אינתיפאדת הבודדים

אינתיפאדה דועכת: מספר הפיגועים בגדה הצטמק לרבע מאז אוקטובר

מאז פרצה אינתיפאדת הבודדים התרחשו 168 אירועי דריסה, ירי ודקירה בשטחי יהודה ושומרון על רקע לאומני. מנתוני צה"ל עולה שאוקטובר היה הקשה ביותר, אולם מאז חלה ירידה מתמדת – והחודש שעבר היה השקט ביותר

צילום: יותם רונן, עריכה: שניר דבוש

(ביישוב היהודי בחברון מגבים את החיילים לאחר פיגוע: "היה פה נס")

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה

על אף העובדה כי גל הטרור הנוכחי נמשך, נתוני דובר צה"ל מצביעים על ירידה משמעותית באירועים ביהודה ושומרון בחודש מרץ שהסתיים זה עתה. מהנתונים עולה כי בסך הכול, התרחשו 168 פיגועים באזור בין ספטמבר 2015 ומרץ 2016. מספר הפיגועים הגבוה ביותר נרשם בחודש אוקטובר, 44 אירועים בסך הכול, ואילו במרץ התרחשו עשרה פיגועים בלבד – המספר הנמוך ביותר מאז ספטמבר.

מהנתונים ניכר כי בתחילת 2016 נרשמה מגמת ירידה כללית בכמות האירועים. כך, למשל, בחודשים נובמבר ודצמבר התבצעו 35 ו-36 פיגועים בהתאמה, אך בחודשים ינואר ופברואר ירד המספר ל-20 ו-17. במרץ, כאמור, התרחשו עשרה פיגועים בלבד.

צה"ל מדווח בפרט על ירידה באירועי הדריסה והדקירה. בחודשים ספטמבר עד מרץ התרחשו 30 פיגועי דריסה, כאשר בחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר חלה עלייה הדרגתית באירועים, כאשר נרשמו ארבעה, תשעה ו-11 פיגועים, בהתאמה. לעומת זאת, בשלושת החודשים שחלפו מאז תחילת 2016 יחד, דווח בסך הכול על ארבעה פיגועים מסוג זה.

לקריאה נוספת:
כוחות הביטחון הרסו את ביתו של מחבל שרצח אזרח בחברון
"זו שטות": פתרון הקסם של אי החזרת גופות מחבלים לא ימנע הפיגוע הבא
שעות לפני העדלאידע בחברון: חייל נפצע קל בפיגוע דקירה

במרץ התרחשו 5 פיגועי דקירה בלבד. זירת פיגוע דקירה באריאל, בחודש שעבר (צילום: שלומי גבאי)
אין תמונה (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מגמת הירידה בגזרת יהודה ושומרון מתבטאת גם בפיגועי הדקירה. בחודש אוקטובר, שהיה הרווי ביותר באירועי טרור, התרחשו 27 פיגועים מסוג זה, אך מאז הופחת בהדרגה מספר האירועים. בחודש נובמבר התרחשו 15 פיגועי דקירה, בדצמבר 12, בינואר ובפברואר 11 מקרים בכל אחד, ואילו בחודש מרץ ירד מספר האירועים לחמישה בלבד. בסך הכול התרחשו בתקופה זו 84 פיגועי דקירה. ירידה דומה נרשמה גם באירועי הירי – מ-13 מקרים באוקטובר 2015 לשלושה בלבד במרץ האחרון.

ירידה גם בהפרות הסדר וביידויי האבנים

נתוני צה"ל מצביעים גם על ירידה במספר אירועי הפרות הסדר, יידוי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. בחודש אוקטובר דווח על 442 אירועי יידוי אבנים – המספר הגבוה ביותר בכל שנת 2015. עם זאת, כבר בדצמבר ירד המספר ל-303 אירועים, ואילו בחודשים פברואר ומרץ התרחשו 234 ו-165 אירועים בלבד, בהתאמה. כמו כן, באוקטובר דווח על 88 אירועי השלכת בקבוקי תבערה, ואילו בחודש מרץ ירד המספר ל-20 אירועים בלבד.

הצבא דיווח כי גם בתחום הפרות הסדר, אוקטובר 2015 הוא החודש העמוס ביותר באותה השנה – אז התרחשו 842 אירועים מסוג זה. בנובמבר ירד המספר ל-552, ובדצמבר ל-407. בשנת 2016 ניכרת ירידה משמעותית בכמות האירועים, כשכבר בינואר דווח על 163 אירועים בלבד, ובמרץ על 117.

פחות ופחות הפרות סדר. הפגנה בסמוך למערת המכפלה, פברואר 2016 (צילום: רויטרס)

נתון נוסף שנחשף על ידי צה"ל הוא בדבר היקף הטיפול בפצועים ברחבי יהודה ושומרון, הן מפיגועים והן מתאונות דרכים. בסך הכול, החל מה-1 באוקטובר 2015 עד סוף חודש מרץ 2016, טופלו 430 פלסטינים – מתוכם 91 נהרגו ו-30 נפצעו באורח קשה. בתקופה זו נפגעו בסך הכול 470 חיילים – 424 באורח קל, 26 באורח בינוני, 13 באורח קשה ושבעה חיילים נהרגו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully