לראשונה: מאגר מידע דיגיטלי למגילות מדבר יהודה

פרויקט חדש שעלותו 1.6 מיליון אירו יאפשר לחוקרים לעבוד יחד מכל מקום בעולם. בנוסף, יפותחו כלים דיגיטליים מתקדמים להצעת צירופים חדשים לאלפי קטעי המגילות שנמצאו

23/02/2016
אלפי קטעי מגילות נמצאו, חלקם פיסות קטנות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

כ-70 שנה מאז שהתגלו לראשונה מגילות מדבר יהודה, הן ייכנסו למאגר מידע דיגיטלי. זאת במסגרת שיתוף פעולה חדש של חוקרי המגילות עם מדענים מתחום מדעי המחשב, במסגרת פרויקט של אוניברסיטאות חיפה, תל אביב וגטינגן ובשיתוף עם רשות העתיקות. עלות הפרויקט 1.6 מיליון אירו והוא ממומן על ידי קרן המחקר המשותפת לגרמניה וישראל (DIP) המנוהלת על ידי הקרן הלאומית למחקר בגרמניה (DFG).

במהלך שנות ה-50 ובראשית שנות ה-60 של המאה ה-20 נמצאו אלפי קטעי מגילות, חלקם פיסות קטנטנות. מאז, עמלים חוקרים רבים על שיוך הקטעים שנמצאו זה לזה. כעת, במסגרת הפרויקט יפותחו כלים דיגיטליים מתקדמים להצעת צירופים חדשים. כלים אלו יסיעו לחוקרים לזהות חיבורים בין קטעים וכתבי יד שונים.

עוד בוואלה!

שולחן שוק או מארז חגיגה? אם אתם אוהבים לאכול - זה הפתרון

וואלה! אוכל בשיתוף בורגרים
מגילת תהילים. : שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות, מערכת וואלה! NEWS
תיווצר במה חדשה ליצירה ולפרסום משותף של מהדורות חדשות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

במסגרת הפרויקט תיבנה סביבת עבודה וירטואלית שתאפשר לחוקרים עבודה משותפת ובו זמנית בכל העולם על קטעי המגילות. בנוסף, תיווצר במה חדשה ליצירה ולפרסום משותף של מהדורות חדשות של מגילות מדבר יהודה.

בנוסף, בסביבת העבודה הווירטואלית יוצעו גם כלים לניתוח הכתב, וכן קישורים של טקסט וצילום שיאפשרו מעבר קל בין המאגרים: הקוראים יוכלו לגשת לטקסט המקורי של המגילה, לתרגומים עדכניים, לתצלומים איכותיים, לערכים מילוניים ולטקסטים מקבילים. הפיתוחים יהיו זמינים באתר הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה.

במסגרת הפרויקט יפותחו כלים דיגיטליים מתקדמים להצעת צירופים חדשים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, : שי הלוי, באדיבות רשות העתיקות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully