פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נותני חסות לחמאס ולפיגועים: הכפר שבו הסתתר המחבל שרצח את הרב מרק

   איתורו של מוחמד פקיה בצוריףלא מפתיע; רוצחי שיירת הל"ה, המחבלים מקפה "אפרופו" בת"א ומפגעים בגל הטרור הנוכחי צמחו במקום, אך ראש המועצה מתעקש: לא ידענו שהוא כאן

   נותני חסות לחמאס ולפיגועים: הכפר שבו הסתתר המחבל שרצח את הרב מרק
   עריכה: ניר חן צילום: דובר צהל

   התושבים שנכנסו ויצאו הבוקר (רביעי) בשער הכפר הפלסטיני צוריף שיוו לו מראה שגרתי לחלוטין וטשטשו כל זכר לירי הפגזים, חילופי האש וחיסול הרוצח מוחמד פקיה, שאירע רק שעות אחדות לפני כן בתחומו. מרבית התושבים כלל לא מעוניינים לדבר על המבצע הלילי, תוצאה של שיתוף פעולה בין שב"כ, צה"ל והמשטרה, לתפיסתו של המחבל שרצח את מיכאל מרק בפיגוע ירי בכביש 60 בתחילת החודש, והם ממשיכים בדרכם. ואולם, הסתתרותו של פקיה – שהתגורר בחברון ונולד בכפר דורא – לא זרה דווקא בצוריף, הכפר המזוהה עם חמאס שתחת חסותו קמו עשרות מחבלים שרצחו ישראלים מהשטחים, דרך בית שמש ועד לתל אביב, ממלחמת העצמאות ועד היום.

   מי שכן מוכן להתייחס לנושא הוא ראש המועצה, איש חמאס מוחמד רנימאת, שנבחר בבחירות המוניציפליות בשנת 2012 ונחשב לאחד האישים המשפיעים במקום. "אומרים שהוא רצח מתנחל, אבל אף אחד מהכפר לא ידע שהוא נמצא בבית הזה", טען בשיחה עם וואלה! NEWS. "בסביבות 23:30 הגיעו הרבה חיילים מהצבא הישראלי, הקיפו את הבית והחלו לפעול מסביבו בלי שום אזהרה. בהתחלה החלו יריות, לאחר מכן ירו מספר פגזים ואז הרסו את הבית והרגו את מי שהיה בפנים. הכול נהרס, אבל הצבא יצא מיד לאחר מכן מהכפר ולא נגרם עוד נזק".

   עוד בנושא:
   חוסל רוצחו של הרב מרק: "המחבל הבין מהר מאוד שזמנו קצוב"
   משפחתו של המחבל שחוסל: "אנחנו בהלם, לא ידענו שנלחם"
   הנהג שזימר בחקירה, הטיל לעבר הבית: כך חוסל המחבל שרצח את הרב מרק

   חיילי צה"ל פושטים על כפר סוריף ועוצרים את חברי החוליה שרצחה את מיכאל מרק, 27 ביולי 2016 (דובר צה"ל)
   פשיטת הלוחמים על הבית, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

   בשנות ה-40 הוקם בכפר מחנה האימונים "ג'יהאד אל-מוקדס" על ידי איברהים אבו דאיה, מראשי הכנופיות הערביות באזור חברון, כשלקראת מלחמת העצמאות עברו רבים מלוחמיו לכוחותיו של עבד אל-קאדר אל-חוסייני שפיקד עליהם. חוליה מטעמם קיבלה על ידי שתי פלסטיניות את הדיווח על שיירת הל"ה, 35 הלוחמים שעשו דרכם לתגבר את הכוחות בכפר עציון, ארבה להם והרגה אותם במהלך קרבות ממושכים.

   מאז, יצאו מהכפר עוד לא מעט חוליות טרור; במהלך שנת 1985 רצחה חוליית צוריף א' כמה ישראלים בפיגועים ברחבי הארץ, ובשנים 1997-1995 רצחה חוליית צוריף ב' 11 ישראלים. בין היתר, החוליה הייתה אחראית לחטיפתו ורציחתו של החייל שרון אדרי, שגופתו נמצאה בפסח 1997, כשבעה חודשים לאחר חטיפתו. פעולה אחרת של החוליה הייתה זו שהביאה את הכוחות למצוא את גופתו – פיגוע ההתאבדות בקפה "אפרופו" בתל אביב, שבו נרצחו שלוש נשים ונפצעו רבים נוספים. בגל הטרור האחרון יצאו שני מחבלים מהכפר לפגע בבית שמש; אחד מהם חוסל והשני נעצר.

   ציור לכבודו של המחבל מוחמד אל-פקיה, שרצח את הרב מיכאל מרק וחוסל בחילופי אש עם צה"ל בכפר צוריף (צילום מסך , טוויטר)
   ציור לכבודו של המחבל פקיה בכפ, היום (צילום מתוך טוויטר)

   18,140 תושבים מאכלסים את כפר צוריף, מתוכם יותר מעשרת אלפים מתחת לגיל 34, והוא מורכב משש חמולות מרכזיות: רנימאת, הגדולה ביותר; בארדעיה, אבו פארה, חמידאת, אל-חיח ועאבד. רק 9% מאנשי הכפר בעלי השכלה גבוהה, וחרף התדמית החבלנית שיש לכפר – 55% מתושביו עובדים עם היתרים בישראל. השאר עוסקים בחקלאות, מסחר, תעשייה ונותני שירותים במגזר הציבורי.

   בשנת 2005 נבחרה מועצה חדשה לכפר. לדברי התושבים, מדובר בגוף המזוהה עם חמאס המתקשה לתפקד ונוטה למעורבות בשחיתויות. דמויות בולטות נוספות במקום הן שאדי רנימאת, מזכ"ל אזור צוריף בתנועת הפתח. סמיר סאלח אברהים אלקאצ'י, בכיר חמאס בגזרה, ממגורשי פעילי חמאס בשנת 1992 ללבנון. הוא נבחר כחבר המועצה המחוקקת במהלך שנת 2006, נעצר על ידי צה"ל ושהה במאסר עד ליוני 2010.