ניסיון הפיכה בטורקיה

רעש הצופרים מחריש את האוזניים: בטורקיה חוגגים את כישלון ההפיכה

על משאיות הזבל, בתחנות הדלק, בחלונות הבתים ועל המכוניות החולפות. דגלי המדינה, שטורקיה מאופיינת בנוכחות רבה שלהם גם בעתות שגרה, נראים בכל מקום באיסטנבול הצוהלת. ועדיין, ישנם גם רבים שחוששים: "מפחדים לצאת מהבית". דיווח לאולפן וואלה! NEWS

  • טורקיה
  • איסטנבול
משה שטיינמץ, שליח וואלה! NEWS באיסטנבול
צילום: באמצעות אפליקציית וואוי ורויטרס, עריכת וידאו: ניר חן, עריכת תוכן: לירן מוסלי ברן וסיגל סיריוס, תחקיר: עומר שליט ואסתי סדקה, הפקה: תום רוכלין.

מאות צעירים וצעירות עם דגלי טורקיה ומשרוקיות ניצבו הלילה (ראשון) במחסום הכניסה לנמל התעופה אטאטורק שבאיסטנבול. הם מנופפים בידיהם ובדגלים לעבר כל כלי רכב שנכנס לשדה העמוס וקוראים קריאות בגנות ניסיון ההפיכה במדינה. בלילה שאחרי, דגלי המדינה - שטורקיה מאופיינת בנוכחות רבה שלהם גם בעתות שגרה - נראים בכמות גדולה מהרגיל. הם נמצאים בכל פינה, על משאיות הזבל הממתינות בשורה ארוכה בשולי הכביש, בתחנות הדלק, בחלונות הבתים ועל המכוניות החולפות.

הנוסעים בנמל התעופה, שהיה אחד ממוקדי ניסיון ההפיכה, מוטרדים, אך משתדלים לשדר אופטימיות. לאלו שנקלעו למקום רק כנקודת מעבר לקראת טיסת ההמשך קל יותר. לעומתם, הנוסעים שיוצאים לרחבת המוניות מרגישים את אי הנוחות כשחוליית חמושים ברובים ארוכים המפטרלים הלוך ושוב נגלית לנגד עיניהם. על ראשם מטפחות קשורות בצבע זית, אחד מהם נושא עליו מקלע ושרשראות כדורים צלובות על חזהו. יחידות מיוחדות מהסוג הזה לא נראו כאן גם אחרי הפיגוע הקטלני לפני שבועיים וחצי.

ניסיון הפיכה בטורקיה || סיקור מיוחד:
ארדואן דרש מאובמה בנאום ניצחון באיסטנבול: הסגר את יריבי הטרוריסט
המחדל של גופי המודיעין הטורקיים - שכמעט עלה לארדואן ביוקר
יואשמו בבגידה: אלה בכירי הצבא שניסו להפיל את ארדואן

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

לכתבה המלאה
"אין אווירה של משהו חריג". אזרחים מפגינים עם דגל טורקיה ודמותו של ארדואן מול בניין הפרלמנט באנקרה, אמש (צילום: AP)

"עכשיו אין פה אווירה של משהו חריג", הודתה עומר, נוסעת ישראלית שהגיעה לשדה התעופה לקראת טיסת המשך, "אבל לא הייתי נכנסת לתוך טורקיה בחיים". גם ליאור מבאר שבע, שנמצא במקום לקראת טיסת ההמשך שלו לאמסטרדם, ציין שבתוך שדה התעופה הוא מרגיש בטוח: "זה לא מלחיץ, שדה התעופה הוא מקום מאובטח". הוא מוסיף כי הוא מודע לפיגוע שאירע במקום, אך משתדל לשמור על אופטימיות: "אנחנו מקווים לטוב, יהיה בסדר".

לעומתם, נויה גבריאל מהקריות, שממריאה לטורקיה לצורך טיסת המשך למילאנו גילתה קצת יותר חששות נוכח המצב. "זה מפחיד, זה מלחיץ, אני לא יודעת מה קורה שם", אמרה, "יש עיכובים בטיסות וזה מלחיץ".

"ההפיכה נגמרה, עכשיו המתנגדים יוצאים לחגוג". אזרחים מציינים את הניצחון בכיכר טקסים, אתמול (צילום: AP)

"ההפיכה נגמרה, עכשיו המתנגדים יוצאים לחגוג", אמר מחמט, צעיר טורקי שלא מוכן לחשוף הרבה פרטים על עמדתו הפוליטית. "תהיה בטוח שהרבה כאלו ששמחו אתמול בהתחלה ספונים עכשיו בבית ומפחדים לצאת. מה שאתה רואה ברחובות זה רק צד אחד".

במרכז איסטנבול החגיגות נמשכות. בכיכר תקסים, נערה בגופיה מחזיקה יד לבן זוגה, ובידה השנייה דגלון קטן, שבו היא מנופפת. שיירה של יותר ממאה קטנועים נוסעת הלוך ושוב ברחובות סביב הכיכר המרכזית, עם דגלי טורקיה כמובן, רעש צופריהם מעיר בחזרה את העיר העייפה מיממה של קרבות.

מפגינים מול מטה הצבא באנקרה, אמש (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully