שנה לרצח במצעד והתקציב לנוער גאה לא הוכפל: "בנט לא עמד במילתו"

בעקבות הרצח במצעד הגאווה בירושלים הכריז שר החינוך על "הכפלת התקציב של 'איגי'". אולם נתוני הארגון חושפים כי לא נעשתה כל פעולה להגדלת התמיכה. משרד החינוך: "נבחן דרכים נוספות לסייע". צפו בבנט מבטיח במליאה לתקצב את "איגי"

02/08/2016
צילום: ערוץ כנסת, עריכה: מתן חדד

שר החינוך נפתלי בנט הכריז לפני יותר משנה, בעקבות רצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, כי יגדיל משמעותית את התקציב הממשלתי לארגון הנוער הגאה "איגי". בינואר 2016 אף הגדיל לעשות השר והכריז במליאת הכנסת: "אני יזמתי גם את הכפלת התקציב של 'איגי', אחרי האירוע של רצח שירה בנקי".

עם זאת, על פי הנתונים של "איגי", סך התמיכה הממשלתית בארגון בשנת 2015 היה 949,965 שקלים – גידול של פחות מ-200 אלף שקלים בלבד מהתקציב לשנת 2014, שהיה 732,579 שקלים. "עברה שנה, הוא לא עשה מאז דבר. הוא לא עמד במילה שלו", טענו בארגון. "התאמנו את תכניות הפעולה של 'איגי' להתחייבות השר להכפלת התקציב, ולא רק שהתקציב לא גדל - כעת אנחנו נמצאים במצוקה תקציבית שאין לנו איך לכסות אותה, ובפועל יצטרכו לצמצם משרות של עובדים ולסגור פעילויות".

עוד בוואלה! NEWS:
נוער להט"בי יפעיל בית לקהילה הגאה? חבר המועצה מתנגד: "טרף קל למדריכים"
"תלמיד הומו ניסה להתאבד בגלל הרב לוינשטין"; ריבלין: "די להסתה"
יו"ר הבית היהודי בב"ש על ביטול המצעד: "לא רוצים שילדים ייחשפו"

טוב לדעת (מקודם)

הסוד נחשף: כיצד בי-קיור לייזר מפחית את הכאב?

מוגש מטעם בי קיור לייזר
פינת זיכרון לשירה בנקי, במהלך מצעד הגאווה בירושלים, בחודש שעבר(צילום: רויטרס)

בארגון הסבירו כי מדובר בגידול טבעי בתקנת ארגוני הנוער, שבמסגרתה מתקצב המשרד את כלל הארגונים. בשנת 2015 לא כל הארגונים עמדו במבחנים, כך שהחלק היחסי של "איגי" גדל, אולם לטענת הארגון, לא נעשתה כל פעולה אקטיבית שנועדה להגדיל את המשאבים עבור הנוער הגאה. בארגון הוסיפו כי הסכום שצפוי להתקבל בשנת 2016 אינו שונה כמעט מהסכום שהתקבל בעבור השנה החולפת, בשל גידול במספר ארגוני הנוער המתחרים בתקנה. על פי "איגי", תקנת ארגוני הנוער של משרד החינוך אינה מתקצבת פעילויות מרכזיות של הארגון לתמיכה בנוער הגאה, למרות העלייה במספר הפניות לארגון בתקופה האחרונה.

בסוף חודש יולי 2015, לאחר הדקירה במצעד הגאווה, הכריז בנט בהודעה רשמית על "הגדלה משמעותית של תקציב ארגון הנוער הגאה". על פי ההודעה, "שר החינוך קיים דיון מיוחד עם צוותו בעקבות האירועים. השר הורה לבכירי משרדו להכין תכנית פעולה שתסייע לחינוך ולמניעת מעשים והסתה נגד הקהילה הגאה, שיכלול הגדלה משמעותית של תקציב ארגון הנוער הגאה 'איגי'". עוד טען אז בנט: "לפיגוע הזה אנו מגיבים בפעולות ולא רק בדיבורים, על מנת לחזק ולתת כלים לבני נוער הסובלים מגזענות ומהומופוביה בבית".

"לא ברור אם המשרד עובד על התקנה ובאיזה קצב". בנט(צילום: פול צלמים, אוהד צויגנברג)
"כעת, לאחר שהבטחת השר לא קוימה הנוער הגאה עומד בפני שוקת שבורה"

גורמים בארגון הסבירו כי "מאז אותה הבטחה עמדנו בקשר עם יועצים שונים בלשכת השר והועלו רעיונות לתקצוב שהובטחו, אך דבר לא קרה בפועל. כעת, לאחר שהבטחת השר לא קוימה הנוער הגאה עומד בפני שוקת שבורה". לדברי הגורמים, "למרות בקשות חוזרות ונשנות של 'איגי', ועל אף ש'איגי' הגיש לשר החינוך מתווה לתכנית פעולה, עד היום היא לא תוכננה. לאחר פגישה של מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן עם מנכ"ליות איגי, הובטח לגבש תקנה תקציבית שעל בסיסה יתוקצבו פעילויות להכשרת מורים ולהסברה בקרב תלמידים ותלמידות. לא ברור אם המשרד עובד על התקנה ובאיזה קצב".

עוד נמסר כי "ב'איגי' סבורים כי על שר החינוך לשמש דוגמה לכלל תלמידי ותלמידות ישראל ולעמוד במילותיו הפומביות, שנאמרו באחד הימים הטראומטיים ביתר עבור הקהילה הגאה בישראל. הנוער הגאה אינו יכול להמתין עוד. מצוקותיו רבות, במיוחד בתקופה האחרונה לאור התבטאויות הרבות והקשות שנשמעות בתקשורת. על משרד החינוך לממש את דברי השר במליאת הכנסת ולדאוג להכפלת התקציב כמובטח".

משרד החינוך: "נבחנות דרכים נוספות לסייע לארגון"

משרד החינוך לא התייחס בתגובתו לנתונים הספציפיים, ומסר בתגובה: "ארגון הנוער הגאה הוא אחד מיני ארגוני נוער וכספיו מגיעים מאותו תקציב כולל. השר בנט הגדיל את תקציב תקנת כלל ארגוני הנוער מ-19 מיליון שקל ל-35 מיליון שקל בשנת 2016. בימים אלה, מעבר להגדלה של עשרות אחוזים בתקציבם, נבחנות גם דרכים נוספות לסייע לארגון בפעילותו החשובה".

בעקבות הפרסום שלחה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לשר בנט שאילתא בנושא תקצוב הארגון. "קהילת הלהט"ב בישראל סובלת מסטיגמות חברתיות ולעתים אף סופגת הסתה ואלימות, לא פעם נתקלים מורים ואנשי סגל במוסדות החינוך בסוגיות הנובעות מכך. יתר על כן, אותם אנשי חינוך משמשים פעמים רבות בעבודתם השוטפת כתובת לעזרה ומענה ראשוני לילדים ובני נוער המתלבטים בשאלות הקשורות לנטייתם המינית וזהותם המגדרית, הנמצאים בשלבים שונים בגיבוש זהויות אלו", כתבה רוזין. "ברצוני לדעת האם בכוונתך לתקצב את ארגון הנוער הגאה 'איגי' כפי שהתחייבת, והאם למשרדך יש תוכנית עבודה מסודרת מול הארגונים הגאים וארגון הנוער הגאה בפרט".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully