מתקפת טרור בבריסל

עשרות פניות לישראל בעקבות הפיגוע: עזרו לנו לאבטח את נמלי התעופה

בכיר ברשות שדות התעופה אמר לוואלה! NEWS כי ביממה האחרונה התקבלו פניות רבות המבקשות ללמוד את רזי האבטחה הישראלית. בישראל פותח במהלך השנים מודל ייחודי העוסק באפיון הנוסע וכן במתן מענה לכמה איומים שעשויים להתחולל בנפרד או במקביל

23/03/2016
עריכה: ניר חן

(ראש אגף הביטחון לשעבר באל על לאולפן וואלה! NEWS: המחבלים ניצלו פרצה במערך הביטחון)

בכל חמישי

הטבות ואטרקציות ב-10 ₪ בלבד - רק באפליקציית וואלה!

בשיתוף Poalim Wonder

מאז הפיגוע בנמל התעופה בבריסל אתמול נרשמו ברשות שדות התעופה בישראל עשרות פניות של גורמי אבטחה וניהול נמלי תעופה בעולם, המבקשים סיוע בייעוץ באבטחת נמלי תעופה וטיסות. "ביממה האחרונה נרשמה עלייה בכמות הפניות אלינו בנושא אבטחת תעופה בנמלי תעופה באירופה, ארצות הברית ובאפריקה", אמר לוואלה! NEWS גורם בכיר ברשות שדות התעופה. "הדגש בפניות הוא למידת האבטחה הישראלית העוסקת באפיון הנוסע". "הפניות הגיעו מכל מיני רמות ואני יכול לומר שקיבלנו יותר מפניות בודדות", הוסיף.

ישראל נחשבת למובילה בתחום אבטחת טיסות ונמלי תעופה. בעבר התבקשה ישראל לסייע למדינות רבות בנושא, במיוחד אחרי פיגועי 11 בספטמבר. אנשי הביטחון של השב"כ, רשות שדות התעופה ואל על יצאו לפגישות עבודה במדינות שונות ואף השתתפו כבקרים וכצופים בתרגילי אבטחה. אחד היועצים היה מנהל נתב"ג הנוכחי, תא"ל במיל' שמואל זכאי, שבתפקידו הקודם שימש ראש מערך האבטחה בנמל התעופה. זכאי נחשב כיום למומחה בעל שם עולמי לנושא אבטחת נמלי תעופה וטיסות.

עוד בוואלה! NEWS:
המחבלים ניצלו פרצה במערך הביטחון: "החלום הרע של כל איש אבטחה"
סגן נשיא הנציבות האירופית לוואלה! NEWS: "נהיה חזקים יותר"

הרגעים שאחרי הפיגוע בנמל התעופה בבריסל(צילום: רויטרס)

במרוצת השנים נבנה בשב"כ יחד עם חטיבת הביטחון בנמל התעופה בן גוריון ומערך האבטחה של חברת התעופה אל על מודל אבטחה ייחודי. המודל בנוי על אפיון הנוסע עוד בשלב הגעתו לשער ההיקפי של נמל התעופה והוא נמשך בכל מעגלי האבטחה. העיקרון מאחורי המודל הוא הדגש המושם על תשומת לב ביטחונית על מי שמוגדר איום, וזו תפחת ככל שהנוסע לא יתאים לאפיון של גורם העשוי להיות מסוכן.

תפיסת האבטחה הישראלית אף בנויה לתת מענה לכמה איומים שעשויים להתחולל בנפרד או במקביל, כמו התקפה על בית הנתיבות בין שהמחבל מגיע משערי הכניסה לנמל התעופה בן גוריון או בין שהוא מגיע מטיסה מחו"ל. האבטחה בנמל התעופה הישראלי כוללת את אבטחת הטיסות היוצאות ואת כלל האולמות והמעברים בבית הנתיבות כמו גם את מסלולי ההמראה והנחיתה, רחבות המטוסים ושטחי ההתארגנות בנמל.

תפיסת אבטחה מיוחדת. נמל התעופה בן גוריון(צילום: מאצ'י הוף )

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully