לאחר חמש שנים: "ג'ונו" נכנסה למסלולה סביב כוכב הלכת צדק

הגשושית של נאס"א, השנייה שהגיעה לכוכב הלכת הגדול במערכת השמש, תמפה את השדה המגנטי שלו ותעביר נתונים שעשויים לתרום להבנה כיצד נוצרו חיים בכדור הארץ. התמונות הראשונות: בחודש הבא

סוכנויות הידיעות
05/07/2016
עריכת וידאו: ניר חן, עריכת תוכן: לירן מוסלי ברן וסיגל סיריוס, תחקיר: אסתי סדקה ועומר שליט, הפקה: תום רוכלין

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א הצליחה היום (שני) להכניס את הגשושית "ג'ונו" למסלולו של כוכב הלכת צדק. ג'ונו, שעזבה את כדור הארץ לפני חמש שנים, הפעילה במעופה מנוע רקטי, שהאט את התקרבותה לכוכב הלכת וגרם לה להיכנס למסלול סביב כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. המנוע המרכזי הופעל למשך 35 דקות החל מ-6:18 (שעון ישראל), עד שהושלמה הכניסה למסלול.

כעת, ג'ונו תקיף את כוכב הלכת אחת לשבועיים, שנה ושמונה חודשים בסך הכול. על פי נאס"א, מטרתה של הגשושית היא למפות את השדה המגנטי העצום של צדק ולבחון אם לכוכב הלכת יש ליבה דחוסה מתחת למעטה העננים שלו. זאת, בניסיון להבין את ההשלכות על יצירת החיים על כדור הארץ.

עוד בוואלה! NEWS:
צפו: הטלסקופ של נאס"א חשף את זוהר הקוטב של כוכב צדק
"הפתעה גדולה": החור בשכבת האוזון מעל לאנטרקטיקה החל להתכווץ
צפו: ניסוי "התרסקות" מוצלח - לטיל שישלח תיירים לחלל החיצון

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
התיעוד האחרון מג'ונו, לפני כשבוע - במרחק עשרה מיליון קילומטרים מצדק(צילום: רויטרס)

הגשושית גם תחפש מים באטמוספירה העבה של צדק, במטרה לקבוע באיזה מרחק מהשמש נוצר הכוכב. צדק, שיש לו עד 1,300 ירחים, מקיף את השמש במרחק שגדול פי חמש מזה של כדור הארץ, אולם על פי חלק מהתאוריות, הוא היה ממוקם בתחילה באזור אחר וזז במהלך השנים, תוך שהוא גורר תזוזות ושינויים בכוכבים אחרים בעת מסעו.

החוקרים בנאס"א צופים כי תמונות התקריב הראשונות של כוכב הלכת יתקבלו ב-27 באוגוסט. באותו היום גם יופעלו החיישנים של הגשושית בפעם הראשונה. מדובר בכלי החלל השני שנכנס למסלולו של צדק, לאחר "גלילאו", שרוסק בכוונה על כוכב הלכת ב-21 בספטמבר 2003, כדי להגן על אחד מירחיו של צדק, הנקרא אירופה, מסכנת זיהום בחיידקים מכדור הארץ.

דגם מוקטן של ג'ונו במטה נאס"א בקליפורניה(צילום: AP)
ממתינים בדריכות. חדר הבקרה של נאס"א בקליפורניה, הלילה(צילום: AP)
חדר הבקרה של נאס"א, הלילה(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully