ותושבי היישוב הורשו לשוב לבתיהם. בקק"ל מעריכים כי כאלף דונמים כולו בשריפה.

שירותי הכיבוי מצאו באזור כלי עישון ובהם נרגילה, וכעת חושדים כי הסיבה לפרוץ השריפה היא רשלנות מטיילים. טפסר ראובן יצחק, מפקד תחנה אזורית בית שמש, סיפר לוואלה! NEWS על המאבק בלהבות החזקות. "אנחנו מחזיקים מעמד כבר 14 שעות מתחילת הלחימה". הוא הוסיף כי "האש מתעתעת בנו". לדבריו, "הרוחות מושכות פעם לשמאל ופעם לימין". הוא הוסיף כי הסכנה לבתי התושבים חלפה, ושהמטוסים מעניקים תגבור מהאוויר לכוחות הקרקע.

טוב לדעת (מקודם)

בדיקה חכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל

במקביל לשריפה בלטרון, שמונה צוותי לוחמי אש פעלו הבוקר בשריפה בשטח פתוח בפאתי יער חדרה. לוחמי האש בלמו את קצב התפשטות השריפה שאיימה על אולם אירועים הנמצא בסמוך. סמוך לשעות הצהריים פרצה אש בשטח פתוח בעתלית ואיימה על מבנים באזור. בעקבות השריפה פונו כ-200 תלמידים מבית הספר משעולים ביישוב. תשעה צוותי כיבוי בסיוע מטוסים השתלטו על השריפה ומנעו ממנה להתפשט.

עוד בוואלה! NEWS:
זעזוע בטכניון: מייסד אגודת הידידים בגרמניה - בעל עבר נאצי
רעש בעוצמה 6.9 הכה ביפן: גלי צונאמי פגעו בחופי צפון המדינה
משפחת גולדין: ארדואן חשף את חוסר עשיית הממשלה בהשבת בננו

השריפה בלטרון, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כב"ה ירושלים)

"עם רוחות כאלה חזקות שמחליפות כיוונים זה יכול להתפתח כל רגע מחדש", אמר מומי אלימלך, מפקד צוות כיבוי בזירה בירושלים. "האש אדירה. ראינו קיר אש בגובה של 40 או 50 מטרים", הוסיף. מהמשטרה נמסר כי הוחלט על פינוי התושבים עקב התחזקות הרוחות והחשש להסטת האש לכיוון הבתים. לפי שעה, אין נפגעים בדליקה. הלימודים בבית הספר הדו-לשוני ביישוב בוטלו היום.

מאמצי הכיבוי, הבוקר(צילום: מערכת וואלה!, טליה קדוש)

הדיווח על פרוץ הדליקה התקבל בסביבות השעה 23:20. עם הגעת צוותי הכיבוי למקום התברר כי האש מתפשטת לכיוון קו הבתים הראשון של נווה שלום, וזמן קצר לאחר מכן הוחלט לפנות את תושביו. בסמוך לשעה 4:00 לפנות בוקר הוחלט על פינוי כלל היישוב מחשש להתפשטות הלהבות לעברו.

בשטח פועלים גם צוות של 20 עובדי קק"ל, שלוש כבאיות קק"ל ודחפור שופל, בובקט. בנוסף לכך, הוחלט על גיוס צוותי קק"ל מכל רחבי הארץ. הפעילות נעשית בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם שירותי הכבאות.

מטוס כיבוי מסייע ללחימה באש, היום בלטרון(צילום: מערכת וואלה!, טליה קדוש)
60 צוותי כיבוי הוזעקו למקום, לטרון הבוקר(צילום: מערכת וואלה!, טליה קדוש)

מרגע קבלת הדיווח על אודות התפשטות השריפה הוחלט על הקמת חפ"ק משטרתי בכניסה ליישוב. במהלך הלילה והבוקר קיימה משטרת ישראל, האחראית על כלל הפעילות במקום, הערכות מצב בשיתוף כלל הגורמים. בשלב זה טרם הושגה השתלטות על השריפה אך לא נשקפת סכנה לבתי היישוב.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, שהגיע למקום אמר: "ההחלטה על פינוי התושבים נבעה בשל הסכנה שנשקפה באותה העת מהתפשטות השריפה לבתי היישוב. בשלב זה לא נשקפת סכנה לבתים יחד עם זאת ולאור העובדה שטרם הושגה שליטה מלאה על השריפה, התושבים טרם הורשו לשוב לבתיהם. כלל הכניסות ליישוב חסומות וההערכות במקום נמשכת".

"השארנו מאחורינו יער בוער, עמוד עשן"

"השריפה הייתה כל כך פתאומית ומהירה שבתוך דקות כל הכפר התמלא עשן מכיוון היער", סיפרה סמאח סלאימה, המתגוררת בנווה שלום. "כוחות ההצלה עברו בית בית כדי לפנות את התושבים". התושבים פונו תחילה לכניסה של היישוב ולאחר מכן התבקשו לצאת בכלל מהאזור. "השארנו מאחורינו יער בוער, עמוד עשן. עלה חשש ממשי שמפעל החיים המשותפים שלנו שעומד ארבעים שנה נמצא בסכנה ממשית".

"עמוד אש ביער". לטרון, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כב"ה ירושלים)
חפ"ק שהוקם בסמוך. לטרון(צילום: מערכת וואלה!, טליה קדוש)

סלאימה הוסיפה כי "אף שהלילה היה טראומטי לקהילה שלנו, עם הפינוי ב-3:00 בלילה, חברי הכפר היהודים והערבים מתחזקים האחד בשני. הרגעים הקשים של המשבר מחזקים את האמונה שלנו שגורלנו משותף במקום הזה ונמשיך לגדול, לחיות ולחנך לחיים משותפים ולשלום. גם אם הכול בוער מסביב, פיזית או תודעתית".

תושב נוסף ביישוב, גדעון סולימני, סיפר כי האש הגיעה כמעט עד לבתים והרוחות חזקות. "אנחנו דואגים אבל מקווים. האש החלה ב-11:00 בלילה הצליחו לכבות אותה וחזרנו לבתים ובסביבות 2:00 פינו אותנו שוב. חלק הלכו לקרובי משפחה וחלק נשארו באזור".

מזג האוויר החם והיבש של הימים האחרונים גרם לפריצת כמה דליקות במוקדים שונים בארץ. אתמול פונה לזמן קצר בית הספר "עמל" בנהריה עקב שריפת קוצים שגרמה להצטברות עשן רב במקום. בשריפת חורש נוספת שפרצה אתמול פעלו 12 צוותי כיבוי להשתלטות על האש בנחל תנינים שליד חדרה.

יער לטרון, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כב"ה ירושלים)

היום צפויה לחול ירידה בטמפרטורות ובהרים ובצפון הארץ ינשבו רוחות מזרחיות חזקות וייתכן אובך. מחר צפויים גשמים מקומיים וקיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח והדרום. בנוסף יתחזקו הרוחות וישרור אובך בחלקים רבים, בעיקר בצפון ובהרים. בחמישי עשוי האובך להימשך, וישנה סכנה לסופות חול מקומיות בדרום.

אלה הטמפרטורות החזויות להיום והלילה: בירושלים מ-18 מעלות היום עד 12 מעלות בלילה, בתל אביב מ-27 עד 18, באשדוד מ-27 עד 19, בחיפה מ-23 עד 16, בצפת מ-17 עד 11, ברמת הגולן מ-26 עד 18, בטבריה מ-26 עד 18, בבקעת בית שאן מ-27 עד 16, בים המלח מ-30 עד 20, בבאר שבע מ-26 עד 16, במצפה רמון מ-21 עד 13 ובאילת מ-29 מעלות ביום עד 18 מעלות הלילה.

אלי אשכנזי ושלומי גבאי השתתפו בהכנת הידיעה.

(עדכון ראשון: 04:30)

השריפה ביער חדרה, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, כב"ה מחוז חוף)
יער לטרון, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כב"ה ירושלים)
יער לטרון, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כב"ה ירושלים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully