המלחמה על סוריה

תיעוד מסוריה: המלחמה מסכנת את אחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם

מבנה התפילה, שקיים מאז המאה התשיעית לספירה, נמצא בסכנה בשל קרבתו לעמדות צלפי האופוזיציה בחאלב. ארגון הסיוע "עמליה" קורא לציבור היהודי לתרום למען חילוץ תשמישי קדושה וספרי תורה מתוך בית הכנסת, המהווה זכר אחרון לקהילה היהודית בעיר. דיווח לאולפן וואלה! NEWS

עריכה: ניר חן

בתיעוד שהגיע לידי וואלה! NEWS היום (רביעי) נראה בית הכנסת המרכזי בעיר חאלב בסוריה, אחד ממבני התפילה היהודיים העתיקים בעולם, שנמצא בסכנת הריסה. בימים האחרונים הצבא הסורי, בגיבוי רוסיה וחיזבאללה, ממשיך במתקפה קשה על אזור העיר, שבמהלכה נהרגו עד כה מעל ל-500 בני אדם, עשרות מהם אזרחים.

בארגון הסיוע "עמליה" קוראים לציבור היהודי לתרום לשם חילוץ והצלה של תשמישי קדושה וספרי תורה מתוך בית הכנסת, בטרם יחלו הקרבות באזור לצבור תאוצה. בית הכנסת העתיק מצוי בסכנה בשל קרבתו למספר רב של עמדות צלפי האופוזיציה בעיר, דבר שהופך את האזור למטרה מרכזית עבור הפצצות צבא אסד.

עוד באותו נושא:
ראש ממשלת טורקיה: "סוריה ורוסיה עושות טיהור אתני בחאלב"
המתקפה בחאלב: יותר מ-500 הרוגים, דיון חשאי במועצת הביטחון
ארגון מורדים סורי: "ניסינו להתנקש באסד בזמן הלוויית אמו"

ספג בעבר מספר פגיעות ישירות כחלק מהקרבות. בית הכנסת העתיק בחאלב (צילום: ספק 500)

"בית הכנסת הוא אתר מורשת יהודי חשוב ביותר לא רק בשל מבנהו העתיק, אלא גם בשל שלל ספרי התורה ותשמישי הקדושה ההיסטוריים שנמצאים בו", מספר איש העסקים הישראלי-אמריקאי מוטי כהנא, מייסד ונשיא ארגון "עמליה". "הריסתו עלולה להרוס גם כל זכר לחיים היהודיים אשר היו חלק מן הנוף של העיר במשך מאות שנים".

לדבריו, "אנו עובדים בשיתוף פעולה עם גורמי האופוזיציה בעיר על מנת להציל כמה שניתן מתוך בית הכנסת. זהו תהליך ארוך ויקר ולכן אנו קוראים לכל יהודי באשר הוא להצטרף אלינו במאמצים ולתרום לטובת מטרה מקודשת זו. יחד נוכל להציל את סיפורם של יהודי חאלב".

הצבא הסורי, בגיבוי רוסיה וחיזבאללה, ממשיך במתקפה קשה על אזור העיר. נזקי ההפצצות בחאלב, פברואר 2016 (צילום: רויטרס)

בית הכנסת, שנבנה במאה התשיעית לספירה, משמש אחד מבתי התפילה היהודיים העתיקים ביותר. בשנת 2012, עם תחילת המצור של כוחות אסד על העיר, ספג בית הכנסת כמה פגיעות ישירות כחלק מן הקרבות. הפגיעות הביאו את הארגונים הפועלים בעיר לאמונה כי המבנה נהרס לחלוטין, אך בשנת 2014 התקבלו דיווחים חדשים לפיהם בית הכנסת שרד את ההפצצות. למרות זאת, גורלו נותר בידי ארגוני המורדים הפועלים בעיר. כשהוברחה המשפחה היהודית האחרונה בעיר אל מחוץ לסוריה במהלך השנה החולפת, הפך בית הכנסת לשריד האחרון של הקהילה היהודית בעיר, שתיעוד אודותיה קיים כבר מהמאה ה-12.

עוד באותו נושא

נחשף המבצע הנועז להעלאת אחרוני היהודים מחאלב שבסוריה לישראל

לכתבה המלאה
האזור מהווה מטרה מרכזית להפצצות צבא המשטר. נזקי ההפצצות בעיר חאלב, פברואר 2016 (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully