וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חומרי החקירה נחשפים: המחבל רצה להיות שהיד כנקמה על מעצר אמו

7.7.2016 / 7:43

חילופי ההאשמות, הפחד מהריסות הבתים והמחבל שנמלט ברגע האחרון: בחקירות הנערים שדקרו שתי קשישות בטיילת ארמון הנציב בירושלים, סיפר אחד מהם: "ידענו שהזקנות יהודיות, והחלטנו להרוג אותן"

צלם: רוני כנפו, עריכה: ניר חן

הפחד מהריסת בתי הוריהם, הצוואה שנכתבה לפני הפיגוע והרצון לנקום על מעצרה של אחת מאימהותיהם, שניסתה אף היא לבצע פיגוע דקירה – תמלילי חקירות המחבלים שביצעו את פיגוע הדקירה בטיילת ארמון הנציב בתחילת חודש מאי, הנחשפים כעת לראשונה בוואלה! NEWS, מלמדים על הסיבות והנסיבות שהובילו שני נערים פלסטינים בני 17 לבצע את הפיגוע, שבו נפצעו שתי קשישות באורח בינוני.

"ידענו שהזקנות יהודיות מהמראה והלבוש שלהן והחלטנו לתקוף אותן, להרוג אותן ולגנוב אותן", סיפר בחקירתו ע', תושב ג'בל מוכבר בן 17, שעבד בניקיון בקניון רמות. לדבריו, "ה' תקף את הזקנה שהלכה מאחור ואני תקפתי אחריו את אותה זקנה, והכיתי אותה בגרזן בידיים וברגליים שלה. הוא המשיך לזקנה נוספת, דחף אותה והיכה אותה. לאחר שהכיתי את הזקנה שלי שהייתה מאחורה. היא נפלה ואמרה לי 'מצטערת, מצטערת' בעברית. ניסיתי לגנוב ממנה משהו אבל לא הצלחתי. פחדנו וברחנו משם לג'בל מוכבר".

עוד בוואלה! NEWS:
ניסיון פיגוע ליד אריאל: פלסטינית ניסתה לדקור חייל ונורתה
משפחת המחבל שרצח את הלל יפה אריאל קיבלה צו הריסה לביתה
אפקט שרונה: תשתיות הטרור מגבירות את הרכבת הנשק העצמית

חשד לפיגוע דקירה טיילת ארמון הנציב בירושלים. מד"א
"הוא שאל מה דעתי שנלך ונרצח יהודי". כוחות ההצלה סמוך לזירת הדקירה/מד"א

למרות התיאור המפורט שמסר, ע' סירב בתחילה להודות באחריותו לביצוע המעשה. בחקירתו הראשונה אמר בקול רועד ובדמעות כי הוא כלל לא היה מעורב. רק לאחר שהחוקרים עימתו אותו עם החומר המודיעיני שברשותם, הוא הודה במעשים המיוחסים לו, אך טען כי ה', שותפו לדקירה, הוא זה שיזם את הפיגוע.

"ה' ביקש ממני ארבע פעמים לעשות את זה. באתי איתו כדי לתצפת וכדי לפנות לו ציר", טען. בחקירה נוספת הוא אמר כי הם תכננו "לגנוב ולרצוח יהודים", כשהוא מכנה את שכונת ארמון הנציב, הסמוכה לבית מגוריו, "התנחלות". ע' סיפר כי הסכים לבצע את הפיגוע לאחר שה' ביקש ממנו לסייע לו לנקום על מעצרה של אמו, שניסתה לבצע פיגוע דקירה בהר הזיתים. "אמא של ה' נעצרה במשטרה ואני נכנסתי איתו בפיגוע הזה, כדי לעזור לו לרצוח ישראלים וכדי לגנוב", אמר. "ה' רצה להיות שהיד בפיגוע כנקמה על אימא שלו, שנעצרה בהר הזיתים כי ניסתה לבצע פיגוע דקירה".

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
סריקות בג'בל מוכבר הכפר מתחת לזירת הפיגוע ארמון הנציב. נועם מושקוביץ
"חשבתי לדקור מתנחל באוטובוס ולהיות שהיד". סריקות בג'בל מוכבר לאחר הפיגוע/נועם מושקוביץ

בחקירתו הראשונה של ה', גם הוא ניסה להפיל את האחריות על שותפו, ע', וטען כי למרות שאחז בסכין, הוא התחרט על ביצוע המעשים וכלל לא דקר את אחת הקשישות. "התכתבתי עם ע' בפייסבוק", אמר בחקירתו. "הוא שאל מה דעתי שנלך ונהיה שהידים ונרצח יהודי. בהתחלה סירבתי, אבל הוא המשיך ללחוץ עליי, ובסוף הסכמתי כי הייתי מיואש מהחיים, כי יש לי בעיות משפחתיות ובגלל בעיות הערבים בירושלים עם היהודים והמשטרה".

רק לאחר מכן הודה כי הוא היה זה שיזם את הפיגוע, ואמר כי עשה זאת משום שאביו היכה אותו וכי מאס בחייו והחליט למות מות קדושים. "בתקופה הזו הייתי לחוץ ורבתי עם אבא שלי, ולכן החלטתי להיות שהיד ולדקור יהודי", הבהיר. ע' אף טען כי ה' הוא חבר בארגון חמאס. "המשפחה שלו והאזור שבו הוא גר ידועים כתומכי חמאס", טען בחקירתו.

משפחתו של ה' מהווה חלק חשוב בחקירת הפיגוע. הוריו גרושים ואביו עובד כנהג בחברת אגד. אמו נעצרה כמה ימים לפני הפיגוע שביצע, בחשד לביצוע פיגוע דקירה. סבתו נטלה ממנו גרזן שהיה אמור לשמש אותו לצורך הפיגוע לאחר ששמעה על כוונתו, וזמן קצר לאחר מכן היא לקתה בליבה.

"חשבתי על עצמי ועל ההורים שלי. לא רציתי להיכנס לכלא"

ה' יצר קשר עם מ', קטין נוסף שאותו הכיר וגייס כדי שישתתף בתכנית. השלושה נפגשו בבוקר הפיגוע בחנות ממתקים, אולם מ' חזר בו מכוונתו, והבטיח לבצע פיגוע נוסף לאחר שהשניים ימותו כשהידים. "מ' אמר שהוא רוצה לבצע פיגוע דקירה באוטובוס ושהוא יחכה לנו ליד חנות הממתקים של אבו כיף", סיפר ה'.

מ', אמר כי הוא תכנן לבצע פיגוע באוטובוס אגד לאחר ששני חבריו ימותו כשהידים. "חשבתי לדקור מתנחל באוטובוס של אגד ולהיות שהיד", שחזר. "תכננתי לדקור אחד, כי לא חשבתי שאצליח מעבר לכך. אני נמוך וצעיר. לא חשבתי שאני יכול על שניים". הוא סיפר כי תכנן לדקור רק יהודים בגילאי 19-23, ואמר כי אדם מבוגר "לא יכול להגן על עצמו".

"חשבתי על עצמי וחשבתי על ההורים שלי, שיהרסו להם את הבית וייקחו להם את תעודת הזהות כמו שעשו לבהאא עליאן (המחבל שביצע את הפיגוע באוטובוס בשכונת הארמון הנציב – א"ס). לא רציתי להיכנס לכלא", סיפר מ' בחקירתו, על השיקולים שהביאו אותו לוותר על כוונתו. באחת משיחותיו עם ה', הציע האחרון לבצע פיגוע ברחוב מלכי ישראל בירושלים, לציון זכרו של עלא אבו ג'מל, טכנאי בזק ותושב ג'בל מוכבר שביצע שם פיגוע דריסה באותו היום שבו בוצע הפיגוע באוטובוס. "אמרתי לו שאני לא רוצה לצאת לשם כי זה רחוק", אמר מ'.

חברי הקבוצה אשר בין חברותיה – הפצועות בפיגוע בארמון הנציב – בזירה. משה שטיינמץ באמצעות וואווי, משה שטיינמץ
"צעקתי ברוסית 'אל תיגע בי', והוא נעלם". זירת פיגוע הדקירה/משה שטיינמץ , משה שטיינמץ באמצעות וואווי

כמה ימים לפני הפיגוע, פרסם ה' בדף הפייסבוק שלו תמונה של ע', של מ' ושלו, לצד הכיתוב: "סלחו לי אחיי, אני רוצה לצאת ולעשות את שעליי לעשות וכל השאר על אללה". מהעדויות וממסמכי החקירה עולה כי מ', תלמיד שעבד עם אמו בניקיון בתי ספר, חש אשמה לאחר הפיגוע משום שלא הצטרף לחבריו.

בהתכתבות עם ע' ועם ה' כמה ימים לאחר הפיגוע הוא שלח לחבריו צוואה שכתב, וביקש מהם להפיצה לאחר מותו כשהיד. זאת, ככל הנראה על מנת להפגין את רצינות כוונותיו בנוגע לביצוע פיגוע. "אמי היקרה, אל תבכי עליי ותקראי קריאות חתונה עליי מאחר שבנך שהיד", כתב מ' בצוואתו. "אחים יקרים שלי, עזרו לאימא שלכם ותהיו סבלניים. תהיו חזקים ותעזרו אחד לשני, ותסלחו לי אם פגעתי בכם. תאחזו בדת האל. שתדעו לכם ששליח האל אמר שהשהיד מציל 70 מבני משפחתו. אלוהים ייתן לכם את המתנות. תסלחו לי".

"צעקתי, אבל אני לא יודעת אם מישהו שמע"

לאחר ששני המחבלים יצאו מחנות הממתקים של אבו כיף לעבר טיילת ארמון הנציב, הם הבחינו בחמש נשים שצעדו במקום. אחד מהן צעדה לבדה, בהמשך היו שתיים נוספות, ולאחריהן זוג נשים נוסף. "הלכנו לכיוון טיילת ארמון הנציב, עברנו ליד ספסל וישבו עליו שני נערים", סיפרה ב', אחת הפצועות בפיגוע, בעדותה במשטרה. "אחד מהם היה עם קפוצ'ון, והיה לידם תיק ארוך", הוסיפה, בהתייחסות ל-ע'. בתיק הונחו הכלים ששימשו לאחר מכן לדקירה.

"לא שמתי לב לבחורים, וזמן קצר לאחר מכן הרגשתי מספר מכות ודקירות בגב", סיפרה. "לפי התרשמותי זה נמשך הרבה מאוד זמן, וקיבלתי הרבה מכות ודקירות בגב בחזה וברגל. עצמתי עיניים, שלא יפגעו, וצעקתי, אבל אני לא יודעת אם מישהו שמע. אני לא רואה טוב. לאחר מכן נפלתי על הרצפה, פתחתי עיניים וראיתי שהם המשיכו קדימה לכיוון ארבע הבנות האחרות".

פיגוע דקירה בארמון הנציב – זירה. נועם מושקוביץ
"אמי היקרה, אל תבכי מאחר ובנך שהיד". כוחות סמוך לזירת הפיגוע/נועם מושקוביץ

בעודה שוכבת, הבחינה ב' לאימתה כי שני המחבלים חוזרים לכיוונה, בעודה שוכבת על הרצפה. לדבריה, במקום התפתח דיאלוג בין השניים שעסק בשאלה אם להרוג אותה. לדבריה, "הם עצרו לידי והבחור שהיה עם הקפוצ'ון שאל את השני 'מה לעשות אחי?', והשני הניף את הידיים שלו לכיווני כאילו אומר 'תעזוב אותה'. הם הלכו לכיוון שממנו באו. לא שמעתי אותם מדברים. הבנתי לפי שפת הגוף שזה שבקפוצ'ון שאל את השני 'אם לגמור אותה', והשני אמר לו 'תעזוב אותה'".

ת', שנדקרה גם היא בפיגוע, תיארה: "שמעתי מישהי צועקת ברוסית מאחורה 'הורגים אותי'. הסתובבתי ולא ראיתי דבר, וכעבור דקה או שתיים הרגשתי שמישהו מכה אותי באלה בגב". זאת, בהתייחסות לדקירות, שאותן חשה כמכה. "הסתובבתי ונפלתי, וראיתי בחור צעיר עם סכין", הוסיפה. "צעקתי ברוסית 'אל תיגע בי', והוא נעלם".

זירת הפיגוע טיילת ארמון הנציב. נועם מושקוביץ
כתב אישום חמור הוגש נגד השלושה. סריקות באזור ג'בל מוכבר/נועם מושקוביץ

מיד לאחר מכן, נמלטו שני הדוקרים לעבר ג'בל מוכבר. ה' עלה על אוטובוס ונסע לבית הספר. בשעות שלאחר האירוע הוא מחק את ההתכתבויות הרבות בפייסבוק בינו לבין חבריו, מחשש שאלה ישמשו כראיות נגדו. פרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד שירה קני-טל, הגישה לבית המשפט המחוזי לנוער בעיר כתב אישום חמור נגד השלושה. ה' ו-ע' הואשמו בעבירות של סיוע לאויב בזמן מלחמה, ניסיון רצח, נשיאת סכין, שיבוש מהלכי משפט ועבירות נוספות. בדיון בבקשת המעצר עד תום ההליכים, התייחס השופט עודד שחם לעובדה כי הראיות נגד מ', שלא השתתף בפועל בפיגוע, חלשות יותר, והבהיר כי בשלב זה הן מספיקות להוכחת עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully