מסר לחיזבאללה? תיעוד בלעדי - לוחמי השייטת והמארינס בתרגיל משותף

לוחמי יחידת העילית וחיל הנחתים האמריקני התאמנו בחשאיות בפשיטה על חוף עוין תחת אש ובתנאי ים סוער. קצין בכיר: "חלק מהכלים שהשתתפו בתרגיל אפשר לראות רק בסרטים"

צילום: דובר צה"ל, עריכה: יאיר דניאל

כוחות חיל הנחתים, הצי האמריקני ויחידת שייטת 13 קיימו תרגיל משותף ובו דימו פשיטה רחבה על חוף של שטח אויב עוין בישראל – כך הותר היום (חמישי) לפרסום. משימתם של לוחמי השייטת במסגרת תרגיל "קאיה גרין", הייתה לפשוט על החוף בחשאיות למרות הים הסוער, לאבטח אותו ולהכין אותו לפשיטה של כוחות המארינס כשהם תחת אש.

הכוחות האמריקניים תרגלו העברת לוחמים, ג'יפים וציוד מיוחד שפרטיו לא הותרו לפרסום, מהספינה אל החוף. משם, אמורים הכוחות לצאת לתמרון בעומק השטח המוגדר "אזור אויב".

האימון המשולב כלל את נושאת הגייסות "סן אנטוניו", ועליה כלים אמפיביים (שפועלים גם במים וגם ביבשה, א"ב) לפשיטות של כוחות גדולים, מסוקים וכלי רכב ממוגנים. נושאת הגייסות פועלת יחד עם המארינס בקרן אפריקה, אך גם במזרח התיכון ובעשור האחרון עברה פעמים אחדות בתעלת סואץ.

עוד בוואלה! NEWS:
חוסל רוצחו של הרב מרק: "המחבל הבין מהר מאוד שזמנו קצוב"
ניסוי "אדיר": מטוס F-35 הישראלי ערך בהצלחה טיסה ראשונה
לקראת הסכם הסיוע: ישראל מנסה למנוע מכה קשה לתעשיות הביטחוניות

עוד בוואלה!

החורף מגיע: אלו הצמחים שאתם רוצים להכיר לחיזוק הגוף

לכתבה המלאה
"תרגיל חשוב המדמה לחימה משותפת". מתוך "קאיה גרין" (צילום: דובר צה"ל)
להכין את החוף בחשאיות לפשיטת הכוחות האמריקניים. מתוך התרגיל (צילום: דובר צה"ל)

"הכוחות של שייטת 13 שהשתתפו, נחשפו ליכולות הצבא האמריקני בתחום הלחימה, פשיטה על חופים, רפואה ובה גם התחום הכירורגי, השתלטות על אנייה ולוגיסטיקה", אמר קצין בכיר בחיל הים בשיחה עם וואלה! NEWS. "התרגיל החשוב הזה מדמה לחימה משותפת שלנו ושל האמריקנים. הם משתמשים בכלים שחלקם מוכרים לנו, וחלקם ניתן לראות רק בסרטים או בפעולות מיוחדות באמצעותם מגיעים במהירות אל החוף".

הקצין הבכיר הוסיף: "כל אחד מביא איתו לשדה הקרב מיומנות, דרכי פעולה וניסיון. לשם כך בוצעו תחקירים יומיים, ואחד בתום התרגיל. אנחנו יוצרים שפה משותפת ולומדים מהם המון".

"יוצרים שפה משותפת ולומדים מהם המון". הכוחות על היבשה (צילום: דובר צה"ל)
Come as you are. מתוך התרגיל (צילום: דובר צה"ל)

התרגיל נקרא באנגלית CAYA green, ומשמעותו היא ראשי התיבות של Come as you are, ומתן "אור ירוק" לפעולה. הוא בוצע בהתאם לגרף האימונים של חיל הים ומבוסס על שיתוף פעולה בין הצבאות. עיקר הקושי בו הוא בעבודה המשותפת עם כוחות לא אורגניים שמשתמשים באותות שונים, זמן תכנון קצר על ליציאה לפעולה, תיאום והעברה של מידע ברמה גבוהה תוך שמירה על כללי הבטיחות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully