כלי נשק וארון קודש: כך משכנעים חרדים להתגייס לגדוד הצנחנים

בשבועות האחרונים עובדים המגייסים לקראת הקמת גדוד חרדי בצנחנים, ואף ערכו יום היכרות למתעניינים. אחרי שהם מגלים את עמדת הרבנות, גם הם שואלים כמו כל חייל - "כל כמה זמן חוזרים הביתה?"

עריכה: שניר דבוש

בבוקר יום חמישי האחרון התכנסו בחדר הישיבות בבניין המרכזי של גבעת התחמושת בירושלים קבוצת חרדים שכללה חסידים, ליטאים, ספרדים ומודרניים. לכל אחד מהם הייתה רשימת שמות של צעירים חרדים בני 20-17 ומכשיר סלולרי פרטי. הם התכנסו במקום למטרה אחת: להתקשר לצעירים ברשימה ולהתעניין מתי יגיעו ליום ההיכרות עם הגדוד החרדי החדש בחטיבת הצנחנים שנערך בהמשך אותו היום. אף שמחזור הגיוס הראשון לגדוד החדש ייצא לדרך רק בנובמבר, מאות צעירים כבר התעניינו ונרשמו ליום ההיכרות.

החרדים שהתאספו הם אנשי ארגון שח"ר (שילוב חרדים בצה"ל), שפועלים במרץ כדי להגביר את מספר המתגייסים החרדים לצה"ל. הם מעסיקים מגייסים שפועלים בתוך הקהילות במגזר החרדי ומפרסמים באתרי אינטרנט ובפייסבוק. רק לפני שנתיים הוקם "תומר", גדוד חרדי בחטיבת גבעתי שהם היו הכוח המניע שלו, שכבר נחשב לסיפור הצלחה עם 300 חרדים. "המטרה היא לשכפל את ההצלחה הזו לצנחנים", אמר אחד מהם, "יהיו 50-40 מתגייסים במחזור גיוס ראשון ומשם נצמח הלאה".

עוד בוואלה! NEWS:
קצין צה"ל נפצע בינוני-קשה בפיגוע דקירה בהתנחלות אפרת; המחבל נורה
ארה"ב: 29 פצועים בפיצוץ מטען במנהטן; "אין חשד לטרור"
בכירי בל"ד עוכבו לחקירה בחשד שהעבירו מיליונים למפלגה בדרכי מרמה

עוד בוואלה! NEWS

תקופת הקורונה מסוכנת עבור החולים במחלה זו. איך שומרים עליהם?

פרופ' ארנון נגלר בשיתוף האגודה לזכויות החולה
לכתבה המלאה
צעירים חרדים ביום ההיכרות בגבעת התחמושת (צילום: יקי אדמקר)

גיוס חרדים לצה"ל עבר בשנים האחרונות טלטלה משמעותית. חוק הגיוס של השר לשעבר יאיר לפיד גרם דווקא להאטה משמעותית במספר המתגייסים החרדים לצבא, אך יום ההיכרות שנערך בסוף השבוע לגדוד החדש של הצנחנים הוא אחת ההוכחות לכך שהימים האלה כבר מאחורינו.

אחד מהנוכחים בחדר משתייך לאחת החסידויות הגדולות בארץ. בחסידות הוא מוכר כמי שעובד עם נוער נושר, אך בפועל הוא גם מגייס לצה"ל. "אני בקשר עם צעירים עוד לפני שהחל הסיפור של גיוס חרדים לצה"ל", אמר, "אני תומך, עוזר ומנתב אותם למסגרת אחרי שעזבו את הישיבה. אני טיפלתי בבחורים שהיו בעלי חזות חסידית אבל בפנים הכול היה רקוב. הם הגיעו לצבא, נבנו והתחזקו שם - ההורים שלהם היו אסירי תודה". מגייס אחר הצהיר כי הוא לא מוציאים צעירים מישיבות ולא משלמים להם לפי ראש. "זה הכול אגדות", אמר המגייס, "אם מישהו אומר לי 'אני בישיבה' - באותו רגע אני מסיים איתו את השיחה".

רק חלק מהמתעניינים יזומנו ליום גיבוש (צילום: יקי אדמקר)

קשה לאפיין את הצעירים החרדים שהגיעו ליום ההיכרות. כך למשל, הקבוצה הראשונה כוללת בתוכה חסיד גור מאזור חברון, ליטאי מבני ברק, ספרדי שעזב את הישיבה אחרי שלמד בה שלוש שנים וגם צעירים מהשוליים. "אנחנו עושים סינון", אומר מנהל הפרויקט, "בסוף מכל מי שהגיע לכאן, נזמין רק חלק ליום הגיבוש".

הצעירים החרדים מסיירים בין דוכנים מיוחדים שהוכנו מראש לקראת היום הזה. הם נפגשים עם מושגים צבאיים בפעם הראשונה וצופים בסרטונים המתארים את המורשת של חטיבת הצנחנים. כמו כן, הם שומעים להסברים מאנשי החטיבה על חליפת הסוואה, קסדה צבאית, מנשאים וכלי נשק שונים. בנוסף לכך, הם גם זוכים להצצה ל"עמדת הרבנות" שבה ארון קודש וספרייה ניידת, ציצית צבאית וציוד לעירוב.

הצעירים נחשפו לראשונה לציוד לחימה (צילום: יקי אדמקר)
במקביל לציוד הלחימה, הוצג בפני הצעירים גם ציוד דת (צילום: יקי אדמקר)

"פעם ראשונה שאני שומע על המושגים האלה", אומר מ', בן 18 וחצי מבני ברק. מ' נראה כמו בחור ישיבה לכל דבר ועד לא מזמן גם למד בישיבה חרדית מוכרת. "לא רציתי להמשיך בישיבה ומאוד התעניינתי בגיוס", סיפר, "עשו לי קצת לחץ בישיבה וההורים שלי לא התנגדו מצד אחד אבל גם לא התלהבו. יש לי שלושה אחים שהתגייסו ושלושה אחים שנשארו ללמוד בישיבה. רציתי קרבי אז אמרו לי שיש צנחנים". לדבריו, "זו יכולה להיות חוויה גדולה עבורי".

הסיפורים על משפחות חרדיות שמנתקות קשר עם ילדיהם בגלל גיוס לצה"ל הם כבר לא דבר שבשגרה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שצוות חרדי מלווה את המתגייסים החרדים מאז התעניינו בפעם הראשונה על מסלולי הגיוס ועד סיום השירות הצבאי. דוד, אחראי על צוות הליווי מטעם שח"ר הסביר כי אם ישנה התנגדות או קשיים במשפחה, אנשי שח"ר מחברים מלווים להורים ומנסים לחבר בינם לבין בנם שהתגייס. "ברוב המקרים הבעיה נפתרת", אמר דוד, "ההורים מבינים שזו מסגרת שתבנה אותם מבחינה רוחנית וגשמית יחד".

"מחפשים את המתאים ביותר". הצעירים החרדים בגבעת התחמושת (צילום: יקי אדמקר)

בסוף יום ההיכרות משתתפים הצעירים בשיחות עם מפקד הגיבוש סא"ל (מיל') מאיר ועם מפקד בסיס האימונים, סגן אלוף יואב ברונר. מהשיחות האלה הם גם מבינים שאין הנחות לחרדים בצה"ל. "אתה רוצה להיות צנחן?", אומר סא"ל מאיר ועונה: "זה עסק מסובך יותר. לוחם אפשר להיות בהרבה מקומות אבל בצנחנים כל אחד מכם צריך קודם לבוא עם החלטה אישית 'זה מה שאני רוצה'. אנחנו לוקחים אתכם ל-24 שעות ובסוף אומרים: אותו אנחנו רוצים ואותו לא. אתם תעברו שרשרת טכנית של רישום, מבחן כושר, נשלח אתכם לישון, נעיר אתכם באמצע הלילה ונזרוק אתכם למשימה", אמר סא"ל מאיר, "ממני לא תשמעו מילה על החזק, המהיר או הבריא יותר. אנחנו מחפשים את המתאים יותר".

זה גם הזמן שבו הצעירים מתעניינים במסלול השירות ומנסים להבין את כל הפרטים המרכיבים את הגיוס העתידי. אחד מהמתעניינים שאל "כל כמה זמן חוזרים הביתה?", ובתגובה ענה לו סא"ל מאיר "כמה שפחות". אחרים תהו על ההבדל בין צנחנים לבין שאר חטיבות צה"ל ומה יקרה אם לא יעברו את הגיבוש לחטיבה. בצה"ל מבינים שמדובר בצעירים שנחשפו לעולם הצבאי רק כמה ימים לפני כן ומקפידים לענות על כל השאלות. מסלול השירות בגדוד החדש, כמו בגדוד החרדי בגבעתי, מתאים למתגייסים. ביחידות האלה אין נשים, רמת הכשרות בהן גבוהה, הזמנים מותאמים כך שיהיה זמן לתפילות והמתגייסים יהנו גם משיעורי תורה כמה פעמים בשבוע או אפילו בכל יום.

הצעירים למדו על מורשת החטיבה (צילום: יקי אדמקר)

גיוס חרדים כבר מזמן לא מתנהל במחשכים או תחת מעטה חשאיות. הוא קורה במרכז ירושלים כשהמיינסטרים החרדי שותף לו. אמנם אין רבנים בכירים שמשתתפים או מעודדים זאת בגלוי, אך שתיקתם מספרת את הסיפור כולו. מחוץ למתחם הסיור הופיעו עשרה קיצונים שבא להפגין נגד יום ההיכרות, אך כוח בילוש של משטרת ירושלים שהיה במקום מראש, פיזר אותם ואלה התייאשו מהר ועזבו. גם הקיצונים מבינים שהפגנות לא יעצרו את שילוב החרדים בצה"ל.

גדוד החרדי החדש בצנחנים טרם קיבל את שמו, "אולי חץ", אומר אחד מהיוזמים, "חרדים צנחנים", אבל כבר עושה רושם שאנשיו מוכנים להצלחה גדולה שתבוא תוך שנה או שנתיים, "בדיוק כמו בגבעתי", אומר אחד מהם. המגייסים מביטים על העתיד ועל מקומם של חרדים בצה"ל. "נמשיך הלאה לחטיבות נוספות בצה"ל", מספרים המגייסים, "נדאג שבעוד עשר או 15 שנה, חרדי שירצה להתגייס לצה"ל יוכל לשרת בתנאים המתאימים בכל חטיבה או מקום שירצה. בגבעתי, בצנחנים, בגולני או בכל פינה אחרת. יהיו לו תנאי כשרות, תנאי הפרדה מתאימים וכל מה שנדרש".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully