פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "הכי טוב הומואים, לא צריך לשכב איתם": אישום משמעתי נגד חגי דותן

   לאחר סגירת התיק הפלילי הוגש כתב אישום משמעתי נגד ניצב בדימוס דותן, בגין הטרדה מינית והתנהגות בלתי הולמת. בין היתר, אמר לפקודתו "הייתי מת לנשק אותך", והיה מעורב בקידום קצינה שהייתה עמו בקשר אינטימי. עורך דינו: "הוא הודה ולקח אחריות"

   "הכי טוב הומואים, לא צריך לשכב איתם": אישום משמעתי נגד חגי דותן
   עריכה: טל רזניק

   (ניצב חגי דותן יודה שהטריד מינית שוטרות - ולא יועמד לדין פלילי, לפני כחודש)

   כתב אישום נגד ניצב בדימוס חגי דותן הוגש היום (שלישי) בבית הדין למשמעת של המשטרה. נכללים בו שישה מקרים שלגביהם התלוננו ארבע שוטרות, חציים של הטרדה מינית וחציים של התנהגות שאינה הולמת שוטר, משום שלכאורה קיים מערכות יחסים עם שוטרות. בין אפשרויות הענישה: קנס, הורדה בדרגה ופגיעה בפנסיה.

   לפי כתב האישום, המעשים בעלי האופי המיני החלו מעת שקיבל את דרגת הניצב בשנת 2009. בין היתר, עולה כי בשנת 2012 הגיע דותן לתחנה, בעת ששימש מפקד מחוז חוף, נכנס למשרדה של השוטרת המתלוננת שעליה פיקד בעת שהייתה לבדה, סגר את הדלת למחצה ושוחח עמה על בגידות בני זוג. נכתב כי היא בתגובה אמרה "אני נשואה", והסבירה שלא נוח לה לעסוק בנושא.

   לאחר זמן מה, כך תואר בכתב האישום, נכנס דותן לשירותים המצויים בתחנה בסמוך למשרדו. כאשר יצא מהשירותים, ביקש משוטרת שתחת פיקודו להביא לו נייר לניגוב הידיים משירותי הנשים. לפי הכתוב, המתלוננת מילאה את בקשתו מפני שהיה מפקדה, וכשעשתה כן אמר לה דותן: "וואי, איך הייתי מת לנשק אותך". בתגובה, עזבה את המקום ופנתה אל המשרד.

   עוד בנושא:
   במח"ש הבינו: לא ניתן להתעלם מרוח המפקד הסלחנית של אלשיך
   ניצב בדימוס חגי דותן יודה שהטריד מינית שוטרות - ולא יועמד לדין
   הג'וב החדש של בכיר המשטרה שהודח בשל חשד לעבירות מין

   ניצב חגי דותן, יוני 2015 (ראובן קסטרו)
   "אם הייתי פנסיונר הייתי מקבל נשיקה". חגי דותן (צילום: ראובן קסטרו)

   מתלוננת נוספת שהוזכרה בכתב האישום שירתה גם היא כחוקרת בתחנת חיפה. בשנת 2013, כשהגיע לתחנה במסגרת תפקידו, הבחין כי מתנדב מבוגר מנשק לשלום את החוקרת על לחיה. דותן, כך לפי האישומים, התקרב אליה ולחש באוזנה: "אם הייתי פנסיונר, גם אני הייתי מקבל נשיקה".

   עוד אירוע שבו היו מעורבים דותן והחוקרת התרחש במהלך יום ספורט מחוזי. לפי כתב האישום, יצאה החוקרת לריצה יחד עם חברתה, גם היא שוטרת. כאשר הבחין בהן דותן הוא הצטרף אליהן וביקש מאחד הצלמים לצלם אותם יחד. נכתב כי בהמשך שוחח דותן עם החוקרת בטלפון, ביקש ממנה שתעביר אליו את התמונות והזמין אותה ללשכתו. "בזכותך קיבלתי מחמאות על התמונות", כתב לה לכאורה דותן בהודעות בוואטסאפ.

   אירוע שלישי שבו היו מעורבים השניים התרחש בערב הצדעה למשטרת ישראל, שהתקיים לאחר ששבה משהייה בארצות הברית. כאשר דותן ניגש אליה, הוא שאל אותה מה היו מעשיה בארצות הברית, והיא סירבה לענות. כמה ימים לאחר מכן, לפי כתב האישום, כשיצאה המתלוננת מחדר האוכל משך אותה דותן בידה למסדרון ושאל אותה עם מי הייתה בחופשה. המתלוננת השיבה כי הייתה עם ידיד שלה, שהוא הומו. בתגובה אמר לכאורה: "הכי טוב הומואים, לא צריך לשכב איתם".

   "בהחלט קרו מקרים מצערים אחדים"

   אישום נוסף מתייחס למזכירה באחת התחנות במחוז חוף. לפי כתב האישום, בשנת 2011 הגיע דותן לסיור בתחנה שבה היא משרתת. בסיום הדיונים שהתקיימו באותו יום, נשק דותן על לחיין של כמה קצינות. לאחר מכן, לפי כתב האישום, ניגש למתלוננת, נישק אותה על לחייה ואמר לה: "את מבינה שלא יכולתי לעשות את זה ליד כולם?". בנוסף לכך הוזכר קידומה של קצינה, שדותן היה מעורב בו בעת שהיה מצוי בקשר אינטימי עמה.

   עו"ד ליאור אפשטיין המייצג את דותן מסר: "מיד בתחילת החקירה מסר ניצב דותן לחוקריו כי לאורך שנות שירותו הארוך בהחלט קרו מקרים מצערים אחדים, שבהם פנה באופן מילולי לא נבון ולא ראוי לפקודות שלו. כל שאר החשדות היו עלילה ונותרו עלילה. התיק הפלילי נסגר והאירועים המתוארים בכתב האישום המשמעתי, שנוסחו מוסכם והוא על דעת ההגנה, אינם חסרי משמעות אך מנותקים לחלוטין מעולם עבירות המין ושאט הנפש שבצהלה כל כך גדולה ניסו לשייך לניצב דותן. על עבירות המשמעת שבהן מודה ניצב דותן הוא לקח אחריות החל מהיום הראשון בחקירה, ובית הדין המשמעתי ישקלל העונש הראוי והנכון".

   דנינו פיטר את ניצב דותן ונצ"מ איבגי (עומר מירון)
   פרש מהמשטרה בעקבות הפרשה. דותן, בלי מדים (צילום: עומר מירון)

   המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) החליטה לפני כחודש לסגור את התיק הפלילי נגד חגי דותן, והוא מצדו הודה כי הטריד מינית שוטרות שהיו כפופות לו ואף קיים עם אחת קשר מיני. סנגורו של דותן הגיע להסדר זה עם מח"ש ועם פרקליט המדינה שי ניצן, ובו גם נקבע כי דותן יועמד לדין משמעתי בלבד בגין התנהגות שאינה הולמת שוטר ובגין הטרדה מינית, ואף יודח מהמשטרה – אף שפרש ממנה לאחר התפוצצות הפרשה.

   סגירת התיק הפלילי היא צעד חריג מאוד מבחינת מח"ש, ששמה דגש בשנים האחרונות על עבירות מין של קצינים בכירים. במקרה של דותן אין ספק כי ביצע עבירות פליליות אולם במח"ש החליטו להסתפק בהעמדתו לדין משמעתי בלבד. אף שדותן כבר אינו במשטרה, עדיין ניתן להעמידו לדין.