מחאת השכר יוצאת לרחובות: מאות מורים הפגינו מול משרד החינוך

עובדי ההוראה, שמוחים על הקיזוז השגוי בשכרם, הפגינו בתל אביב ודרשו את התערבות השר בנט: "אל תתנצל, תשלם". מורה: "ממשכורת של 5,300 הורידו לי 1,600, אני מבקשת כסף מאמי הנכה". אחד ממארגני המחאה: "הזוי שאנחנו דורשים שכר בזמן". ריאיון לאולפן וואלה! NEWS

צילום: מאצ'י הוף, עריכה: ניר חן

מאות אנשי הוראה הפגינו היום (רביעי) מול משרד החינוך בתל אביב במחאה על קיזוז כספי שגוי ממשכורותיהם. המורים מוחים על טעויות שנעשות בתלושי המשכורת שלהם ועל חריגות וקיזוזים שונים בשכרם. המפגינים נשאו שלטים, שעליהם נכתב בין היתר "שכר מלא בזמן" ו"מחדל השכר - לא טעות, מדיניות", וקראו "בנט, בנט, תתעורר - מחנכות שוות יותר" ו"לא, לא, זה לא טעות - המחדל במדיניות".

אנט זקין, מורה למדעים ומחנכת, הסבירה: "אני לא יודעת אם אני יכולה להישאר עם משכורת של 5,300 שקלים לחודש, כאשר 1,600 שקלים החודש לא הגיעו אליי". לדבריה, "זה לא טעות אנוש, אלא גם הרפורמה, שלקחו לנו את הנסיעות". בכך התייחס ליישום הרפורמה בתחבורה הציבורית, שהפחיתה את השתתפות המדינה בהחזר לעובדי המדינה.

"די לנושא הזה, שאפשר לעשות עם המורים מה שבא להם", הוסיפה זקין. "לא ייתכן שהייתי צריכה לארח את החג עם מקרר ריק. זה אבסורד שאני בתור בת יחידה צריכה לבקש מאמא שלי, שהיא נכה בעצמה, כסף לסגור את החודש".

עוד בוואלה! NEWS:
בתוך עשור: שכר המורים עלה ב-60% - אך נותר נמוך ממוצע ה-OECD
כך תוכלו לבדוק: האם בית הספר של ילדיכם גובה תשלומים מעבר למותר?
הלמ"ס: מורים בישראל מרוויחים כ-40% פחות ממורים ב-OECD

עוד בוואלה!

לא רק אנחנו סובלים: משבר האקלים פוגע בחיות המחמד שלנו. אז מה עושים?

לכתבה המלאה
"הבעיה הפרטית שלי היא משותפת לכולם". ההפגנה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

אודליה גורמן, מורה בבית ספר תיכון, הוסיפה: "גם אני וגם בן הזוג שלי מורים לחינוך גופני, ויורדות לי דמעות. לפתוח את התלוש ולראות את ה-2,000 שקלים". לדבריה, "אני מורה כבר שבע שנים, כלום לא מתקדם. אנחנו אחראים על החינוך של הילדים שלכם, אנחנו נותנים את הנשמה שלנו, ומקבלים - במילה אחת - אכזבה".

דורון בר, מחנך בחטיבת ביניים בגבעתיים, הגיע להפגנה עם גיסתו גילי בר, מחנכת בבית ספר יסודי בצפון. "הבעיה הפרטית שלי היא משותפת לכולם", הסביר דורון. "בסופו של דבר אנחנו נמצאים בבית ספר, אנחנו צריכים לפגוש את הילדים כשאנחנו שמחים ומאושרים. כשאנחנו נכנסים לכיתה רובנו עושים את ההפרדה, אבל אין ספק שכשעובד ממורמר זה מחלחל".

"כלום לא מתקדם". ההפגנה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

לדברי גילי, "זו מחאה עממית שלא שייכת לאף גוף. אנחנו עושים עבודה טובה ומגיע לכולם שכר מלא". הוא הוסיפה: "זה הקצה של קרחון, מדובר על השתלמויות וגמולים שלא מתעדכנים. זה לא הוגן, זה צריך להיות בצורה הכי מסודרת. אנחנו לא אמורים להגיע לכאן בחופש עם הילדים שלנו".

"באנו כאן, למשרד החינוך, לומר עד כאן גברת מנכ"לית, ואם למישהו זה לא היה ברור, זה לא רק השכר שלנו, אנחנו מדברים על רפורמה חדשה - לא חמש יחידות ולא אזרחות", קרא אחד ממארגני ההפגנה, "רפורמה להעלות את עובדי ההוראה לסדר עדיפות ראשון, קודם כל עובדי הוראה ואחרי זה אזרחות, קודם כל עובדי הוראה ואז חמש יחידות, כי בלעדינו אי אפשר לעשות את זה".

"אנחנו רוצים לקבל את מה שעבדנו עליו ותו לו". ההפגנה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

טל קניאס, מחנך כיתה י' בבית הספר ברנקו וייס ברמלה, אחד מיוזמי הפגנת המורים, סיפר בראיון לאולפן וואלה! NEWS כי "זהו בוקר היסטורי במשרד החינוך". לדבריו, "זו פעם ראשונה שקמים עובדי ההוראה בישראל, מגיל גן ועד תיכון ואומרים די. דבר כזה לא היה כאן. אנחנו דורשים שכר מלא ובזמן, ללא דיחוי".

"אנחנו חושבים שכלי ההשבתה הוא לגיטימי, אבל הוא לא פעם פוגע בנו עובדי ההוראה", הוסיף קניאס. "אנחנו מאמינים בהידברות ושיח, ומאמנים שההפגנה תעשה את שלה". לדבריו, "זה כמעט הזוי. אנחנו רוצים לקבל את מה שעבדנו עליו ותו לו".

שלט לקראת הפגנת מורים על אי סדירות תשלומי שכר, משרד החינוך, תל אביב. אוקטובר 2016 (צילום: צילום מסך, פייסבוק)

ממשרד החינוך נמסר: "עובדי ההוראה הם עמוד השדרה של מערכת החינוך בישראל. אנחנו מבינים את הכעס, ונעשה הכל כדי לפתור בהקדם את הבעיה". על פי ההודעה, "עניין הקיזוז בשכר מתייחס בחלקו הגדול לרפורמה בדמי הנסיעה של האוצר. חלקו האחר מתייחס לנושאים שונים בשכר. בכל המקרים המשרד החזיר את הכספים למורים".

"מורים שלא קיבלו את מלוא שכרם, מתבקשים לפנות למוקדים שהמשרד מפעיל בימים אלה, לרבות בחול המועד סוכות", עוד נמסר ממשרד החינוך. "לצד אלה, הוקם צוות עבודה ייעודי, בשיתוף מורים ומנהלים. המשרד ממשיך לעמוד לרשות עובדי ההוראה כדי להבטיח שבסופו של דבר כולם יקבלו את מלוא שכרם".

"אנחנו מבינים את הכעס". ההפגנה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

חבר הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני) הביע תמיכה במורים, ומסר: "אני מחזק את ידי המורים במחאה על הלנת שכרם". לדבריו, "החינוך הוא מעל הכל וממשלת ישראל בוגדת באנשי ההוראה - וכפועל יוצא מכך גם בתלמידינו וילדינו. הגיע הזמן שמקצוע ההוראה יתחיל להיתפס כנחשק במדינת ישראל".

"מחאת המורים, מחאת אלו שבחרו להיות דור המחנכים של ילדנו", קרא חברו לסיעה עמיר פרץ, בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו. לדבריו, "הלנת שכרם היא כתם ערכי של ממשלה מנוכרת".

"כתם ערכי של ממשלה מנוכרת". המפגינים בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

בשבוע שעבר קיימה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן ישיבה בנושא בהשתתפות מנהלים ומורים מבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים. דוברות המשרד הודיעה לאחר הישיבה כי במהלכה הועלו כמה הצעות בנושא, ובהן עדכון מראש של עובדי ההוראה לגבי חריגות בשכרם, קידום השתלמות למורים בנושא שר ותנאי עבודה. כמו כן, עלו כמה הצבעות לגבי הסברה לעובדי ההוראה על אופן תשלום שכרם.

עם זאת, הישיבה לא הניחה את רוחם של מובילי מאבק עובדי ההוראה. הם מתחו ביקורת על התנהלות משרד החינוך וטענו כי "אלו האנשים שאיפשרו לאורך השנים למחדל להתקיים. הם שהבטיחו לאורך השנים ולא עשו דבר לעצירת המחדל".

לטענתם, "בכל שנה מחדש אנו עדים להבטחות של אותה המנכ"לית ולהקמתם של 'צוותי עבודה בעיניים' בעקבות מחדלי השכר המתמשכים והחוזרים ונשנים של משרד החינוך בתשלום שכר עובדי ההוראה". בנוסף, קראו מובילי המאבק לשר החינוך נפתלי בנט להתערב בפיתרון הבעיה.

לפני כחודש פרסמה מיכל קרמר, מורה לאנגלית, פוסט ובו היא תקפה את מערכת החינוך ואת השר העומד בראשה בשל טעויות שנעשות בתלושי המשכורת של המורים והקיזוזים המפתיעים. "באיזה קטע אתה מרשה לעצמך לטעות במשכורת שלי ושל חבריי והדבר מתקבל בשוויון נפש? כאילו זה מובן מאליו שיהיו טעויות", כתבה בפוסט שהסעיר את הרשת.

(עדכון ראשון: 10:30)

שלט לקראת הפגנת מורים על אי סדירות תשלומי שכר, משרד החינוך, תל אביב. אוקטובר 2016 (צילום: צילום מסך, פייסבוק)
הפגנת עובדי ההוראה, היום מול משרד החינוך (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת עובדי ההוראה, היום מול משרד החינוך (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת עובדי ההוראה, היום מול משרד החינוך (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנת עובדי ההוראה, היום מול משרד החינוך (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully