חתני פרס ישראל על מפעל חיים: אלוף במיל' דורון אלמוג והרב אלי סדן

על פי נימוקי ועדת הפרס, מפקד פיקוד הדרום לשעבר זכה בו בשל תרומתו למדינה הן בשירותו הצבאי והן בפועלו למען בעלי צרכים מיוחדים. הרב סדן, מייסד המכינה הקדם-צבאית הראשונה, זכה בשל תרומתו להשתלבות הציבור הדתי-לאומי בצבא

31/03/2016
הרב אלי סדן ואלוף במיל' דורון אלמוג. עומר מירון, עיבוד תמונה
חנתי הפרס לשנת תשע"ו, הרב סדן ואלוף אלמוג(צילום: עיבוד תמונה, עומר מירון)

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (חמישי) על זכייתם של מפקד פיקוד הדרום לשעבר אלוף (במיל') דורון אלמוג, ומייסד המכינה הקדם-צבאית הראשונה, הרב אלי סדן, בפרס ישראל על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת תשע"ו. בכך קיבל השר בנט את המלצת ועדת הפרס, בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש.

בנימוקי ועדת הפרס על זכייתו של הרב סדן צוין כי המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהקים ב-1988, "בני דוד", היוותה פריצת דרך מכוננת בדרך השתלבותם של הציבור הדתי-לאומי במסגרת הצבאית. כמו כן, נכתב כי הוא עזר להקים ולייסד את המכינה החילונית הראשונה "נחשון" ומאז ועד היום הוקמו מכינות קדם-צבאיות רבות ושונות המתאימות לאוכלוסיות מגוונות ושונות

"מעשיו של הרב סדן לא רק הובילו למשרתים בעלי רצון לשירות משמעותי יותר בצה"ל ולאזרחים טובים יותר, אלא היו גשר וחיבור בין ערכי החברה השונים וקירוב הזרמים השונים שמהם מורכבת החברה הישראלית", נכתב בנימוקי הוועדה. "אנו רואים בפועלו של הרב סדן עשייה משמעותית בעלת השפעה רחבה ומהדהדת, הן בהיבט של יצירת מסגרות חדשניות ומגוונות והן מההיבט של תלמידי המכינות השונות, שהם תוצר העשייה ומהם זוכה כלל החברה הישראלית ליהנות".

עוד על פרס ישראל:
"הכיבוש מרעיל": בנט בירך על הענקת פרס ישראל לפרופסור פעיל שמאל
נורית הירש היא כלת פרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנת 2016
הדס עפרת הוכרז כזוכה פרס ישראל בתחום אמנות הבמה: תיאטרון ומחול

"פריצת דרך מכוננת בהשתלבות הציבור הדתי-לאומי בצבא". מכינת "בני דוד" בשומרון(צילום: עומר מירון)

בנוגע לדורון אלמוג נכתב בנימוקי ועדת הפרס כי אלמוג הקדיש את מרבית חייו למדינת ישראל ולאזרחי המדינה, תחילה באמצעות שירותו הצבאי שנמשך 35 שנה, ובהמשך על ידי הובלת מהפכה בתחום הטיפול החברתי באוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. "היה קיים צורך בשינוי תפיסה ביחס לאוכלוסייה זו ובהטמעת הצורך בהענקת האפשרות לאותה אוכלוסייה לחיים משמעותיים וראויים", נכתב בנימוקים. עוד ציינו את "יוזמתו להקמת כפר ייחודי לבוגרים פגועי מוח, מסגרת פורצת דרך המאפשרת לאוכלוסייה זו להתקיים בדרך משמעותית ומוכבדת".

לדברי חברי הוועדה הוא יזם "מודל חדשני ופורץ דרך" שהוביל לשיפור מידי ברמת החיים של השוהים במתחם "עלה נגב" שהקים אלמוג. "הקמת המרכז בנגב נבעה מתפיסה ציונית עמוקה כי יש ליישב את הנגב, ועל כן אף מדובר במודל ליישום ערכי הציונות תוך מתן דגש על האחר ועל שיתוף הקהילה והסביבה", צוין בנימוקי הוועדה.

עוד בוואלה!

כך תוכלו לבחור שמן זית איכותי

בשיתוף יד מרדכי

"תרומה רבת שנים לחברה ולמדינה"

השר בנט בירך את השניים על תרומתם רבת השנים לחברה ולמדינה ועל זכייתם בפרס היוקרתי. אלוף דורון אלמוג הוא גיבור ישראלי חברתי, צבאי וערכי", מסר בנט. "הוא סיכן את חייו למען ביטחון ישראל והקדיש את חייו למען החברה בישראל. הוא לוחם למען החלשים בחברה הישראלית, לוחם אמיץ למען בנו זכרו לברכה, ולוחם עז נפש להצלת החטופים באנטבה ובפיקוד יחידות העילית של צה"ל. אלמוג העניק כל חייו למען מדינת ישראל, ויש למדינה את הזכות להעניק לו מעט בחזרה בפרס מפעל חיים זה".

באשר לרב סדן אמר השר בנט כי מדובר ב"מהפכן ציוני, שחולל את אחת המהפכות הגדולות בחברה הישראלית". לדבריו, בזכות הרב זכו אלפי בני ובנות נוער לשירות משמעותי בצה"ל. "הרב סדן חיבר בין חילוניים לדתיים, בין תורה לצבא, בין ממלכתיות לציונות והתיישבות. מפעל חייו של הרב סדן גידל דור של לוחמים עזי נפש ואוהבי מורשתם, ועל כך הוא ראוי לפרס ישראל לא רק בשנה הזאת – אלא בכל שנה ושנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully