פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נסראללה: "מלחמת לבנון השנייה גרמה לישראלים לאבד אמון בצה"ל"

   בנאום משודר בעצרת לציון עשור ללחימה בבינת ג'בל, הכריז מזכ"ל חיזבאללה על "ערעור מוסדות הביטחון של ישראל", והתריס בפני נתניהו: "אתם חלשים יותר מקורי עכביש, עייפים מלהגן על עצמכם"

   נסראללה: "מלחמת לבנון השנייה גרמה לישראלים לאבד אמון בצה"ל"

   (בווידאו: תיעוד חדש מחטיפת גולדווסר ורגב ששודר ברשת "אל-מיאדין")

   מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שב והכריז היום (שבת) כי "הרקטות והטילים של ההתנגדות יכולים להגיע לכל מקום בישראל". בנאום שנשא בשידור לווייני לקהל תומכיו באירוע לציון עשור למלחמת לבנון השנייה בבינת ג'בל, הסמוכה לגבול הישראלי בדרום לבנון, טען כי "בעקבות מלחמת יולי, הישראלים איבדו אמון בהנהגה הפוליטית ובצבא שלהם. זעזענו את המוסדות הביטחוניים הישראליים".

   לדבריו, אמירתו כי ישראל "חלשה מקורי עכביש" בנאום שנשא לאחר מלחמת לבנון השנייה – ושודר שוב בפני באי העצרת בבינת ג'בל – "חדרה עמוק לתודעה הישראלית, ופגעה ברוח היישות הציונית". נסראללה הוסיף: "אני אומר כעת לנתניהו, אתם חלשים יותר מקורי עכביש, עייפים מההרג ומההגנה על עצמכם".

   עוד בוואלה! NEWS:
   כלי תקשורת בלבנון קוראים למאבק מזוין בישראל: "לשחרר את רג'ר"
   הקרב על התודעה: כך נצרבה מלחמת לבנון השנייה בזיכרון הלאומי
   סגן מזכ"ל חיזבאללה: "ארצות הברית מעכבת את פתרון המשבר בסוריה"

   מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום, בינת ג'בל, 13 באוגוסט 2016 (צילום מסך , "אל-מנאר")
   "מלחמת לבנון השנייה הייתה כלי ביצועי של ארצות הברית". נסראללה (צילום מסך מתוך "אל-מנאר")
   עצרת לציון עשור למלחמת לבנון השנייה, בינת ג'בל, לבנון, 13 באוגוסט 2016 (רויטרס)
   "המלחמה פגעה ברוחה של ישראל". תומכי חיזבאללה בבינת ג'בל, היום (צילום: רויטרס)

   כמו כן, טען נסראללה כי "בקרב חבריה של ישראל ובקרב אויביה החלה לעלות השאלה בנוגע להמשך קיומה של הישות הציונית". לדבריו, "המלחמה פגעה ברוחה של ישראל. הניצחון עורר מחדש שאלות בנוגע לעתידה של ישראל". בנוסף לכך, הוא התייחס לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בדבר רגיעה באזור הגבול, וטען כי חיזבאללה הצליחה לייצר הרתעה משמעותית בעקבות המלחמה.

   מזכ"ל חיזבאללה הודה לאיראן ולסוריה על תמיכתן בחיזבאללה במהלך הלחימה, כמו גם ללוחמי הארגון ולאזרחים באזורים שנפגעו. "מלחמת לבנון השנייה הייתה כלי ביצועי של ארצות הברית, וכלי זה כשל", הוסיף, בהתייחסות לניסיון, לדבריו, לשנות את פני המזרח התיכון. "ישראל יודעת כי ההתנגדות בלבנון מתעצמת והנחישות שלה גוברת, וזה מה שמרתיע אותה", הבהיר.

   העמיר פרץ ודן חלוץ במהלך מלחמת לבנון השנייה, 2006 (ראובן קסטרו)
   "ישראל עשתה מה שרצתה בלבנון". עמיר פרץ ודן חלוץ במהלך מלחמת לבנון השנייה (צילום: ראובן קסטרו)

   נסראללה הוסיף כי "המטרה המרכזית של מלחמת 2006 לא הושגה, ולכל הצדדים ידוע כי ההתנגדות עדיין נמצאת בגבול הדרומי", בהתייחסות לנוכחות חיזבאללה בדרום לבנון. "מלחמת 2006 חיסלה את הדוקטרינה הצבאית של ישראל, שהנחיל בן גוריון, שבמסגרתה עשתה מה שרצתה בלבנון", טען מזכ"ל חיזבאללה, שאף אמר כי בעקבות מלחמת לבנון השנייה, ישראל חששה לקבוע יעדים ממוקדים למלחמותיה ברצועת עזה, מכיוון שידעה, לדבריו, שלא תעמוד בהם.

   "גורמים בארצות הברית אמרו שוושינגטון יצרה את דאעש", הוסיף נסראללה, שהשמיע טענות דומות לאלה של המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ. לדברי מזכ"ל חיזבאללה, "ארצות הברית יצרה את דאעש במטרה להכות בציר ההתנגדות, ובמיוחד בחיזבאללה. לאחר שתכנית 'המזרח התיכון החדש נכשלה, ארצות הברית נסמכה על שכירי חרב שיביסו את ההתנגדות".

   בפנייה לארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש), אותם הגדיר כופרים, הבהיר נסראללה: "ארצות הברית השתמשה בכם כדי להביס את ההתנגדות, אבל במוקדם או במאוחר יגיע גם תורכם". לדבריו, "אין לנו ברירה אלא להמשיך ולהילחם בחאלב ובכל מקום שבו אנו נחוצים".

   חיזבאללה פרסם תיעוד חדש של חטיפת רגב וגולדווסר, יולי 2016 (צילום מסך , צילום מסך מתוך אל מיאדין)
   "קיבלתי כדור צלף בזרוע, היד שלי כמעט נתלשה". התיעוד שנחשף ברשת "אל-מיאדין" (צילום מסך)

   לפני כשבועיים חשף ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, בסדרה תיעודית בת שלושה חלקים על מלחמת לבנון השנייה, תיעוד חדש מהצד הלבנוני על חטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר. בין היתר, ניתן לשמוע שיחה בקשר הצה"לי בטרם החטיפה ואת המהלכים שקדמו לה - ובהם תרגיל מסכם בנוכחות רמטכ"ל חיזבאללה, שחוסל מאז, עימאד מורנייה.

   בין היתר, התראיין לתכנית תומר ויינברג, הניצול היחיד מהאירוע. "היה הרבה רעש, אי אפשר לשמוע כלום", סיפר על רגעי החטיפה. לדבריו, "הדבר הראשון שאני זוכר מרגע פגיעת הטיל זה 'אני לא מאמין שזה קורה לי'. זה הדבר הראשון שעבר לי בראש. לצערי לא הפניתי מבט לשאר החברים בהאמר - לקחתי את הנשק, פתחתי את הדלת וקפצתי החוצה. קיבלתי כדור צלף בזרוע, היד שלי כמעט נתלשה. המשכתי בריצה לעבר המקום שנראה לי בטוח".

   יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מניח זרים בטקס יום הזיכון לחללי מלחמת העולם השנייה – הר הרצל (נועם מושקוביץ)
   יותר מ-150 ישראלים וכאלף לבנונים נהרגו. יו"ר הכנסת בטקס זיכרון לציון עשור למלחמה (צילום: נועם מושקוביץ)

   יוצר הסדרה, העיתונאי הלבנוני עבאס פניש, סיפר כי במסגרת העבודה עליה קיים ראיונות עם אישי מפתח בתהליך קבלת ההחלטות במלחמה הן מהצד הלבנוני והן מהצד הישראלי, בהם שרי הביטחון והחוץ דאז עמיר פרץ וציפי לבני, מפקד חיל הים לשעבר, וכן בכירי חיזבאללה ואפיק ספא ומוחמד פניש. בסדרה מתראיינים גם עמוס ידלין, ששימש ראש אגף המודיעין במלחמה, וח"כ לשעבר אייל בן ראובן, שהיה אז מפקד החזית הצפונית וסגנו של אלוף פיקוד צפון. זמן קצר לאחר השידור התברר כי הראיונות הושגו במרמה, תוך התחזות לצוות טלוויזיה איטלקי.

   גולדווסר ורגב, חיילי מילואים של חטיבה 5 של צה"ל, נחטפו ב-12 ביולי 2006, ביום האחרון לשירות המילואים שלהם, בעת שערכו סיור לאורך גדר גבול לבנון. בעקבות החטיפה החליטה הממשלה לפתוח במבצע צבאי נגד חיזבאללה תוך חדירה לשטח לבנון. במבצע, שלימים נקרא מלחמת לבנון השניה, נהרגו 119 חיילים ו-44 אזרחים ישראלים, וכאלף לבנונים – כמחצית מהם אזרחים. בתום המלחמה, נותרו אהוד ואלדד בשבי עד שגופותיהם הושבו ביולי 2008.

   עצרת לציון עשור למלחמת לבנון השנייה, בינת ג'בל, לבנון, 13 באוגוסט 2016 (רויטרס)
   העצרת בבינת ג'בל, היום (צילום: רויטרס)
   עצרת לציון עשור למלחמת לבנון השנייה, בינת ג'בל, לבנון, 13 באוגוסט 2016 (רויטרס)
   העצרת בבינת ג'בל, היום (צילום: רויטרס)
   עצרת לציון עשור למלחמת לבנון השנייה, בינת ג'בל, לבנון, 13 באוגוסט 2016 (רויטרס)
   העצרת בבינת ג'בל, היום (צילום: רויטרס)